FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 7 Eylül 2021 292 Görüntüleme

MUT’UN SOSYAL YAŞAM MERKEZİ

Sosyal yaşam alanları kendimizi daha huzurlu ve daha mutlu hissedebildiğimiz mekanlardır. Bu mekanların kendine has dokusu ve sıcaklığı vardır; ferahlığıyla bizi kendisine çeker.
Bizim kuşak için Çınaraltı’nın anlamı da öyleydi. Orası hayatımızın bir parçası olan sosyalleşme alanımızdı. Her yaştan insanla bir arada cıvıl cıvıl, dolu dolu geçerdi günümüz. Başımıza sıçmaları bir yana, sesimiz; o çınarların dallarına tünemiş serçe seslerine karışır, önce uğultuya sonra sessizliğe bürünürdü… Oradaki yaşamımın bedenime, zihnime ve ruhuma nasıl işlediğini, bir birey olarak hem çevre hem de toplum ile ilişkilerimi Çınaraltı’nın nasıl etkilediğini şimdi çok daha iyi anlıyorum.
Çınaraltı’nın enerjisini yükselten en önemli özelliklerinden birisi elbette ki suyudur. Su ki, yaşamın temel kaynağıdır. Çünkü canlı demek su demektir. O su, o pınarlar, o havuzlar ve o asırlık çınarlar olmasa Mut’un sıcağı gerçekten de çekilmez. Hele hele iklim krizi yaşanılan şu günlerde…
Son 15 yıllık gözlemlerime göre Çınaraltı artık eski işlevini görmüyor. Mut Belediyesi çeşitli fonlar aracılığı ile birkaç dokunuş yaptırdı ama yine de eski canlılığı kazandırılamadı.
300 yıllık Tarihi Taşhan, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile, 50 yıl aradan sonra, geçtiğimiz Eylül ayında kapılarını Mut kadın üreticileri ve kültürel etkinlikler için araladı. Şu anda Kadın Üretici Pazarı olarak hizmet veriyor. Bir yandan kadınlar ürettikleriyle ev ekonomilerine katkıda bulunurken diğer yandan orada, tüm eksikliklerine rağmen kültürel etkinliklerle güzel bir sosyal yaşam alanı oluşuyor.
En son Mayıs – Haziran aylarında Tarihi Taşhan’daydım. Taşhan’ın enerjisi oldukça yüksek. 300 yıllık tarih insanı hemen etkisi altına alıyor ve büyülüyor. Simetrik, estetik ve özgün bir mimarisi var. Yaşı ellinin üzerinde olanların her köşesinde anılarının depreştiği tarihi bir mekan. İçeri adım atar atmaz kendimi daha huzurlu ve daha mutlu hissettim. Bende, zamanın Çınaraltı çağrışımını yaptı. Suyunun da bol olduğunu düşünüyorum, çünkü çocukluğumda tam ortada, o devasa çınarın altın doğru etrafında kavun karpuz yığını olan suyu bol bir havuzu vardı.
İşte bu Tarihi Taşhan, evlerimizden çıktığımızda nereye gideceğimizi bile düşünmeden uğradığımız, dostlarımızla, arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle karşılaşıp kaynaştığımız, Mut’un yeni bir sosyal yaşam merkezi olacak bir mekan ancak 300 yıllık Tarihi Taşhan’ın ciddi bir restorasyona ihtiyacı var…

Tema Tasarım | Osgaka.com