FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 11 Ocak 2022 34 Görüntüleme

Narlı’da bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Mersin ve Ankara’da bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı. Orman sınırları dışına çıkarılan yerler arasında ilçemiz Mut’tan da Narlı Mahallesinde bazı alanlar da yer aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’nin 31712 sayılı nüshasında 5085 karar sayısıyla yayımlanan karara göre, Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Çavak Mahallesi, Mezitli’ye bağlı Bozön Mahallesi, Bozyazı’ya bağlı Tekmen Mahallesi, Çamlıyayla’ya bağlı Çayırekinliği Mahallesi, Mut’a bağlı Narlı Mahallesi ve Akdeniz ilçesine bağlı Evci Mahallesi ile Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine bağlı Yenice ve Akçay mahallelerinde bulunan, bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerlerden veya üzerinde 28 Nisan 2018 tarihinden önce yerleşim yeri bulunan yerlerden, krokiler ile sınır ve koordinatları gösterilen alanlar orman sınırları dışına çıkartıldı.
Edinilen bilgilere göre; karar kapsamında, orman sınırları dışına çıkartılan alanların iki katından az olmamak üzere devletin hüküm ve tasarrufu altında veya Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Orman Genel Müdürlüğüne orman tesis etmek üzere tahsis yapılacak.
Orman sınırları dışına çıkarılan yerler arasında bulunan ilçemiz Mut’a bağlı Narlı Mahallesindeki alanla ilgili olarak Narlı Mahalle Muhtarı Ali Tekin, sosyal medya hesabından teşekkür mesajı yayımladı. Narlı Muhtarı Tekin, mesajında, “7 Ocak 2022 tarih ve 31712 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yayınlanan Resmi Gazete’de 2006 yılında köy muhtarlığımız tarafından yapılan sebze meyve alım ve satım pazaryerimiz, Ek 16 yasasına istinaden yapmış olduğumuz başvuru kabul edilerek orman vasfından çıkarılmıştır.Tesisimiz kamu yararına kullanılacaktır. Bu yasanın çıkarılmasında ve uygulanmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, milletvekilimiz Zeynep Gül Yılmaz, ilçe başkanımız Soner Solak, Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışanlarına, halkın sorunlarına çözüm üretme gayretlerinden dolayı teşekkür eder, tesisimizin üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com