FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 29 Şubat 2024 174 Görüntüleme

Nazım 122 yaşında Mut’ta anıldı

Nazım Hikmet Ran, Mut’ta ilk kez düzenlenen gecede, 122 yaşında anıldı.
Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi, Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinden, uluslararası bir üne ulaşarak dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilen Nazım Hikmet için, şairin 122 yaşında anma gecesi düzenledi. Dünya şairi Nazım Hikmet, düzenlenen gecede; şiirlerle, türkülerle, fotoğraflarla ve kendi sesinden yaşam hikayesinin anlatımıyla anıldı. Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi’nce düzenlenen Nazım Hikmet Gecesi’ne yurttaşlar büyük ilgi göstererek, salonu doldurdu.

MUT’TA İLK NAZIM ETKİNLİĞİ

Mut Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen anma gecesi, görüntüleri eşliğinde Nazım Hikmet’in kendi sesinden yaşam hikayesini anlattığı film gösterimiyle başladı.

Anma gecesinde konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi Nihat Mustul, Mut’ta ilk kez Nazım etkinliği yapıldığını belirterek, “Dünya şairimiz, evrensel şairimiz Nazım Hikmet 122 yaşında. Mut’ta ilk kez Nazım etkinliği yapılıyor. Yıllardır Nazım düşü vardı. Ama son 15-20 günde ete kemiğe büründü. Ve arkadaşlarımla yoğun bir çalışma, yoğun bir emekle bugün karşınızdayız” dedi. Mustul, konuşmasında, etkinlik için katkı sunan, emek veren ve katılan herkese teşekkürlerini iletti.
Sunuculuğunu Hilal Tuncer’in yaptığı gecenin devamında, büyük Türk şairi Nazım’ın şiirlerini Soner Öksüz, Sebile Günay, Serap Durmuş ve Ebru Yaldız okudu. Gecede, Ertan Uysal, Eylem Eşim, Şehriban ve Yücel Aktaş tarafından sazlarıyla türküler seslendirildi. ADD’li (Atatürkçü Düşünce Derneği) gençlerin oluşturduğu koronun da sahne aldığı gecede, THM sanatçısı Ali Rıza Yılmaz da mini bir konser verdi. Nazım Hikmet Gecesi, alkışlar eşliğinde herkesin birlikte seslendirdiği ‘Güzel Günler Göreceğiz’ şarkısıyla sona erdi.

Büyük beğeni kazanan, şiir ve Nazım’la dolu dolu geçen gece, dinleyicilerin sahne alanları ayakta alkışlamasıyla son buldu.

Yurttaşların büyük ilgi gösterdiği ve salonun dolduğu geceye katılanlar arasında, ADD Mut Şubesi Başkanı Mehmet Özay, CHP Mut Belediye Başkan Adayı Gülsüm Kevser Mut, Memleket Partisi Mut Belediye Başkan Adayı Fikret Çayır ve STK temsilcileri yer aldı.

Tema Tasarım | Osgaka.com