FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 22 Ekim 2022 393 Görüntüleme

Nihat Mustul’a Gülümseyenler

Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi yazar Nihat Mustul, “Gülümseyenler” adını verdiği fotoğraf sergisi açtı. Mustul’un 20 yıl boyunca çektiği fotoğrafların seçkisinden oluşan sergide, objektife gülen ve gülümseyen, bazısı şu anda hayatta olmayan Mutluların portrelerinden 18 fotoğraf yer aldı.

Tarihi Taşhan’da yapılan sergi açılışına; Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen meclis üyesi Selahattin Arslan, Mut Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Salgur, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mut Şubesi Başkanı Mehmet Özay, STK temsilcileri, Mut Çıtlık Doğa Gezginleri üyeleri, sergide fotoğrafı yer alanlar ve yakınları ile yurttaşlar katıldı.

Mustul: “Gülümsemenin önemini öne çıkarmak için sergiyi açtım.”

Sergi açılışında konuşan Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi Nihat Mustul, yaklaşık 20 yıldır amatörce fotoğraf çektiğini belirterek; “Kendimi bir fotoğraf sanatçısı saymıyorum. Peki neden böyle bir fotoğraf sergisi açıyoruz? Birincisi, benim bilgisayarımda bu fotoğraflar durduğu sürece ölü fotoğraflar. İşte bu fotoğrafları canlandırıyoruz. İkincisi, insanı, insan emeğini, fotoğrafı, andurduranı önemsediğim için böyle bir sergi açıyorum. Üçüncüsü, insan yaşamında gülümsemenin önemini öne çıkarmak için böyle bir sergi açıyorum. Dördüncüsü, biliyorsunuz pandemiden bu yana sosyal yaşamımız tamamen bitti sayılır. İşte yeniden sosyal yaşamımızı canlandırmak için, bir araya gelmek için, bu tür etkinlikler yapmak için bu sergiyi açıyoruz. Beşincisi, insanın kendisini önemsemesi için. Eminim ki, burada kendisini görenler, bu saatten sonra kendilerini daha çok önemseyecekler.” dedi.

Sergide satış yapılmayacağını belirten Mustul; fotoğraflarda yer alanlara, hayatta olmayanların ise yakınlarına, fotoğrafları armağan edeceğini söyledi.

Arslan: “Toplum hayatına değer veren bir girişim.”

Açılışta konuşan Mut Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Selahattin Arslan ise, sanatın ve sanatçının öneminden bahsederek; “Bugün burada yaşadığımız farklı bir şey. Burada, amatörce, sanata, toplum hayatına değer veren bir girişim var.” dedi.

Mut Çıtlık Dergisi’ni çıkaran Nihat Mustul’u ve derginin etkinliklerine emek verenleri, katılım sağlayanları kutlayan Arslan, şöyle konuştu: “Mut’ta farklı bir ortam yarattınız. Belki sayınız çok fazla değil; ama gerek dergi, gerek sosyal medya aracılığıyla çok muhteşem mesajlar veriyorsunuz, bir örnek teşkil ediyorsunuz. Burada da yine bu fotoğrafları çekmek, burada sergilemek insanların içine farklı bir hareket veriyor. Ruhunu daha farklı mezralara taşıyor. Sanatçı olmak, sanatı paylaşmak elbette kutsal; ama amatörce, halkın içinden, tabandan böyle bir hareketi yaşatmak, insanlara sunmak o daha güzel bir olay. Bütün Çıtlık faaliyetlerine katılan arkadaşlarımı kutluyorum. Değerli hocamızı kutluyorum. Çıtlıkçıları bir alkışlamak istiyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.”

Açılışta konuşan Mut Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Salgur, “Hocam emek vermiş. Hocamı her zaman takip ediyoruz. Çıtlık Dergisi’ni ve yürüyüşçülerini de takip ediyoruz. Ortada bir emek var, emeğe saygı duymak var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

ADD Mut Şubesi Başkanı Mehmet Özay ise, “Nihat hocanın ve Çıtlığın yanındayız. Hocamı yıllardır tanıyorum, Mut’ta çok büyük emeği var. Çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, fotoğraf sergisi kurdele kesilerek açıldı. Fotoğraf sergisini gezenler beğenilerini dile getirirken; sergiyi gezenler arasında, bir dizi temaslarda bulunmak üzere ilçede bulunan Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Ak Parti Mut İlçe Başkanı Soner Solak ve beraberindekiler de yer aldı.

Nihat Mustul’un “Gülümseyenler” fotoğraf sergisi 3 gün boyunca açık kalacak. Öte yandan serginin, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında 30 Ekim’de Taşhan’da düzenleyeceği programlarda yeniden görücüye çıkacağı öğrenildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com