FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 23 Ocak 2019 900 Görüntüleme

NİYAZİ OKSAL ANTRENÖR KURSU AÇILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus’ta amatör futbolun simge isimlerinden biri olan Niyazi Oksal anısına gerçekleşecek antrenör kursunun açılış törenine katıldı.
Başkan Kocamaz, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Mersin Şubesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde 20-31 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek Niyazi Oksal TFF GRASSROOTS – C Antrenör Kursu’nun açılış törenine katıldı.
Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri’nde gerçekleştirilen törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Mersin Şube Başkanı Mesut Bilir, TÜFAD Yönetim Kurulu üyeleri, Mersin İdman Yurdu’nda antrenörlük ve oyunculuk yapmış efsane isimler ile antrenör adayları katıldı.

“Spor; insanları birleştiren, bütünleştiren ve kaynaştıran en önemli unsur”

Törende bir konuşma gerçekleştiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Spor; insanları bir araya getiren, birleştiren, bütünleştiren, kaynaştıran en önemli unsur. Sporun dışında insanların tamamını bir araya getirme şansınız yok. Dolayısıyla hayırlı bir hizmet için yola çıkıyorsunuz ve hepinize başarılar diliyorum. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Tarsus’tan bu yana sporun her türlüsüne destek veriyoruz. Ama spor, özellikle de profesyonel futbol biraz nankör. Siz ne kadar destek verirseniz verin, destek verdiğiniz kulüp başarılı olursa problem yok. Ama başarısız olursa sizin o verdiğiniz desteklerin hepsi bir anda göz ardı edilir ve sizi hedef tahtasına oturtmaya çalışırlar. Bugün Mersin İdman Yurdu’na maalesef bizden başka destek veren olmamasına rağmen, tesisi kendilerine açmamıza rağmen, gerek yöneticiler tarafından, gerekse taraftarlar tarafından çok hakaretamiz ifadelerle bize saldırdıklarını görüyoruz. Bunu da kınıyoruz. Halen tesisin içerisinde bulunacaksınız, halen tesisten faydalanacaksınız, halen zaman zaman maddi destek alacaksınız ama bir türlü memnun olmayacaksınız. Bu gerçekte kabul edilebilir bir durum değil” dedi.

“Hepsi bizim takımımız”

Mersin’de 200’ün üstünde amatör spor kulübünün var olduğunu vurgulayan Başkan Kocamaz, “Biz hepsine eşit mesafede durmak durumundayız. Hepsi bizim takımımız. Gönül arzu eder ki bu takımlar dayanışma içerisine girsin ve Mersin’den her branşta güzel ve başarılı takımlar ortaya çıksın. Bu işin başında spor ahlakı var. Spor ahlakıyla ahlaklanmayan sporcular, gerek sahada, gerek dışarıda, gerek spor yaparken, gerekse de yöneticilik yaparken maalesef çemberin dışına çıkıyorlar ve örnek davranışlarda bulunmuyorlar. Oysa spor, her şeyiyle örnek alınması gereken bir etkinlik. Bu sporcuların başında da sizler olacaksınız. Sizler eğittiğiniz sporcuları Aziz Atatürk’ün belirttiği gibi zeki, çevik ve ahlaklı yetiştirebilirseniz, fair play anlayışıyla maç yaparlar, centilmence mücadele ederler ve edep sınırlarını zorlamazlar. Bu işin başı sizden başlıyor” şeklinde konuştu.

“Yeterince spor tesisimiz yok”

Antrenörlerin futbolculara örnek davranışlar sergilemeleri gerektiğini dile getiren Başkan Kocamaz, “Tarsus’ta her konuda oluğu gibi spor konusunda da çok büyük yatırımlar yaptık. Ama orada tek bir ilçenin, tek belediye başkanıydık. Yani o ilçenin her şeyi bizden soruluyordu. Tesis arazilerini, imar planlarını yaparken kendimiz koyduk ve uygulama ile onların tamamını belediyeye kazandırdık. Arsanız olduğu zaman tesis yapmak kolay. Ama Mersin’de bir çatal kazık var. Bir Büyükşehir, bir de altında diğer 4 ilçe var. Arsa konusunda da Büyükşehir bu belediyeler arasında en fakiri. Tabiri caizse dikili bir ağacı bile yok. Nasıl bugünlere gelmişiz bu da tartışılabilir ama inşallah bu yeni 5 binlik planlarla birlikte bazı şartlar koyduk. 4 bin metre kareyi geçen belediye hizmet alanları ya da kamu alanları Büyükşehir’e devredilir diye bir madde koyduk. Sırf sosyal donatı tesislerini yapalım, bu futbol sahalarını yapalım, spor tesislerini yapalım diye” ifadelerini kullandı.
Büyükşehir Belediyesi’nin elinde arsa olmadığı için ilçe belediyelerinden tesis yapmak amacıyla arsa istediklerini belirten Başkan Kocamaz, “Şimdi biz elimizde arsa olmadığı için ilçe belediyelerine yalvarıyoruz. Bize arsa verin de tesis yapalım diye. Ama maalesef onlardan da aynı sıcaklığı göremiyoruz. Onun için biraz daha sabretmemiz lazım. 5 binlik planlarla ilgili uygulamalar tamamlandığı andan itibaren Mersin’in her tarafına elimizdeki arsalar nispetinde eşit tesisler yapmaya çalışacağız. Çünkü buna ihtiyacımız var. Merkezde nüfusumuz 1 milyonu aşmış. Ama yeterince spor tesisimiz maalesef yok. Özellikle gençlerin sağlıklı yetişebilmesi için, gençlerin spor yapabilmesi için, mutlaka bu tür tesislerin bir an evvel yapılması gerekiyor. Tabi belediyeler seçim sonucunda gelen yöneticilerle idare ediliyor. 31 Mart yerel seçimlerinde şayet halkımız bize devam dediği takdirde zaten şu anda programlarımız içerisine de koyduruyoruz. Bu tesislerimizi inşallah Mersin’e kazandırmak bizlere nasip olur. Ben hepinize başarılar diliyorum” diye belirtti.
Tören sonunda Başkan Kocamaz’a, Niyazi Oksal‘ın yeğenleri tarafından Türk Bayraklı forma ile TÜFAD Mersin Şube Başkanı Mesut Bilir tarafından da plaket takdim edildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com