FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Ağustos 2019 1485 Görüntüleme

Osman Hocalılar Ailesi’nden Büyük Buluşma

Mut’un Göksu Mahallesinin köklü ailelerinden Osman Hocalılar, geniş bir katılım ile Kıravga Çınaraltı Alabalık Lokantası’nda buluştu.
“Sen de hikâyeni al gel!” daveti ile 4.sü gerçekleşen geleneksel buluşmada Mut başta olmak üzere Mersin’in diğer ilçelerinde yaşayan ailenin tüm fertleri bir araya geldi.
Yurtdışından ve diğer illerden de katılımların olduğu organizasyona özellikle Mut, Gülnar ve Anamur’da yaşayanlar katıldı.
Özellikle Mersin sınırları içinde bulunan ailenin yaklaşık 30 bin civarında yaşayan ferdinin olduğu ve gelecek yıllardaki buluşmalarda çok daha büyük katılımlı etkinlikler olacağını ve bu buluşmaların bir organizasyon komitesi tarafından hazırlandığını, anne ya da baba tarafından Osman Hocalılar ile bir şekilde bağı olan tüm akrabaların katılmasına özen gösterildiğini belirten Hasan Gezer, “Her aile bir tarihtir; Hızla akıp giden zamanın bir yerinde -biz Osman Hocalılar’ın tüm fertleri gibi- hikâyeleri kesişen insanlar vardır; Oysa bu hikâyenin tarafları da gün geçtikçe yabancılaşıyor. Büyüklerimiz, dedelerimiz/ebelerimiz birer birer aramızdan göçerken, bir süre sonra bu hikâyelerin bazı bölümlerini bilen hiç kimse kalmayacak. Bizler ve çocuklarımız o güzel insanların güzel hikâyelerini, aynı zamanda bize ait olan o hikâyeleri merak etsek de bir bilen kalmadığında üzüleceğiz” dedi.
Geçmişte aralarında Süleymaniye Medresesi, Selçuklu Medresesi, İvriz ve Düziçi Eğitim Enstitüleri başta olmak üzere çok sayıda eğitimcinin; 1. Dünya savaşı ve İstiklal Harbi gazi ve şehidi asker ve komutanları dedelerine dualar da okunan organizasyonda, batırık başta olmak üzere yörenin mevsim meyveleri de ikram edildi.
Soyadı kanunu ile birlikte 10’un üzerinde farklı soyadına sahip olan ailenin birbiri ile tanışmayan ve akraba olduklarını bile bilmeyen bir çok ferdinin olduğu ve bu buluşmalar ile herkesin tanışma fırsatı yakaladığı ayrıca alana asılan dev soyağacı pankartı önünde gençlerin geçmişlerini heyecan ile tartıştıkları; Ailenin 93 yaşındaki en yaşlısı Halil Gezer ve en genç ferdi 2 yaşındaki Mehmet Efe Tiryaki’nin de ilk kez bir araya geldiği çok güzel fotoğraflar ortaya çıktı.
Organizasyon komitesi yetkilileri, buluşmaların her yıl Kurban Bayramı’nın 3. günü gerçekleşeceğini belirterek, tüm aileyi katılmaya davet ettiler.

İlginizi çekebilir

ÇIDOG GENÇALİ’DE

ÇIDOG GENÇALİ’DE

Tema Tasarım | Osgaka.com