FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 28 Haziran 2022 337 Görüntüleme

PERS YOLU’NDA KANYONLAR

Pers Yolu ve Kolları’na devam edecektik.
Konuyu değiştiriyorum. Çünkü, Pers Yolu’nda güncel bir gelişme var, kronometre çalışmaya başladı.
Muhteşem yolumuzun üzerinde, muhteşem üç kanyon var.
Kanyon: Coğrafi nedenler ile oluşmuş, su akıntılarının besleyip büyüttüğü, çoğunlukla sulu olan, yeryüzü açıklıklarına denir.
Türkçe karşılığı “kapız.”
Dünyada spor olarak, 1870 başlarında başlamış.
Türkiye’de 2000 yılları başlarında.
Şu anda, oldukça gelişmiş durumdadır.
Sibila (Kavaközü) merkezimiz olması nedeni ile ilk kanyonumuz,
1- Kavaközü Kanyonu.
Sibilanın, yaklaşık üç kilometre, güneydoğusunda, girişi bulunan kanyon, ıslanmadan geçilemeyecek, vadi formatında bir kanyondur.
Yaklaşık üç kilometre uzunluğu vardır.
Üçüncü kilometresinde, Ketis (Pers dönemi, bölgenin adı) bölgesinin, sulama amaçlı barajı olan, halen aktif olan, Ketis Barajı mevcuttur.
Yaz kış, içinde alabalıklar oynaşan, etrafını yeşil yapıp, yeşil bir geçiş sunan, eğiminde yuvarlanan sularının, doyumsuz çağıltılarında, yusufçuklar oynaşırken, bir çobanın kavalının yankısı ile karışıp, ruhun gıdası olan, sular akan kanyondur.
Özellikle küçük çocukların, aileleri ile birlikte, ilk kanyon deneyimini edinebilecekleri, tutkulu bir kanyoncu olmalarına ışık oluşturabilecek, güzel bir kanyon.
2- Batı Kestel Kanyonu.
İlçemizde bulunan Kestel Dağı’ndan adını alan, iki kanyondan, batıda olanın adıdır. Girişi, yayla köyleri grup yolunun, Kavakozü yol kavşağı civarından başlar. Çıkışı, Esençay Köyü eteklerindedir.
2012 yılında ilk defa geçilip, keşfi yapıldı. 11 km. uzunluğunda bir kanyondur. 1000 metre kod farkı ile eşsizdir.
3- Doğu Kestel Kanyonu.
Kestel Dağı’nın doğu tarafında olan kol dur.
2016 yılında, ilk defa girilip, keşfi yapıldı.
Dünya çapında bir kanyondur. Özellikle, içinde bulunan ve eşi benzeri bulunmayan 87 metre yüksekliğindeki şelalesi ile eşsizdir.
Sadece bu şelale bile, Türkiye ve Dünya’daki kanyon sporcularının dikkatini Kestel’e çekmektedir. İçerisinde, 87 m. ile 10 m. arasında 70’den fazla ip inişi vardır. Bu sayıda iniş, Türkiye’de başka hiçbir kanyonda yoktur. 11.500 km. uzunluğu vardır. 1500 rakım civarı girişi, Söğütözü Yaylası’ndan başlar, 300 rakım civarı çıkışı, Esençay Köyü eteklerindedir.
Bu kod farkında bir kanyon, Türkiye ve Dünya’da yoktur.
Her kanyon sporcusunun hayali olan, Doğu Kestel Kanyonu, en az 5 sporcu ile, en hızlı beş günde geçilebilir. Dört gece, kanyon içinde yatmak gerekir.
“Bilinen en zor kanyon” diye tanımlanan Doğu Kestel’i, 8-9-10-11-12-13 Temmuz 2022 tarihlerinde, Mut dışından gelecek bir ekiple geçmeyi planlamış durumdayız.
Mut ve 2018’de kanyon serüveni başlayan benim için, dev bir adım, muhteşem bir olay!
Bu muhteşem kanyonu, ilk defa bir Mutlu geçecek.
Kısmetse, bana nasip olacak görünüyor.
Devam edeceğim.

İlginizi çekebilir

MUT GERİT YAYLASINDA YAŞAMAK

MUT GERİT YAYLASINDA YAŞAMAK

Tema Tasarım | Osgaka.com