FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 7 Aralık 2023 71 Görüntüleme

Resim, sonbahar ve tarih buluşması

Mut Şehit Emin Çelik Anadolu Lisesi, ikinci sonbahar resim sergisini açtı. “Tarihin ve Sonbaharın Tanıklığında Sanat” temasıyla, Mut Kalesi içinde bulunan Mut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesindeki tarihi mekanda açılan sergi; resim, sonbahar ve tarih üçlüsünü buluşturdu. Ortaya çıkardığı renklerle en sanatsal mevsimlerden olan sonbaharda açılan sergide, okul öğrencilerinin yaptığı birbirinden güzel yüzlerce eser, katılımcıların büyük beğenisini kazandı.
Mut Belediye Başkan Yardımcısı Soner Kır ve Mut İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Halifeoğlu tarafından açılan “Tarihin ve Sonbaharın Tanıklığında Sanat” temalı sergide, müzik ve dans gösterisi de sunuldu. Sergi açılışına, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Aktaş: “Farkındalık yaratmak istedik.”

Açtıkları sergisiyle ilgili düşüncelerini paylaşan okulun resim öğretmeni Şerife Aktaş, “Yine bir sonbahar sergisindeyiz. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz sonbahar sergisini tarihi bir mekanda gerçekleştirme kararı aldık. Bir davet almıştık, bu yıl gerçekleştirdik. Bizim için çok heyecan verici. Çünkü tarihi eserlerin korunmasını, sanatın değerini, birlikte bu mekanda buluşturarak bir kez daha anlatmaya çalıştık. Kendi kültürümüzden beslenmeyi aynı zamanda kültürel değerlerimize sahip çıkmayı, bu sergiyle birlikte farkındalık yaratmak istedik.” dedi.

“Geleneksel hale getireceğiz.”

Bunun da amacına ulaştığını gördüklerini ifade eden Aktaş, şöyle konuştu: “Öğrencilerim yıl boyu 2 ay boyunca güzel çalışmalar yaptılar. Bu çalışmaları da havanın güzel olduğu bir zamana denk getirip, sonbaharda buluşturmak istedik. Sonbahar sergisi herkes tarafından çok ilgiyle karşılandı. O yüzden sanırım geleneksel hale getireceğiz bunu. Sonraki yıllarda tekrarını yapabiliriz. Bizim için güzel bir etkinlik oldu. Ayrıca müzik öğretmenimizin koro desteği, öğrencilerden dans gösterisi sergimizi ayrıca renklendirdi. Bunun için de teşekkür ediyorum kendilerine.”

“Eserlerde röprodüksiyon tekniğini kullandık.”

Sergideki okul öğrencilerinin yaptığı birbirinden güzel eserlerle ilgili bilgi veren resim öğretmeni Aktaş, “Çalışmalar tuval üzerine akrilik boya tekniğiyle yapıldı. Ressamların eserleri röprodüksiyon tekniğiyle yapıldı. Çocuklar ustalardan öğrensin, diye böyle bir çalışma yapıyoruz her yıl. Ustaların çözümlediği resimde, öğrenciler takıldığı noktaları ustalardan çözümlenmiş olarak görüyorlar ve bunu tuvale aktarmak becerisini elde ediyorlar. Ayrıca yüzlerce resim çıkardılar. Bu da çok zengin bir görsel şölene dönüştü burada.” şeklinde konuştu.
İlk gün Mut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde açılan “Tarihin ve Sonbaharın Tanıklığında Sanat” temalı sergi, ikinci gün ise Şehit Emin Çelik Anadolu Lisesi bahçesinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Tema Tasarım | Osgaka.com