FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 4 Ekim 2022 205 Görüntüleme

SAHİPSİZ MUT NERDE YETKİLİLER?

MUT’TA ZEYTİN FİYAT BELİRLEMESİ İKİ TÜCCARIN ELİNDE Mİ?

Ben devamlı yazıyorum ama anlayan yetkili kim. Üreticinin hakkını savunmak varken koltuk sevdalısı oluyor yazıklar olsun.
Mut ilçesi yetiştirdiği ürünlerle Türkiye’de bir numara, ama bunu kim biliyor sadece biz biliyoruz.
Şu an zeytin sezonuna geldik. Buradan soruyorum zeytin fiyatlarını kim belirliyor?
Tabi ki sahipsiz bir ilçede üç beş tüccar bir araya gelip fiyat belirliyor, o da kafalarına göre.
Bir hafta önce belirledikleri taban fiyat yani yağlık tabiriyle 6 lira iken bir hafta sonra 4 liraya düşüren o kendini ilçe fiyat belirleme gücünü nerde buluyorsa bunlara dur diyecek bir yetkili yok. Kısacası Mut ilçesinde üreticiye sahip çıkacak bir yetkili yok.
Mut Ziraat Odası Başkanı bir demecinde ürünlerimize taban fiyat uygulansın, diyor. Gerçekten doğruyu söylüyor bu başkana destek veren diğer yetkililer nerede, bir araya gelip neden taban fiyat uygulama üzerinde durmuyorlar.
Üreticinin hakkını savunmak için kurulan Kooperatife buradan sesleniyorum, siz ne için kuruldunuz, göreviniz ne? Cevabınız, bize kayıt yaptırsınlar haklarını koruyalım. Gülesim geliyor size kayıtlı üyelerin önce bir hakkını koruyun, kayıtlı olmayanlara örnek olsun, bak size nasıl kayıt yaptırırlar. Bence fasa fiso üzülmemek elde değil.
Özellikle Ticaret Odası, Ziraat Odası ve Kooperatif başkanlarının bir araya gelerek taban fiyat hakkında çözüm bulmaları gerekiyor. Bunu Ege nasıl yapıyorlarsa, bilmiyorlarsa Egeye gidip öğrensinler.
Sizin yüzünüzden bu üretici ezilmekten bir türlü kurtulamıyor. Artık omuzlarına düşen bu sorunları ele alın ve üreticinin haklarını arayıp ezdirmeyin.
Açıkça ben sizi resmen haddim olmayarak göreve davet ediyorum. Bir tek Ziraat Odası Başkanının demesiyle olmaz. Bir araya gelerek müracaat mı edeceksiniz, Ankara’ya mı gideceksiniz, üreticilerin hakkını savunmak için çalışma yapın.
Üç beş tüccara bu üreticileri teslim etmeyin. Çünkü onlar üreticinin ne emeklerle ürettiği ürünlere bir araya gelip kafalarınca fiyat biçiyorlar artık onlara dur demenin zamanı geldi.

MUT ESNAF VE SANATKARLAR ODASI NERDESİN?

Gelelim ilçede bulunan pastanelere. Eskiden fakirin yani parası yetersiz olan vatandaşın yiyeceği en ucuz yiyecek simit ve yanında bir bardak çay idi.
Şimdi ne oldu, kardeşim bir adet simit 5 lira, bir bardak çay 3 lira yani toplam 8 lira. Bu mu ucuzluk, bu mu vatandaşın hakkını savunmak?
Mut Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanına buradan sesleniyorum. Senin görevlerinden biri de kendi başına zam yapan bu esnaflara dur demek değil mi? Ha diyeceksin ki her şeye zam geliyor, geç onları alışmışlar kafalarınca zam üstüne zam yapıyorlar sen bunlara yüz verdikçe tepene çıkarlar. Belki bana kızacaksın, ama o koltuğun ağırlığını kendi başına zam yapan esnafa öğret, belki sözün geçmeyecek, ama en azından uğraşıyor bari desinler. Koltukta oturmayla bu işler çözülmez.

DOĞALGAZ NE ALEMDE, VATANDAŞ ENDİŞELİ.

Şu an ilçenin en büyük sorunlarından biri olan doğalgaz. Acaba bu kış vatandaş doğalgazdan faydalanabilecek mi?
Kömür alsam mı, yoksa doğalgaz yetişecek mi, diye düşünüp duruyor. Yetkililere soruyorum gidin şirketle görüşme yapıp açıklamada bulunun ki vatandaşta ne yapacağını bilsin. Evine doğalgaz döşettirme 25 ile 30 lira arası bir de yetişmeme durumu endişesi, kömür alıyor en az 2 ton 14 bin lira da o, bu millet ne yapsın, hiç düşündünüz mü? Neden bir yetkili olarak şirketle görüşüp bu halkı aydınlatmıyorsunuz. Nerde siyasiler, nerde iktidar partisi yöneticileri, sizleri göreve davet ediyorum.
Bu millet aydınlatılmak bilgilendirilmek istiyor.

İlginizi çekebilir

MERSİN KÜLTÜR ŞEHRİ OLACAK

MERSİN KÜLTÜR ŞEHRİ OLACAK

Tema Tasarım | Osgaka.com