FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 17 Temmuz 2019 1098 Görüntüleme

SEÇER: “BİZİ DEMOKRASİ KURTARACAK”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene katıldı. Konuşmasında laiklik, demokrasi ve hukuk devleti vurgusu yapan Seçer, “Bir daha böyle olaylar yaşamamak adına, demokrasimize kast edilmemesi adına, bu kötü niyetli oluşumlara bu fırsatı vermemek adına, geleceğe dair yapacağımız her işte bizi demokrasi kurtaracak.Bizi hukuk devleti olmak kurtaracak. Bizi adalet kurtaracak” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 15 Temmuz darbe girişiminin 3’üncü yıldönümünde Mersin Valiliği tarafından düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına katıldı.Laiklik, demokrasi ve hukuk devleti vurgusu yapan Seçer,“Bir daha böyle olaylar yaşamamak adına, demokrasimize kast edilmemesi adına, bu kötü niyetli oluşumlara bu fırsatı vermemek adına, geleceğe dair yapacağımız her işte bizi demokrasi kurtaracak. Bizi hukuk devleti olmak kurtaracak. Bizi adalet kurtaracak. Bu üç kavram çok önemli” dedi.
“Bir olursak demokrasimize ve bütünlüğümüze uzanan eller kırılır”
Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen protokol üyeleri ve vatandaşlar ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Meydandaki yüzlerce Mersinli’ye seslenen Başkan Seçer konuşmasına, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitleri, gazileri ve devlet büyüklerini anarak başladı. Başkan Seçer,birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek, “Biz birlik ve beraberlik içerisinde olursak, bu ülkeye zarar gelmez. Demokrasimize uzanan, birliğimize bütünlüğümüze uzanan eller kırılır”dedi. Cumhuriyetin kuruluş aşamasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının verdiği zorlu mücadeleleri hatırlatan Başkan Seçer, demokrasinin korunmasında birlik ve beraberliğin önemine değinerek, şöyle devam etti: “Atalarımız, Ulu Önder’in önderliğinde kanını vererek, canını vererek, alın terini dökerek bir ulusal kurtuluş mücadelesi sürdürdüler. Bu kadim toprakları işgal eden düşmanları ülkeden bertaraf ettiler. Cumhuriyeti kurdular. Yokluk içerisinde, yoksulluk içerisinde, 600 yıllık bir imparatorluğun küllerinden Cumhuriyeti yarattılar. Yoktan var ettiler. Demokrasi için uzun yıllar mücadele oldu. Bu topraklarda çok yağmurlar, çok fırtınalar atlatıldı. Bu uğurda 60 ihtilalleri, 71 muhtırası, 80 ihtilali ve en sonunda da yine demokrasiyi içselleştirmiş, sindirmiş hiçbir yurttaşımızın, vatandaşımızın kabul edemeyeceği 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı.Bu hain darbe girişimi aslında bize bir arada olmamızın birlik ve beraberlik içerisinde olmamızın ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olursak, bu ülkeye zarar gelmez. Demokrasimize uzanan, birliğimize bütünlüğümüze uzanan eller kırılır.”
“Uyarıları hep yapıldı”
Meydanda toplanan yüzlerce Mersinli’nin alkışları eşliğinde konuşmasına devam eden Başkan Seçer, 15 Temmuz’dan alınması gereken dersler olduğunu ifade ederek, “Belki bu musibetler bize bir nasihatten daha yararlı olur. Geçmişte yaşadığımız bu kötü olaylar geleceğimizi inşa etmekte bize yardımcı olur. 8 yıl parlamentoda görev yaptım. 15 Temmuz’u irdelerken bunun akşamdan sabaha gerçekleştirilmiş bir darbe girişimi olmadığını bilen yurttaşlardan biriyim. Ülkenin birçok kurumu bu yapı tarafından işgal ediliyordu. Bunu görenler uyarıyordu. Siyasi nezaket ve üslup içerisinde bunu görmeyenleri uyarmaya çalışıyordu. Birileri gördü, birileri görmedi ama gelinen noktada bu tehlikeleri görenler de görmeyenler de eğer gaflet içerisinde olsaydı, hep beraber mağdur olunacaktı. Bu sebeple 15 Temmuz önemli bir tarihtir. Tüm yurttaşlar, tüm vatandaşlar, Gazi Meclisi, hangi siyasi partiye mensup olursa olsun bir arada bu değişime karşı bir direnç gösterdiler. 15 Temmuz aslında demokrasi tarihine altın harflerle yazılan bir gecedir” dedi.
“Bizi demokrasi kurtaracak”
Başkan Seçer, 15 Temmuz darbe girişiminden önemli mesajlar çıkarmak gerektiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu ülkenin Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklarıyla, bu ülkenin askeri kuvvetlerine mensup pilotlar ile bu ülkenin Gazi Meclis’i bombardıman altına alındı. Buradan önemli mesajlar çıkartmamız lazım. Bir daha böyle olaylar yaşamamak adına, demokrasimize kast edilmemesi adına, bu kötü niyetli oluşumlara bu fırsatı vermemek adına, geleceğe dair yapacağımız her işte bizi demokrasi kurtaracak. Bizi hukuk devleti olmak kurtaracak. Bizi adalet kurtaracak. Bu üç kavram çok önemli. Eğer bu ülkede, demokrasiyi daha da tahkim edersek, kuralları ve kurumlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni laik, demokratik bir hukuk devleti haline getirirsek, işte o zaman adaleti sağlamış oluruz. Büyük düşünürün dediği gibi ‘Adalet kutup yıldızı gibidir. O yerinde durur, diğer her şey onun etrafında döner.”
Başkan Seçer, konuşmasına tüm şehitleri ve gazileri saygı ile andığını söyleyerek son verdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com