FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 11 Nisan 2019 922 Görüntüleme

SEÇER, ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ TANITIM TOPLANTISINDA

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bu yıl 18.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Müzik Festivali’nin basın toplantısına katıldı.

Başkan Seçer, Mersin’in sesi olmaya devam eden ve dünyanın ezgilerini bu kentte buluşturan Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısında, desteklerin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her yıl verilmeye devam edeceğinin sözünü verdi.
Toplantıya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra 18. Uluslararası Mersin Müzik Festivali Yönetim Kurulu Başkanı Selma Merze Yağcı, Mersin Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yalçın Çomoğlu, STK temsilcileri, sponsorlar, basın mensupları ve sanatseverler katıldı.
Başkan Seçer: “Kentimizin tanıtımı için sanata ve kültüre önem veriyoruz”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, festivalin Mersin gibi kadim bir şehrin tanıtımı açısından çok büyük önemi olduğuna vurgu yaparak, “Çiçeği burnunda bir belediye başkanıyım. İkinci etkinliğim. Dün Roman vatandaşların yanına gittim, orada da konu müzikti. Çiftetelli bile oynadım. Bugün ikinci günüm ve yine konu müzik. Mersin gibi kadim bir şehrin tanıtımı açısından son derece önemli bu etkinlikler. Az önce Selma Hanım’a sözü de verdim. Bunu söz olarak değil bir felsefe, bir yaşam biçimi, bir görüş olarak ortaya koymamız lazım. Kentimizin tanıtımını istiyoruz, sanata ve kültüre önem veriyoruz. Son zamanlarda da buna biraz daha fazla ihtiyaç var” dedi.
“Yüzümüzü batıya döndürecek işler için harcama yapmamız lazım”
Bu tarz etkinliklere hem fazlasıyla zaman hem de bütçe ayıracaklarını belirten Başkan Seçer, “Halkın festivali dedik. Bu konu çok önemli. Biz de zaten cebimizden vermiyoruz, halkın parasını halka veriyoruz.Güzelliği burada. Halkın kaynaklarını halka aktarmak lazım. Bize çağdaşlığı, modernliği getirecek, yüzümüzü batıya döndürecek işler için harcamamız lazım. Çocukların gelişmesine, onların keşfedilmesine, yeteneklerinin açığa çıkartılmasına yardımcı olacağız. Asıl emek burada. Biz buna kafa yoracağız. Bunu hep beraber yapacağız. Sizlerin bu tip etkinliklerine, Mersin’e fayda sağlayan etkinliklere de kredi sonsuz” şeklinde konuştu.
Selma Yağcı: “Bu festival halkımızın festivali”
Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, bu yıl 18. kez düzenlenecek olan festivalin içeriğinden bahsederek,“Büyük bir keyifle yapılan bir festival bu. Çünkü Mersinimize yakışıyor. Dünyada bu kadar güzel insanın bir araya geldiği başka bir kent yoktur diye düşünüyorum. Mersin’e her şey yakışıyor ve yakışmaya da devam edecek. Paydaşlarımız olmadan hiçbir şey yapamayız.Bir insan tek başına bir şey yapamaz. Ben kelimesini atalım ve biz diyelim. Bu festival ilk gününden bu yana kentin paydaşlarının desteğini çok fazla aldı ve almaya devam edecek. Başından beri inatla üstünde durduğumuz şey bu festivalin halkımızın festivali olması. Her yöreden halkımızın sevdiği müzikleri koyuyoruz. Her yıl en iyi, en yüksek seviyelerde iş çıkarmaya dikkat ediyoruz. Nice festivallerde hep birlikte bu mutluluğu paylaşmaya devam edeceğimizi ümit ediyorum” ifadelerine yer verdi.
Toplantıda ayrıca organizasyona destek veren ilçe belediye başkanları da festivalin Mersin’in adını dünyaya duyurmak için önemine işaret ederek, sanatseverleri müzik şölenine davet etti. Vali Yardımcısı Abdullah Şahin de emeği geçenlere teşekkür etti ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Yahya Azimoğlu ile İdil Olgar mini bir dinleti gerçekleştirdi.
Kurulduğu 2002 yılından bu yana Mersin’in kültür-sanat hayatında öncü bir rol oynayarak paha biçilmez değerler açığa çıkaran festivalde, Lübnan, Hollanda, Azerbaycan, Avusturya ile Gürcistan’dan önemli solist ve müzik toplulukları yer alacak. 10 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival,22 gün sürecek ve Türkiye ile birçok yabancı ülkeden sanatçılar ve müzik toplulukları Mersin halkı ile buluşacak.
Toplantıda son olarak Başkan Seçer, festivalde emeği geçen kurum temsilcilerine plaket takdim etti.

Tema Tasarım | Osgaka.com