FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 13 Ekim 2021 656 Görüntüleme

SEÇER’İN MUT MESAİSİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere ilçemiz Mut’a geldi. Mut’ta yoğun bir program gerçekleştiren Başkan Seçer, esnaf, vatandaş, muhtar ve sivil toplum kuruluşlarıyla buluşup sorun ve taleplerini dinledi. Mersin’in dört bir yanına eşit ve adil bir şekilde hizmet götürdüklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Bu millete hizmet etme aşkımız ve şevkimiz var” dedi.

CHP İlçe Başkanlığına Ziyaret

Mut’taki temaslarına CHP Mut İlçe Başkanlığı ziyaretiyle başlayan Başkan Seçer, vatandaşlarla sohbet etti. Mut’un tarımsal üretim potansiyeli açısından özel bir ilçe olduğunu söyleyen Seçer, tüm ilçelere olduğu gibi Mut’ta da eşit hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi. Başkan Seçer, seçilmiş bir Belediye Başkanı olduğu vurgusuyla yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Benim hesap vereceğim merci buradaki vatandaşlar. Sizlerin bize verdiği bu destek, bu güven, bizlerin omzunda çok ağır bir yük. Peki, bu ağırlığı hissediyor musunuz? Vallahi ben Belediye Başkanı olarak o ağırlığı görüyorum ama taşımakta hiç zorlanmıyorum. Neden? Bu vatana hizmet etme, bu millete hizmet etme aşkımız ve şevkimiz var.”

“Bizim görevimiz Mersin’i kalkındırmak”

Cumhuriyetin kuruluş ilke ve prensipleri ile çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Seçer, “Bizim görevimiz Mersin’i kalkındırmak” dedi. Talepleri yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını vurgulayan Başkan Seçer, mevcut imkanları en akılcı şekilde hizmette eşitlik anlayışıyla kullandıklarını belirtti.

Seçer, Taşhan’da muhtarlar ve STK temsilcileriyle buluştu.

CHP Mut İlçe Başkanlığı ziyaretinin ardından semt pazarını gezen Seçer, esnafa “hayırlı işler” dileğinde bulundu ve pazar esnafı ile vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi. Başkan Seçer, daha sonra Taşhan Üretici Kadın Pazarı’na geçerek, burada mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve vatandaşlarla buluştu. Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker’in de katıldığı Taşhan programında Başkan Seçer, Mut Engellileri Umut Derneği’nin bebek yapım atölyesinin sergisini inceledi, ardından ressam Gülcan Küçüktürk’ün “Taşhan2” temalı resim sergisini gezdi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Taşhan’daki toplantıda bir konuşma yaptı. Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker’in de toplantıya katılmasını kastederek, “Vatandaşlarımızın görmek istediği bir tablo” diyerek konuşmasına başlayan Seçer, “Hangi siyasi partiden olursa olsun, seçilmişlerin seçimlerden sonra ortak paydası, ortak ülküsü, ortak amacının memleket sevdası, memlekete hizmet olma gerçekliğiyle bu tablonun her yerde, her noktada ve her şehirde, her platformda görülmesini arzu ederim bir siyasetçi olarak. Mutlaka ortak paydamız Türkiye. Mutlaka ortak paydamız; birliğimiz, beraberliğimiz, geleceğimiz, istikbalimiz, yarınlarımız, çocuklarımız. Bundan hiç kimsenin endişesi yok” dedi.
Seçer, şöyle konuştu: “Ancak doğaldır ki, siyasi partiler demokrasilerin değişmez unsurlarıdır. Değişmez öğeleridir. Değişmez kurumlarıdır. Siyasi partiler olmazsa, farklı görüşler olmazsa zaten demokrasi olmaz. Onun için Mersin’de de Mersin’e hizmet adına 13 ilçemize yapacağımız hizmetlerde, ilçe belediyeleriyle işbirliği halinde, koordineli, eşzamanlı çalışmak her zaman için vatandaşın faydasına olur.”

“İsraf Türkiye’yi çok büyük sıkıntılara sokan bir durum.”

En çok şikayet ettiği konunun devlet yönetiminde israf konusu olduğunu vurgulayan Seçer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İsraf konusu Türkiye’nin en belirgin, en net, en gözle görülebilir ve Türkiye’yi çok büyük sıkıntılara sokan bir durum olduğunu görüyorum. Yolsuzlukları olumsuzlukları ayrı tutuyorum, onları konuşmayacağım şimdi. İsraftan kastım şudur; bir işi yapacaksınızdır, bir emek harcayacaksınızdır, bir bedel harcayacaksınız, siz o işi plansız, programsız, hesapsız yaparsanız, bir emek, bir para harcayacağınız yerde, 5 para harcarsınız, 10 para harcarsınız. İşi bilmeyen adamlarla yaparsanız, misli misli daha fazla, astarı yüzünden fazla hizmet çıkar. Bizim ilçe belediyeleriyle yapacağımız işbirliği hem ilçe belediyesine, hem büyükşehir belediyesine dolayısıyla sonuçta vatandaşımızın yararına olan bir çalışma şeklidir. 2,5 yıllık süre içerisinde Volkan başkanıma, Volkan başkan nezdinde tüm Mut Belediyesiyle, Mersin Büyükşehir Belediyesi Mut Koordinasyonu, Meski Mut Şube Müdürlüğü bütün birimlerimiz, en üst düzeyde işbirliği ve koordinasyonda, Mut’a hizmet etmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz. Bundan kimsenin endişesi olmasın.”

“Mutlular çok değerli, çok çalışkan, çok üretken.”

Kendilerinden beklentilerin, isteklerin ve taleplerin gayet doğal olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Ben pazar yerini gezdim, buraya doğru yürüdük geldik. Vatandaşlar yolumu kesiyor, benden taleplerini dile getiriyor, isteklerde bulunuyor, şikayetlerini dile getiriyor. Memnun olan memnuniyetini dile getiriyor. Ama şunu mutlulukla izledim ki sokaklarda, beğense de beğenmese de, siyaseten destek verse de vermese de, oy vermiş olsa da olmasa da muazzam bir saygı var. Ben Mut halkına çok teşekkür ediyorum bu önemli. Bu halkın görgüsünü, birikimini, kültürünü, asaletini gösterir. Mutlu kardeşlerim gerçekten çok değerli, çok birikimli, çok üretken. Çok çalışkan insanlar. Bir kez daha gördük.” şeklinde konuştu.
Seçer, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Genelde siyasetçiler sokakları gezince mutsuz olur, ama ben mutlu oluyorum. Gerçekten mutlu oluyorum. Bir kez daha mutlu oldum. Sorunları dinledim, mutsuz olmadım; çünkü gerçekleri anlatıyorlar. Belki yanlış bazı bilgileri aktarıyorlar. Ama genelde doğru. Yol sorunu, özellikle kırsal mahallelerdeki. 102 mahallemiz var, bunun 91’i kırsal mahalle statüsünde ve Mut geniş bir coğrafya. Mut Mersin’de en büyük yüzölçümüne sahip bir ilçemiz. Dağınık bir yerleşim. Özellikle kırsal hem grup yolları, hem köyiçi yollar. Sayın başkanda burada iken bir konuya açıklık getirmek isterim. Bazı yollar bizim yol ağımızda, bazı yollar ilçe belediyesi, bazı yollar Karayolları, bazıları orman yolu, bazıları arazi yolu. Doğal olarak bütün beklentiler Büyükşehirden. Bu ayrımı da bilmeyen vatandaşımızın sayısı çok. Yolda gelirken bana yöneltilen sorunların ya da beklentilerin, eleştirilerin bir çoğu da aslında birbirine karıştırılmış. Acaba şikayet ettiği yol büyükşehir mi, ilçe belediyesi mi? Şimdi bir büyükşehir belediye başkanı olarak açıkçası vatandaşa, o yol bana ait değil, ilçe belediyesine ait demek çok zor bir durum ve gereksiz bir durum. Tam tersi Volkan bey içinde aynı şey söyler. Bu bizi sıkıntıya sokuyor. Bizim çalışanlarımız da burada, şu anda hem ilçe belediyesinden, hem büyükşehirden çalışanlar var. Bizim çalışanlarımız ilçe belediyesini ya da ilçe belediyesi çalışanları büyükşehiri bu konuda lütfen zan altında sıkıntı altında bırakacak söylemler yapmasın. Şöyle bir yaklaşım daha uygun olur; biz şikayetinizi belediyemize bildiririz, ama bazı yollar bize ait, bazı yollar bize ait değil. Bize ait değilse ilgili belediyeye, bize aitse zaten gerekli birimlerimize bildiririz, gibi daha birleştirici daha kucaklayıcı bir cevap vermek hepimiz adına iyi olacak diye düşünüyorum.”

“Belediyeler işbirliği yapmalı.”

İşbirliği yapmak zorunda olduklarını kaydeden Seçer, “İlçe belediyesi bize yardımcı olacak, biz ilçe belediyesine yardımcı. Alet, ekipman, malzeme, bazen bizim yol ağımız olmadığı halde çok ihtiyaç arazi yolları, ilçe belediyesi yollarını yapacağız. Bunun tam tersi olacak. Biz onu karşılıklı olarak eşgüdümlü, koordineli götürsek bundan vatandaş memnuniyeti çıkar” dedi.

“Su bedelinin yüksek olmasını istemem.”

Konuşmasında yüksek su faturaları konusuna da değinen Seçer, konuyla ilgili şunları söyledi: “Su faturaları yüksek geliyor, deniyor. Burada bir çok mahalle, kırsal mahalle ve merkezde ödeyenlere göre dörtte bir oranında su bedeli ödüyor. Şöyle bir serzeniş var; bizim su cazibeli, siz bizim cazibeli gelen suyumuzu niye parayla bize satıyorsunuz? Arkadaşlar, su çıktığı kaynaktan tüketiciye ulaşana kadar bir merhale katediyor. Bu süreç içerisinde bir altyapınızın olması gerekiyor, bir yatırımınızın olması gerekiyor. Bu suyun dinlendirilmesi, arıtması gerekiyor. Bu suyun depolanması gerekiyor. Bunlar yatırım istiyor. Bunun dışında bunu sevk ve idare edebilecek bir yapıya ihtiyaç var. Yani personel. Yaptığınız çalışmalarda akaryakıt elektrik ya da yatırımlarda, yatırım bedelleri. Bütün bunların bedelini biz faturalardan elde ettiğimiz gelirlerle yapıyoruz. Bunun dışında ekstra, bize hükümetin, sen vatandaştan su bedeli alma, sana ayrıca para göndereceğiz, gibi bir kaynağımız yok. Ve hiçbir belediye başkanı su bedelinin yüksek olmasını istemez. Ben ister miyim? Bana oy kaybettirecek bir kararın altına imza atar mıyım? Asla atmam. Ama şu bir gerçek; her şeyde hayat pahallılığın şu anda gündemde olduğu bir dönemde, elektrik fiyatlarından doğalgaz fiyatlarına kadar, döviz kurlarındaki atış nedeniyle ekonomideki gelişmeler nedeniyle her şeyin kat ve kat arttığı bir dönemde, Meski Sular İdaresi burada büyükşehir meclis üyelerimiz var, zaten biz orada fiyatlandırma kararını alırken, sayın meclis üyelerimizin oylarıyla alıyoruz. Biz kendimize göre biz bu fiyatı isteyip meclise sunmuyoruz. Bir mutabakat sağlıyoruz ondan sonra çıkartıyoruz. Bu sebeple bizim faturalarımızla ilgili herhangi bir yanlış bilgilendirme, siyaseten ya da başka nedenlerle vatandaşları yani bunu söylemek istemezdim; ama belediyeye karşı cephe almaya yönlendirici söylemlerden kaçmak lazım. İyi niyetimizden lütfen kimsenin bir şüphesi olamasın. Ben vatandaşımıza en ucuz suyu vermek istemem mi? Ben o parayı alıp napacağım, cebime mi atacağım? Meski bir ticarethane mi? O paraya size altyapı yapıyoruz. Sizin suyunuzu en temiz şekilde getirmeye çalışıyoruz. Kanalizasyon şebekelerini döşüyoruz arıtma sistemleri kuruyoruz. Yağmur suyu arkları yapıyoruz. Meski’nin görev alanında olan ve memleket için, şehir için, vatandaş için olan hizmetlere harcanan paralardır. Bu konuda müsterih olmanızı sizlerden istiyorum.”

“Meclisi izleyin.”

Memlekete hizmet etmek için gece gündüz çalıştıklarını söyleyen Başkan Seçer, bütün yurttaşlardan meclis tartışmalarını izlemelerini istedi. Seçer, “Kendileri için alınan kararların ne olduğunu bilmelidir. Bunları değerlendirmelidir. Başkan ne diyor, meclis üyeleri ne diyor, Mut ile ilgili ne konuşuluyor, Mersin’le ilgili ne konuşuluyor, metronun durumu nedir, yol yapım durumları nedir, bütçede durum nedir, imarda değişiklikler nedir, yolsuzluk bu belediyede var mıdır yok mudur, bunlar konuşuluyor mu, bunları izlemek zorundasınız. O meclis, benim meclisim değil, halkın meclisi. Sizin adınıza bütün kararlar orada alınıyor.” dedi.

“Takım tutar gibi parti tutma dönemi bitmeli!”

Meclis çalışmalarının sandığa giderken oyların rengini de belirlediğini ifade eden Seçer, şöyle konuştu: “Her zaman söylüyorum, Türkiye’de takım tutar gibi parti tutma dönemi bitmelidir. Temel bir ideolojik görüşünüz vardır, ona hep saygı duyarım. Ama hizmet noktasında oyumuzu verirken, özellikle yerel seçimlerde, özellikle belediye seçimlerinde, benim partim bir tarafa kalsın, ben kimden, en yoğun, en iyi hizmeti alacaksam o adaya doğru yönelmeliyim tavrı olmalıdır seçmende.”

“Tek kimliğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimliğimiz.”

Seçer konuşmasını, “Şimdi bakın, burada bu kadar insanız. Bu bayrağın hepimizin ortak değeri olduğundan kimsenin şüphesi var mı? Bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden kimsenin endişesi var mı? Yok. Bizim tek kimliğimiz var; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kimliği. Bizim bir ortak değerimiz var; Mustafa Kemal Atatürk. Var mı bundan verdiğimiz bir ödün? Hayır yok. Temel prensiplerimiz bunlar. Bizi zaten millet yapan temel unsurlar bunlar.” şeklinde sonlandırdı.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in konuşmasının ardından, toplantıya katılan muhtarlar, STK temsilcileri ve yurttaşların soruları yanıtlandı.

Başkan Seçer, şehit Aydın’ın ailesini ziyaret etti.

Taşhan’daki programın ardından Başkan Seçer, Mut programı kapsamında ilçeye yeni atanan Kaymakam Batuhan Bingöl’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ardından Başkan Seçer, Kahramanmaraş’ta yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu şehit olan orman mühendisi Oğuz Avşar Aydın’ın ailesinin Mut’taki evine giderek, baba Salih ve anne Emine Aydın’a başsağlığı dileklerini iletti.
Mut programı kapsamında Başkan Seçer, Dere ve Çömelek Mahallelerinde düzenlenen programa katıldı. Buradaki programda Başkan Seçer, tek tek muhtar ve köylülerin taleplerini dinledi. Başkan Seçer, toplantıda üretimi artırmak adına tüm mahallelerde eşitlik gözetilerek sunulan tarım ve hayvancılık desteklerine ilişkin bilgiler paylaştı. Ayrıca eğitim ve öğretime önem verdiklerini söyleyen Başkan Seçer, eğitimin en büyük servet olduğu ifadesini kullandı.
İlçemizdeki ziyaretlerini tamamlayan Başkan Seçer, daha sonra ilçeden ayrıldı.

İlginizi çekebilir

KIZIL KÖPRÜ / 4

KIZIL KÖPRÜ / 4

Tema Tasarım | Osgaka.com