FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 4 Ocak 2022 434 Görüntüleme

SENİNLE BAŞIM DERTTE: KIŞ KİLOLARI

Kış aylarında yaza göre iştahınızın arttığını düşünüyor musunuz? Önünüze gelen tabaklarla doymadığınız veya çok daha sık acıktığınızı hissettiğiniz oluyorsa korkmayın, yalnız değilsiniz. Bu açlık veya iştah artışı hissinin altında birkaç neden yatıyor olabilir. Öncelikle detaylı bir kan tahliliyle bu durumun bir sağlık sorunundan veya vitamin mineral yetersizliğinden kaynaklanmadığından emin olmalısınız. Eğer altta yatan herhangi bir fizyolojik sorun yoksa kış aylarındaki iştah artışına sebep olabilecek diğer maddeleri gözden geçirelim.

1. Su içmeyi unutuyoruz

İtiraf edelim kışın su içmeyi unutuyoruz. Tüketilen suyun azalması, açlık ve susuzluğun birbirine karışmasına ve besin alımının artmasına sebep oluyor olabiliyor, dikkat!

2. Fiziksel aktivitemiz düşüyor

Havanın erken kararması, evde geçirilen sürenin artması fiziksel aktivitemizi azaltıyor ve neredeyse hiç hareket etmeden günleri geçiriyoruz.

3. Besin seçiminde yapılan hatalar

Kahvaltıyı atlamak, ara öğünde yapılan yanlış seçimler, özellikle şeker içeriği yüksek olanlar, hızlıca acıkmanıza ve gün içinde daha fazla şekerli besin tüketme isteğinize sebep olabilir. Bir diğer tarafta da kış lezzetleri var. Birçok kişinin hayır diyemediği kış lezzetleri de kışın gelen iştah artışı ve tartıdaki birkaç kilo fazlalığın sebebi olabilir. Bunların başında sıcak çikolata ve sahlep geliyor. Sahlep ve sıcak çikolatanın 1 su bardağı ölçüsü yaklaşık olarak 200 kalori olduğundan kontrollü tüketiminde fayda vardır. 🙂
Ağzımızın tadı kaçmasın diye porsiyon kontrolü şart!

İlginizi çekebilir

Zorla İknanın Tarihçesi

Zorla İknanın Tarihçesi

Tema Tasarım | Osgaka.com