FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 28 Eylül 2021 349 Görüntüleme

SİLİFKE CEM EVİ AÇILDI

Silifke Cem Evi, 25 Eylül 2021 Cumartesi günü saat 17.00’de açıldı.
Sunuculuğunu Bedia Çaka’nın yaptığı Cem Evi açılışı, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Mersin Cem İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin Dede hayırlı duasını okudu.
Cem Evinin açılış törenine; Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Belediye Başkanı Sadık Altunok, Cumhuriyet Başsavcısı Tahir Özgenç, Emniyet Müdürü Gökhan Mert, Jandarma Komutanı Binbaşı Bülent Keskinsoy, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Genel Sayman Hasan Çözüke, GYK Üyesi Mehmet Şahin, Mezitli (Ferdi Koç), Toroslar (Hüseyin Değerli), Anamur (Nurgül Er) Şube Başkanları ile Doğu Akdeniz Tahtacılar Derneği Genel Başkanı Mehmet Baki, MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Emin Kurt, MHP İlçe Başkanı Levent Nogay, CHP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Saydam, CHP İlçe Başkanı Bünyamin Uçar, HDP İlçe Başkanı Hıdır Yurtsever, CHP Büyükşehir meclis üyeleri Abbas Çevik, Hasan Özalp Önal, Mut’tan CHP Belediye meclis üyesi Mehmet Özay, Yeşilyurt (Erol Bıçkı), Kumaçukuru (Ali Yıldız) ve Yazalanı Muhtarı (Ali Yaman), Taşeli Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Karaduman, Taşeli Sanat Derneği Başkanı İmdat Kömbe, Mersin’den Sibel Gazi Tabel, Av. Fatma Yakaryılmaz, Pir Ha Ajansı Muhabiri Diren Keser, Ercan Soy’un konuk olduğu açılışa yaklaşık 1000 kişi katıldı. Kanal 33 açılışı canlı olarak verdi.
Açış konuşmasını Alevi Kültür Dernekleri Silifke Şube Başkanı Meliha Gülnar yaptı. Konuşmasında: “1908 yılında İttihat Terakki Partisi iktidara geldiğinde, ilk işi sürgünde bulunan Hacı Bektaş Postnişini Amasya’da sürgünden ser çeşmeye getirdi. İşte Cumhuriyetin ilk taşları döşenmeye başladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum – Sivas kongresinden sonra Ser çeşme’yi ziyaret etti. Hacı Bektaş Post nişi sormuştu. ‘Atam ülkeyi düşmandan kurtardık. Ya sonra ne olacak?’ Kulağına eğildi, ‘CUMHURİYET gelecek.’ Cemalettin Ulusoy, Cumhuriyeti duyunca heyecanlandı. ‘Çocuklar şu çıkıda bulunan altınları getirin.’ Kurtuluş Savaşı için gerekli paranın ilk harcı burada atıldı. İşte bugün Cumhuriyet ortak paydası bir birlerine yardım etmeye devam ediyor. İşte o işbirliği imece ruhu burada Cumhuriyet ağacını yeşertmeye devam ediyorlar. İttihat Terakki ruhu yaşamaya devam ediyor.” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.
Silifke Belediyesi, Cem evinin projesini kendisi yaparak, 8 ay gibi bir sürede yapımı tamamlanarak, Alevi Kültür Dernekleri Silifke şubesine teslim etti.
İkinci konuşmayı Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok yaptı. Özet olarak: “Çok şükür ki, Cem evi projesini hayata geçirmek bizlere nasip oldu. Silifke’mizde yaşayan alevi kardeşlerimize verdiğimiz sözü bugün yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sayağzı Mahallemizde inşa ettiğimiz bu güzel mekanın açılışını bugün değerli misafirlerimiz ve alevi kardeşlerimizin katılımı ile birlikte yapacağız. Yıllardır birlikte yan yana olduğumuz değerli canlarımıza hem Silifke’mizin gelişmesi yönünde hem de bize fikri anlamda kattıkları değerler, bir ve beraber olma yönünde gösterdikleri özverilerinden dolayı teşekkür ediyoruz.”
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt ise konuşmasında özet olarak, “Kimsenin ayrıştırılmadığı, ötekileştirilmediği, toprak bütünlüğümüzün tehlikeye girmediği, aziz Atamızın Misakı Milli sınırlarını çizerek bizlere bıraktığı bu topraklarda bir bütün olarak yaşamayı sürdüreceğiz. Nefsimize ağır gelen hareketleri karşımızdakine yapmayacağız. Adaletten ayrılmadan, Hak yolundan şaşmadan birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşçe yaşamayı sürdüreceğiz. Bizleri biz yapan değerlerimize sahip çıkacağız.” dedi.
Cem evinin yapılmasında emeği geçen; İlçe Kaymakamı Abdullah Aslaner, Belediye Başkanı Sadık Altunok, Mücahit Aktan, Proje Mimarı Goncagül Uygun, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Genel Sekreter Ali Özveren, Akdeniz Bölge Temsilcisi Hasan Mansuroğlu ve derneğin kuruluşundan bu yana katkı sunan Av. Hasan Doğan’a Şube Yönetimi tarafından plaket verildi.
Daha sonra açılışa katılan protokol, Cem evinin açılış kurdelesini hep birlikte kestiler.
Mersin Cem evi Samah grubu, çeşitli yörelerden samahlar döndüler.
Hazırlanan lokma ve aşure dağıtımı yapılırken; sanatçı Ozan Direnç (Almanya), ozan Çağdaş (İsviçre) nefesleri çalıp söylediler.
Yörede gördüğümüz gibi Silifke’de de Alevi canların ibadet yerlerinin yapılmasında, yerel yönetimlerin bu konuya duyarlı olması halinde kısa sürede Cem evlerinin yapılması ve tahsis edilmesini gördük. Tarsus, Toroslar, Anamur ve Silifke’de Cem evleri ibadete açıldı. Hepsinde ortak nokta İttihak Terakki ruhu idi. Bu ruh Anadolu’da Alevi ve Sünni dostluğunun bir arada yer bulması idi.
Oysa eşit yurttaşlık hakkı tanınsa, Cem evleri ibadet yeri sayılacak. Her inanan kendi ibadet yerinde özgürce Tanrısına yakaracak. Niyaz edecek.
Soruyorlar, “Ne yapabiliriz?”
Aleviliği tanıyın, asimile ederek kendinize benzemesi için uğraş vermeyin yeter. İnsan olmak, demokrasi kuralları içinde eşit yurttaş olmak. Bu kadar zor mu?

Tema Tasarım | Osgaka.com