FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 22 Şubat 2022 254 Görüntüleme

SİLİFKE’DE HIZIR CEMİ YAPILDI

9 yıl önce Sayağzı Düğün Salonunda yapılan Hızır Cemi, 9 yıl aradan sonra Sayağzı’nda yapılan Silifke Cem Evinde yapıldı.
12 yıl önce bir araya gelen Alevi canlar Alevi Kültür Derneğini kurdular. Uzun bir uğraş sonucunda, kendi cem evlerinde Hızır Cemi için bir araya geldiler, lokmalarını paylaştılar. 9 yıl önce cemi yürüten Yenice Sıdkı Baba Cem Evi Dedesi Gazi Kemal Uyumaz Dede cemi yürüttü. Sazan darlığını (zakirliğini) Tamer Açıkalın (Aşık Beçare) yaptı.
O yıllarda Hızır Ceminde niyaz edip, dilek dilemiştik:
“Boz Atlı Hızır sen yetiş, bizi düğün salonlarında cem yapmaktan kurtar.”
Boz Atlı Hızır yetişti. Biraz geç gelse de, dileğimiz yerine geldi.
17 Şubat 2022 Perşembe günü Hızır oruçlarını tutan canlar, lokmalarını getirdiler, birlikte cem oldular. Niyazlar ettiler, yeni dileklerde bulundular.
Hızır’ı tekrar çağırdılar. Niyazları kabul olsun. Dilekleri yerini bulsun. Hizmet sahipleri de şefaat bulsun. Yeni Cem Evinden Gazi Kemal Dede’nin 12 hizmet erbabı ile birlikte yürüttüğü Hızır Cemi ile canlar anladıkları dilde ibadet etmenin mutluluğunu yaşadılar. Sazın telinde, sazandarın sesinde dillenen nefesler ile coşa geldiler. Samahlar dönüldü.
“Allah, Allah, Allah.” sözleri ile coşkuya katıldılar.
Susanoğlu, Sayağzı, Say Mahallesi, Taşucu gibi yakın uzak demeden kalkıp cem evine geldiler. Rızalık verip, Cem oldular. Hayırlı dualarına katıldılar.
Silifke Belediyesi bir hizmet yaptı. Binayı yapıp, teslim etti. Eksiklerini de Mersin Valiliği bir bütçe ayırarak katkı sundu. Gaziantep, Adana’dan canlar katkı sundular eksikler tamamlandı. Artık Silifke Cem Evinde Dede ve talipler bir araya gelecek.
Bundan sonraki buluşma şimdiden belli oldu. 20 Mart Pazar günü Sultan Nevruz Ceminde bir araya gelinecek. Baharın gelişi burada kutlanacak.
Gençlerden oluşan Ümit Boyraz başkanlığında yeni yönetim hızla çalışmalara girmiş durumda. Onlar ilk sınavlarını başarı ile geçtiler. Her mahallede canlar ile buluşarak çemberi genişletecekler. Artık cem evinde Dede, ikrar verip tola girenlere ile Cem olacaklar.
Ne diyelim, kolay gelsin. Yolları açık olsun. Boz Atlı Hızır her zaman yoldaşları olsun.

Tema Tasarım | Osgaka.com