FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 24 Nisan 2019 1628 Görüntüleme

ŞİMŞEK: Mut ürünleri iyi tanıtılmıyor.”

Türkiye’de sofralık kayısının yüzde sekseninin Mut’ta yetiştiğini ifade ettiğinde mecliste kendisine güldüklerini söyleyen MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, “Ürünlerinizin tanıtımını iyi yapın. Bizde destek olalım” dedi. Mut ürünleri tanıtımında eksiklik var, diyen Mersin Milletvekili Baki Şimşek, “Ne kadar iyi ürün yetiştirirseniz yetiştirin, bunun tanıtımını pazarlamasını istediğiniz ölçüde yapamadığınız süre içerinde hakkınızı alamıyorsunuz, karşılığını da alamıyorsunuz” dedi.
Mersin Büyükşehir Mut Sebze ve Meyve Toptancı Hali sezon açılışında konuşan MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, artık Mut ürünlerinin tanıtılması yönünde yardımcı olacağını dile getirdi. Açılışta konuşan Şimşek, “Mersin Büyükşehir Mut Sebze ve Meyve Toptancı Hali Dernek Başkanının da belirttiği gibi ne kadar iyi ürün yetiştirirseniz yetiştirin bunun tanıtımını pazarlamasını istediğiniz ölçüde yapamadığınız süre içerinden hakkınızı alamıyorsunuz karşılığını da alamıyorsunuz. Bununla ilgili tabi Belediye Başkanımızın, dernek başkanımızın, biz siyasilere düşen görevleri var. Ama özelikle ben komisyoncu arkadaşlarımızdan isteğim, bir araya gelerek güç birliği yaparak yetiştirdiğimiz ürünleri daha iyi pazarlama, devletin verdiği teşviklerden faydalanarak soğuk hava depoları paketleme tesisleri yapıp ömrünü uzatıcı tedbirler alıp, Türkiye ve dünyanın her yerine daha profesyonel bir şekilde bunun pazarlanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Küçük bir ilçe belki incir üretiyor veya üzüm üretiyor geliyor tanıtımını yapıyor, diyen Şimşek, şöyle konuştu: “Ben mecliste en çok sofralık kayısının Mut’ta yetişiyor dediğim zaman meclistekilerin çoğu milletvekilleri bana güldüler, inanmadılar. Sofralık kayısının yüzde 80’inin Mut’ta yetiştiğine inanmadılar, çünkü gerçekten kayısı denildiği zaman kurutulmuş kayısı olmasına rağmen direk akla Malatya geliyor. Onun için Mut’a Cenabı Allah her şeyi vermiş. Gerçekten Türkiye’nin en güzel zeytini, zeytinyağı, kayısısı, eriği bu bölgede yetişiyor. Bu lezzeti aynı cinsi başka bir yöreye de ekseniz bu lezzete ulaşamıyorsunuz. Bu damak tadı oluşmuyor. Ben kendimde bir çiftçi çocuğuyum. Benimde kayısı bahçem var. Buradaki cinsi Tarsus ilçesine ekiyorum ama burada yediğim kayısının tadını, Tarsus’ta yetişen kayısıdan alamıyorum. Buranın Cenabı Allah tarafından ayrı bir toprağında, havasında, suyunda bir güzellik var. Ben bu değerlere hepimizin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.”

Tema Tasarım | Osgaka.com