FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 18 Eylül 2023 22 Görüntüleme

SU ÜRÜNLERİ AVCILIK SEZONU AÇILDI

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 15 Nisan 2023 tarihinde başlayan balık av yasağının 15 Eylül 2023 tarihinde bitmesi ve balık av sezonunun açılması vesilesiyle Erdemli Balıkçı Barınağında Mersin Valiliği’nin himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen Su Ürünleri Avcılık Sezonu Açılış Programına katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim okundu, kurban kesildi, Erdemli Müftüsü tarafından dua yapıldı.
Vali Pehlivan, programda yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi:
“Mersin İlimizde birçok sektörde üretim faaliyeti gösterilmektedir. Tarım, hayvancılık balıkçılık ön plana çıkan sektörlerimiz arasında yer almaktadır.
15 Nisan 2023’te balık av sezonu tamamlanmış, kapanmıştı. Şimdi de yeni av sezonu açılıyor. Balıkçılık, dünya üzerinde de son yıllarda en önemli ve en çok gelişen sektörlerden biridir. Dünya üzerinde 178 milyon ton balık üretimi gerçekleştiriliyor. Bunların % 50’si avcılıktan diğer % 50’si de yetiştiricilikten oluşmaktadır. Ülkemizde de son rakamlara bakıldığında geçmiş yıllara oranla rekor seviyelerde balık üretimi gerçekleştirilmektedir. En son ulaşılan rakam 850 bin ton civarında olup, bunun içerisindeki yetiştiricilik yoluyla elde edilen balık rekoltesi 2,5 kat artmış durumdadır. Başta, Tarım Orman Bakanlığımızın sağlamış olduğu teşviklerin de katkısıyla balıkçılık sektöründeki ihracatımız son 10 yılda 4 kat artarak 400 milyon dolardan 1 milyar 650 milyon dolara ulaşmış durumdadır.
Mersin İlimizde, 321 kilometre kıyı uzunluğu bulunuyor. Bu kıyılarda 7 balıkçı barınağımız 481 balıkçılık alanında faaliyet gösteren tekne veya gemimiz bulunuyor. İlimizde ülke genelindeki artışa doğru orantılı bir şekilde yetiştiricilikte de üretim hacminin arttığını görüyoruz. Yetiştiricilik 11 kat artmış suretiyle 29 bin tona ulaşmıştır. Buna 6 bin ton avcılıktan elde edilen ürün miktarını eklediğimizde toplam 35 bin ton civarında bir üretim hacmimiz bulunuyor. Yetiştiricilikte katettiğimiz bu mesafeyle, ülke sıralamasında da ilk beşin içine girmiş durumdayız.
Bölgemiz balık türleri açısından zengin bir popülasyona sahip olup bölgemize ve İlimize yüksek bir katma değer sağlamaktadır. Çoğunlukla Sardalya, Barbunya, Dil Balığı, Karides, Sübye gibi ekonomik değeri yüksek balık türleri avcılığı yapılmaktadır. Avlanan balıklar iç piyasada tüketilmekle birlikte birçok ülkeye de ihraç edilmektedir.
İlimiz su ürünleri yetiştiriciliği kapsamında ülke üretimimize büyük katkı sağlamaktadır. 2022 yılında 28.000 ton Çipura, Levrek ve Granyöz, 277 ton Alabalık, 170 ton Karabalık ve 2.650.000 adet Akvaryum balığı yetiştirilmiştir.
2022 yılında; 14 Alabalık üreticimize 195.916 TL, 323 küçük ve orta ölçekli balıkçı teknesine 425.350 TL, balıkçılarımızca İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize getirilen Balon Balığı Kuyruklarına 95.522 TL olmak üzere İlimiz balıkçılarına toplam 716.788 TL destekte bulunulmuştur.
Bütün balıkçılarımız, aileleriyle birlikte bu sektörün içinde varlar. O ağları beraber örerek, yırtılanları birlikte onarıyorlar. Bu teknelerin bakımını, boyasını diğer birtakım ihtiyaçlarını birlikte gideriyorlar. Dolayısıyla burada müşterek bir emek var. Bütün balıkçılarımızı ve ailelerini ortaya koymuş oldukları müşterek emeklerinden dolayı gönülden tebrik ediyorum. Geçtiğimiz yıl Erdemli İlçemizde yapılan resif bırakma faaliyetinde de emektar balıkçı ailelerimizle bir araya gelerek onların heyecanına ortak olmuştuk. Çeşitli vesilelerle sizlerle bir arada olmanın memnuniyetini yaşıyoruz.
Bugün, denizcilikte önemli bir kavram olan ve herkesin kullandığı ifadeyle “Vira Bismillah” diyerek balıkçılarımızı denize uğurluyoruz. “Bismillah”la yola çıkacaklar. İnşallah bu “Bismillah” onlara sağlıklı bir şekilde, kazasız, belasız bereketli bir sezon getirecektir.
İlk sezon açılışı, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, İstanbul Poyrazköy’de yapılmıştı. Biz de Akdeniz Bölgesi’nde, Mersin İlimizde bugün itibariyle sezonu açıyoruz. Hem İlimiz genelinde balıkçılık yapan üreticilerimize hem de bütün yurtta bu sektörün içinde olan balıkçılarımıza başarı, kolaylık, hayır ve bereket temenni ediyorum. Yolunuz açık, hasadınız bereketli olsun. Vira Bismillah!”
Törende, Mersin Milletvekili Ali Kıratlı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Avcılık ve Kontrol Daire Başkanı Melih Er, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya da bir konuşma gerçekleştirerek duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

İlginizi çekebilir

STK BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR

STK BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR

Tema Tasarım | Osgaka.com