FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 26 Ekim 2021 326 Görüntüleme

Tahtacı Kültür Dernekleri Federasyonu 2. Genel Kurulu Yapıldı

2016 yılında kurulan Tahtacı Kültür Dernekleri Federasyonu 2. Olağan Genel Kurulu 24 Ekim 2021 Pazar günü İzmir Güzelbahçe’de yapıldı.
Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz, Denizli, Balıkesir Kepsut Tahtacı Kültür Derneklerinden oluşan Federasyon Genel Başkanlığına Yolcu Bilginç tekrar seçildi.
Divan Başkanlığını Sinan Kahyaoğlu, yazman üyeliklerini Şenay Kaplan, Nergis Aldemir’in yaptığı genel kurul; saygı duruşu , İstiklal Marşı ile başladı.
CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Ali Öztoklu, Murat Tuna, Mahsuni Açıkgöz, Evrim Kaya söz alarak görüş ve düşüncelerini paylaştılar.
Yönetim, denetim raporları, tahmini bütçe okundu, tartışıldı ve oy birliği ile onaylandı.
48 delegesi olan federasyon genel kurulunda 25 delegenin olduğu görüldü. Seçimler maddesine geçildi. Yolcu Bilginç tekrar Genel Başkanlığa, yönetim kurulu asil üyeliklerine Zülfikar Metin, Güneş Erol, Sinan Kahyaoğlu, Mehmet Baki, Oğuz Kaplan, Dr. Mehmet Ali Çiçek, Gökhan Okanlar, Murat Pınar, Mustafa Yıldırım, Ahmet Belgit, Mehtap Mantar, Deniz Macık, Haydar Güzel, Kübra Kırmızıgül ve denetim kurulu asil üyeliklerine ise Şenay Kaplan, Eylem Yaman Şen, Nergis Aldemir oy birliği ile seçildiler.
Dilek ve temenniler bölümünde Ramazan Avşar, Celal Necati Üçyıldız, Murat Tuna, Mehmet Baki, İsmail Gacar, Dr. Mehmet Ali Çiçek söz alarak görüş ve düşüncelerini paylaştılar.
Murat Tuna konuşmasında bir de sunum yaptı.
Tahtacı köylerinin örnek üretim yaparak Köy Koop. modelini yeninden yeşerterek ekonomik boyutta yerini alabileceğini, Bademler Kooperatifi olarak başlatılan hareketin tüm tahtacı yerleşim yerlerinde kurularak ürettiklerini de yurt dışı pazarlarına taşınabileceğini belirtti.
Bademler’den başlayan kooperatif örgütlenmesinin 1960- 1970’li yıllarda Mahmut Türkenoğlu tarafından başlatıldığı, Ege Koop., Köy Koop. ile bütün dünyaya üretim modelini sunmuşlardı. Ama 12 Eylül bütün mallarına çöküp, yok ettiler. Şimdi bu modelin üretim kooperatifleri kurarak, imece ruhun yeşertilmesi heyecan veriyor. Hem de Tahtacı toplumu hem de tüm ülkenin buna çok gereksinimi var. Tahtacı Kültür Dernekleri Federasyonu olarak bu konuya sahip çıkması bile başlı başına bir değer olacağına inanıyoruz.
Aidatlarını ödeyemeyen bir toplum yerine, ekonomik gücü ile örgütlerini ayağa kaldıran bir toplum olması işte en yüce değer. O zaman Mahmut Türkmenoğlu’nun ruhu aydınlanır.
Gaziantep’ten Çanakkale’ye kadar dağlarda yaşam sürmüş bir toplum, zor koşullar, yoksulluk, geri kalmışlık. İşte bu toplum dayanışma ile varsıl toplum haline gelebilir. Bademler, Alamut, Fethiye, Hızırkahya’da dayanışma örekleri meyvelerini vermiş. 300’ün üstünde tahtacı yerleşim yerleri de bunu örnek alarak varsıl toplum içine girer. Yani Elit Tahtacı olur.
Bu anlamda yeni seçilen başta Genel Başkan Yolcu Bilginç ve yönetimine başarılar diliyoruz. Yolları açık olsun. Boz atlı Hızır yardımcıları olsun.

Tema Tasarım | Osgaka.com