FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 15 Kasım 2022 100 Görüntüleme

TAKTAK TARIM ARACIDIR TRAFİĞE ÇIKAMAZ

Belki bana kızacaklar belki bana laf atacaklar ama bu bir gerçek artık.
Hemen hemen her gün Taktak adıyla tabir edilen Patpat tarım araçları kazalarına artık dur deme zamanı geldi geçti bile.
Taktak motorları tarım aracı olarak kullanılır. Yani bağda bahçede kullanılan bir tarım aracıdır. Ne yazık ki bizim vatandaşlarımız her türlü donatımı yaptırarak trafiğe meydan okumaktadır. Kazaların bir numarası olarak ta kazalara sebebiyet vermekten kaçınılmaz hale geldi.
Taktak denilen tarım makinesi normalde tarlada elle yapılan çapa yerine daha pratik bir şekilde toprağı sürmek için üretilmiş. Ama maalesef Mersin’in Mut ilçesinde yaşayan çiftçilerimiz ve bazı insanlar hiçbir yasal dayanağı olmadan bu makineyi ulaşım ve taşıma amaçlı kullanıyor. Yetkililerde yapacak bir şeyleri olmadığı için yasaklayamıyor.
Sonuçta yaşananlar ise çok ciddi ağır yaralanmalı kazalar hatta ölümlü vakalar. Ne kadar ilginç Trafik tescili yok, plakası yok, araç muayenesi yok, ruhsatı yok, sigortası yok, emniyet kemeri yok, hiçbir yasal dayanağı yok, ama Mut ilçesinde trafikte taktak araçlarının ve kazalarının haddi hesabı yok.
Yıllardır ilçede yaşayan biri olarak ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde yaşanan taktak ve traktör kazalarının sayısı maalesef çok fazla.
Bu araçların ne trafiğe çıkma yetkisi var, ne de kaza yaptığında sürücü ve yolcuları koruyacak bir güvenlik mekanizması var. Bu durumda soruyorum şehir merkezinde denetimlerde bir yetersizlik var. Soruyorum size bu sene taktak kullanan kaç kişi tespit edildi ve hangi cezalar uygulandı?
İşin esasında, “2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliğinde tanımlı olmayan ve karayolunda kullanılması ve kullandırılması kesinlikle yasak olan bu taktak türü aletlerin sadece tarımsal amaç için tarım arazisinde kullanımının uygun olduğu ve bu nedenle karayoluna çıkarılarak her ne şekilde olursa olsun kullanıldığının tespit edilmesi halinde, taktak sürücüsü ve veya sahibine yapılacak yasal işleme müteakip, taktak türü aletin ise trafikten men edilerek kurtarıcı ile yedi emin otoparkına çektirilecektir” demektedir.
Yasal nedenler gereği taktak türü aletlerin kontrolü ile ilgili başlatılan bu sıkı denetimlerde önceliğin vatandaşlarımızın mağdur edilmesi değil, bölge vatandaşlarımızın her ne şartta olursa olsun güvenliğinin sağlanması, maddi ve manevi kayıplar ile can kayıplarının önlenmesidir.
Bu kapsamda Zirai olarak verilen ve sadece tarım alanlarında kullanılması gereken taktak türü aletlerin, ulaşım aracı olarak kullanılmasının yanlış olduğu, olası bir kaza anında, sürücüyü ve yolcuyu koruyacak bir kafes, emniyet kemeri sistemi olmadığı için yaralanma, hatta ölüm olasılığı riskinin oldukça yüksek olduğundan, ayrıca yasal bir zorunluluk olması nedeniyle ve yine yeterli ışık ve ses donanımı da olmadığından karayolunu kullanan diğer araçların ve yayaların da can ve mal güvenliği açısından, vatandaşlarımızın taktak türü aletler ile karayoluna çıkmamaları gerekmektedir.
Aksi halde, bahçelerde çapa yapmak için üretilen taktak türü aletlerin, amacı dışında kullanılıp karayoluna çıkarılması ve aşırı hız yapılması sonucunda olası kazaların kaçınılmaz olduğunu hemen hemen her gün meydana gelen kazalar, yaralanmalar ve ölüm olaylarının sonucu olarak aynı üzücü olayların tekrar yaşanmaktadır.
Kazalara sebebiyet veren bu Taktak motorlarının adı üstünde tarım aletlerinin Mut ilçesinde yerleşim yerlerinde taktak motorunun köylerde tarım makinesi dışında trafikte kullanılması hususunda ilgili kurumların çok sıkı denetimler yapması gerekmektedir.
Madem taktak motorları trafiğe çıkıyor kaza anında diğer araçlara verilen cezanın ağır cezalar gerektiriyorsa, aynı şekilde taktak kazaları için denetimlerin yetersizliği de aynı oranda vicdanları yaralayan bir durumdur.
Daha ne kadar ölüm ne kadar kazaların olması gerekiyor ki bu tarım aracı olarak kullanılan taktak motorlarına dur denilecek. Trafiğe çıkması yasak olacak.
Buradan yetkililere soruyorum acil bir şekilde kararlar alınıp bu konuya bir çare bulunulması gerekir.
Saygılar.

Tema Tasarım | Osgaka.com