FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 12 Nisan 2022 167 Görüntüleme

Taşhan sezon açılışını ritim konseriyle yaptı

Mut’ta tarihi Taşhan’da Üretici Kadınlar Pazarı sezon açılışını yaptı. Taşhan Üretici Kadınlar Pazarı’nın yaz sezonu açılışında, Tarsuslu Kadınlar Özgür Ritimler Grubu mini bir konser verdi. Emekli Bando Astsubayı İsmet Karabulut yöneticiliğinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen konserde, Tarsuslu kadınlardan oluşan 20 kişilik darbuka ritim grubu, Taşhan’daki kadınların ve dinleyicilerin kulaklarının pasını sildi ve dinleyicilerden büyük alkış aldı.
Taşhan’ın sezon açılışında sahne alan Tarsuslu Kadınlar Özgür Ritimler Grubunun yöneticisi Emekli Bando Astsubayı İsmet Karabulut, yöneticisi olduğu ritim grubuyla ilgili bilgiler verdi. İlk konserlerini 8 Mart’ta Mersin Marina’da verdiklerini söyleyen İsmet Karabulut, Taşhan’da dördüncü konserlerine çıktıklarını söyledi. Bu projenin yaklaşık 10 – 15 yıl önce düşündüğü bir proje olduğunu dile getiren Karabulut; “Hedef esas, evde oturan kadınları daha çok sosyal hayatın içine çekmek. Bizim amacımız oydu. Bu hedefle yola çıktık, daha çok eksiğimiz var.” dedi.
Emekli Bando Astsubayı Karabulut, yaptıkları çalışmalar ve gelecekteki projeleri hakkında şu bilgileri verdi: “Şu anda çekirdek kadro 20 kişi. Yaklaşık bir 50 kişiye çıkartıp, daha sonra hedefi 500’e ulaştırıp, yarenlik alanımız var, orada turizme yönelik bir gösteri yapmak olacak. Herkesin darbuka olacak. Şu anda burada iki udcu arkadaşımız var, yetişiyor. İki tane sazcı var, iki tane gitarcı arkadaşımız var. Onlar müziklerini yapacaklar, bir de dans grubu koyacağız önüne. 8 kişilik bir dans grubu. Ve darbukanın yanında, diğer ritim gruplarını da ekleyeceğiz. Davul koyacağız, 2 bendir koyacağız. Kastanyet, zil, tef, bunların hepsi olacak. 2000 kişiyle oynadılar harmandalını, bizde 500 kişiyle yaparız darbukayı, niye yapmayalım. Bize Büyükşehir Belediyesi gerekli her türlü desteği veriyor. Arkamızda olsun yeter.”
Bu olayın Tarsus’ta büyük bir heyecan uyandırdığını belirten Karabulut, “Katılımcılar hep ev kadını. Bir iki çalışan var. Emeklisi var, genç kızlarımız var. Hepsi evde oturan insanlar bunlar. Orada haftada bir gün çalışıyoruz. Bir saat bunlar için son derece önemli. O bir saatte son derece mutlular. Bu yıl 8 Mart’ta konser vermeye başladık. Çok güzel bir şey yaptığımızı düşünüyoruz. Kadınların mutluluğu yetiyor. Hepsi bizim kardeşlerimiz. Canı gönülden geliyorlar. Hiçbir menfaat, şu bu gözetmeden, ben dahil hepimiz gönüllü yapıyoruz. Bir de bunun yanında gençlik orkestramız var. Orada da 6 keman, 2 yan flüt, bas gitar, 7-8 normal gitar var. Onları da yetiştirdik şu anda. Onlarla birlikte hareket edeceğiz. Alanlarda gösteriler yapacağız. Kapalı alan konserleri vereceğiz.” şeklinde konuştu.
Emekli olalı yaklaşık 20 yıl olduğunu dile getiren ritim grubu yöneticisi İsmet Karabulut, Merkezi Tarsus olan bu projeyi hayata geçirmek ve turizmle birleştirmek istediklerini belirterek sözlerini noktaladı.
Tarsuslu Kadınlar Özgür Ritimler Grubu’nun konserini ilgiyle izleyen Taşhan’daki üretici kadınlar ve dinleyiciler de, çok güzel bir konser olduğunu belirterek, bu tür etkinliklerin devamını dilediler.

Tema Tasarım | Osgaka.com