FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 7 Haziran 2022 321 Görüntüleme

Taşhan’da Şiir Geceleri

Mut’un tarihi yapılarından olan ve kadın üretici pazarının bulunduğu Taşhan’da oluşturulan Taşhan Kitaplığı, her Çarşamba akşamı şiir gecesi düzenliyor. Özel eğitim öğretmenlerince düzenlenen şiir gecelerine katılanlar, sevdikleri şairlerin şiirlerini seslendiriyor. Taşhan’da düzenlenen etkinliğe, şiirseverler ilgi gösteriyor. Taşhan’da oluşturulan kitaplıkla ayrıca, kitapseverlere ücretsiz kitap okuma olanağı sağlanıyor.
Taşhan’da düzenledikleri Şiir Geceleriyle ilgili bilgi veren Ak Ali Küçük Özel Eğitim Okulu öğretmenlerinden Volkan Selanik, “Taşhan’daki ablalarımızla, onların çayını kahvesini içerken, Taşhan’da neler yapabiliriz, diye düşündüğümüzde, diğer öğretmen arkadaşlarla beraber burada bir kitaplık oluşturmayı düşündük, planladık. Kendi evimizdeki kitaplığımızdaki kitapları getirerek, burada Ot Festivalinde ilk standımızı açtık. Kitap satışı yapmadık; kitapları al götür, oku getir sloganıyla paylaştık. İlgi gördü. Kitapseverler artık burada bu işin olduğunu duyar hale gelmiş oldu. Yanı sıra, sadece kitapla kalmayalım, burada müsait oldukça etkinlikler planlayalım, dedik. Şimdilik kitaptan ayrı Çarşamba akşamları şiir gecesi adı altında burada doğaçlama, herkes sevdiği şiiri getirip, birbiriyle seslendirip paylaşıyor” dedi.
Canlı müzik etkinliği planladıklarını, bu konuda müzik öğretmenlerinin kendilerine destek olacağını söyleyen Selanik, “Kayısı Festivalinden sonraki haftalarda da bu tür etkinlikleri de dahil edeceğiz. Amacımız, Mut’ta oluşmasını istediğimiz o sosyal etkinliklerin merkezi burası olsun, burada yapalım. Her türlü etkinliğe uygun bir yer olduğu için de bize o imkanı tanıyan Büyükşehir Belediyesi ve buraya emek veren ablalarımıza da minnettarız, teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Şiir akşamları etkinliğinin 4’üncüsünü düzenlediklerini kaydeden Selanik, her Çarşamba saat 20.30’da düzenledikleri etkinliğe herkesi davet etti.
Taşhan kitaplığıyla da ilgili bilgi veren Selanik, şunları söyledi: “Her gün gelip kitap alıp, okuyup getirebiliyorlar. Okullarda rehber öğretmen arkadaşlarımız sınıflarında öğrencileri organize ediyor, her çocuk bir kitapla Taşhan’a geliyor, o kitabı bırakıyor, okumak istediği kitap varsa onu alarak, hem bağış yapmış oluyor. Çok ciddi rakamlarda kitap bağışı yapan bağışçılarımız da oldu. Tespit ettiğimiz iki okulumuz var; Işıklar İlkokulu ve Diştaş İlkokulu ki, kütüphanesi yokmuş. Burada biriken kitapları kademeli bir şekilde o okullara ulaştırmayı planlıyoruz. Bir amacımız da bu.
Taşhan’da düzenlenen şiir gecesine katılan şiirseverler, şiir dolu çok güzel bir etkinlik olduğunu belirtirlerken; etkinliği düzenleyenlere teşekkürlerini sundular.

Tema Tasarım | Osgaka.com