FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 3 Ocak 2023 105 Görüntüleme

TEZE SENELER DİLEMEK İSTİYORUM

Bir koca yıl geride kaldı. Acısı tatlısı ile bir koca yılı gönderdik. Umut ettiklerimiz oldu, hayallerimiz oldu. Gökyüzüne bakıp, elimizi kaldırdık. Gök Kubbede Tanrı’ya yalvardık. Hep güzel şeyleri istedik. Sağlık istedik, umut istedik. Yerine gelenler oldu. Olmayanlar oldu.
Bizler yıllarca sol, sosyalist düzen istedik. Ama öyle hale edildik ki, parlamenter sisteme razı ettiler. Millet İttifakı, Emek ve Özgürlük İttifakı 12 bileşen önce demokrasi istiyorlar. Hak, hukuk, adalet istiyorlar. Ortak payda bulunmuş. O zaman ötekiler bir araya gelsin, berikileri göndersin.
Hani diyorlar ya, adayımız belli. Eh Millet İttifakı da adayını belirlesin. Emek ve Özgürlük İttifakı da bir bakacağız diyorlar.
Eşit yurttaşlık temelinde, ırkçı, ümmetçi düşünmeden yola çıkacak bir aday Çankaya Köşküne gider. Bu irade oluştu. Demokrasi gelince, seçilenler kayyumla gitmez; hak, hukuk, adalet gelince sabah kalkan siyasetçi yoluna devam eder.
Bilim adamları, yerel yönetimler demokrasi kavramı içinde yola çıktıklarında çok kısa dönemde bu ülkeyi aydınlık yola götürürler. Tahtacının bıçkısı “bir sana, bir bana der.” Paylaşmayı bilirler. İmece ruh ayağa kalkınca umutlarımız yeşerir. Bolca üretim, hakça tüketim başlar. İşte o zaman teze sene anlam bulur.
Akşam Moğollar bir şarkı söylüyordu: “BİR ŞEYLER YAPMALI.”
İki kişi bir araya geliyor, 30 Nisan’da seçim yapalım, diyor. 12 siyasi parti duruşunu göstermeli. Erken seçim ya da seçim yenileme, yasalarda var olan şekli ile uygulamaya konulmalı kararını haykırmalı.
Anayasa hukukçuları söylüyor. Tanımı yapıyorlar. “Birileri üçüncü kez aday olacaksa, Mart ayında seçim yenilemesi kararı meclisten çıkmalı” diyor. Bunun için milli irade, 360 oy gerekiyor. İktidar, muhalefet birlikte olursa bu yeter sayısı elde ediliyor. O zaman seçim yenileme kararı için ortak kararı uygulama zamanı.
Teze senede, teze umutlar ile sevgi egemen olsun. Bu ülkede ve dünyada barış gelsin. Tanrı’nın bir kulu olarak, TEZE SENELER DİLİYORUM.

Tema Tasarım | Osgaka.com