FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 22 Ağustos 2022 286 Görüntüleme

Ücretsiz cimnastik kursuyla geleceğin sporcuları yetişiyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde yaz aylarında da devam eden Cimnastik Kursu’nda öğrencilere bu alanda eğitim verilirken, aynı zamanda yarışmalara hazırlanan öğrencilerle de birebir ilgileniliyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yaz aylarında da devam eden jimnastik kursundan toplam 210 öğrenci faydalanırken, kursa gelen öğrenciler ile yarışmalara hazırlanan öğrencilerin aynı ortamda çalışmaları, özellikle kursa gelen minikleri motive ediyor. Aileler de, çocuklarının hem fiziksel hem de bilişsel gelişimlerine katkı sunduğu için, kurstan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getiriyor.
Birbirinden güzel hayalleri olan cimnastik öğrencilerinin kimisi ileride Milli Takım’da olmayı hedeflerken, kimisi de ülke ülke gezerek yarışmalara katılmayı hedefliyor. Miniklerin hayallerine giden yolda, onların en büyük destekçisi de Mersin Büyükşehir Belediyesi oluyor.
Yaz kursu öğrencileri, Haziran ayında okulların kapanmasıyla birlikte kursa başladı. Eylül’de yaz kursu sona erdikten sonra kış dönemine geçilecek ve Büyükşehir Belediyesi geleceğin sporcularını bu kez kış döneminde yetiştirmeye devam edecek. Şu anda yaz kursu öğrencileri kurstan haftanın 2 günü faydalanırken, yarışmacılara hazırlanan öğrenciler ise kursa hafta içi her gün, kış aylarında ise haftanın 6 günü geliyor.

Büyükşehir bu kurs sayesinde genç yetenekleri de keşfediyor

Büyükşehir Belediyesi, yaz kursunun yanı sıra, yarışmalara cimnastik alanında öğrenci yetiştirmeyi de sürdürüyor. Yaz kursuna gelen öğrencilerden yeteneği olan öğrenciler seçilerek, yarışmalara hazırlanmaları konusunda yardımcı olunuyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından 4-8 yaş aralığındaki çocuklara verilen ücretsiz Cimnastik Kursu’nda, Büyükşehir Belediyesi’nin Cimnastik Antrenörleri Hafize İğdir ve Çiğdem Gökaşar, miniklerle özel ve birebir olarak ilgileniyor.

“Yetenekli öğrencilerimizi bir üst seviyeye götürüyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Cimnastik Antrenörü Çiğdem Gökaşar, “1 yıl boyunca her gün buradayız. 4 ile 8 yaş arası çocuklarımızı alıyoruz, temel eğitimle başlıyoruz. Daha sonra yetenekli öğrencilerimizi bir üst seviyeye götürüyoruz. Haftada 2 gün şeklinde farklı gruplarımız var. Şuan toplamda 6 tane grubumuz var. Hepsinin yaş grupları farklı. Yaz kursu olarak şuan 210 tane öğrencimiz var. 2 farklı grup şeklinde çalışıyoruz. Eylül’de kış kursuna geçeceğiz. O zaman hiç gelmeyen öğrencilerimize öncelik vereceğiz. Ailelerimizle biz birebir görüşüyoruz. Bu hizmetten çok memnunlar” ifadelerini kullandı. Mersin’de hem ücretsiz olup, hem de bu kadar kapsamlı bir kursun olmadığına dikkat çeken Gökaşar, “Biz şu an temel eğitimdeyiz. Temel eğitimin amacı çocuklarımıza öncelikle kuralları öğretmek. Kuvvet çalışması yapıyoruz, esneklik çalışması yapıyoruz, denge koordinasyonunu sağlamaya çalışıyoruz. Güzel bir arkadaşlık ortamı yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

“Yaptığım spordan çok mutluyum”

Yarışmalara hazırlanan öğrencilerden 15 yaşındaki Damla Gümüşan, 8 yıldır cimnastik ile uğraştığından söz ederek, “Yaptığım spordan çok mutluyum, çok zevk alıyorum. Yaptığım işi çok seviyorum. Burada aslında çok çalışıyorum, çok yoruluyorum ama burada olmaktan mutluyum. Yani buraya ilk geldiğimde sadece çok az şey yapabilirken, bu kadar sürede çok fazla şey yaptım. Mutluyum, hocalarımla da çok iyi anlaşıyorum. Buradayken çok rahatım. Bu alanda ileride tabi ki Milli Takım’a girmeyi çok isterim” dedi.

“Ben çok güzel bir cimnastikçi olmak ve madalya almak istiyorum”

Yarışmalara hazırlanan miniklerden Masal Gürmeydan ise en çok çember hareketini sevdiğinden söz ederek, “Milli yarışmalara katılmak istiyorum. Başarılı bir sporcu olmak istiyorum” derken,yarışmaya hazırlanan küçüklerden Beren Arnik de, “Cimnastiği çok seviyorum. Devam edeceğim, daha güzellerini yapacağım. Ailem buraya geliyorum diye mutlu, ben de mutluyum. Burayı çok seviyorum. Ben çok iyi bir cimnastikçi olmak istiyorum. Madalya almak istiyorum” diye konuştu.

Veliler de kurstan büyük memnuiyet duyuyor

Yaz kursuna gelen öğrencilerin velilerinden Hüseyin Damar, kurstan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Kursu Büyükşehir’in instagram sayfasından öğrendik. Kursun çocuğun fiziksel gelişimine bayağı etkisi oluyor. Yaz aylarında çocukların kesinlikle bir şeyle uğraşması gerekiyor. Uğraşacakları şeyin de gelişimlerine, özellikle zihinsel gelişimlerine etkili olan şeyler olması gerekiyor. O yüzden tablet, bilgisayar, televizyon yerine böyle sosyal aktiviteler, sporla ilgilenmesi daha iyi oluyor. Büyükşehir’in bu hizmetinden çok memnunuz” ifadelerine yer verdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com