FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 31 Mayıs 2022 436 Görüntüleme

UCU SEVGİDEN KALEM

Sevgili imam kardeşim! Koşullar öyle gerektirmiş ki, sabahın ilk saatlerinde bir cenaze namazı kıldırıyorsun. Güneş doğalı yarım saat olmuş daha. Caminin önünde kılınıyor namaz, namaza katılan taş çatlasa 50 kişi. Senin çıplak sesini rahatlıkla hepsi duyar. Ama sen ses sistemini açmışsın gürül gürül, tüm mahalle duyuyor.
Şöyle bir düşün kardeşim; bu saatte daha çocuklar uyuyor, yaşlılar uyuyor, belki kimisi yeni işten geldi, uyuyup dinlenecek… Bu insanları uyandırmadan da kılınabilir bu namaz. Nedir bu baskı, nedir bu dayatma, nedir bu kadar düşüncesizlik?…
Aynı ses tonuyla her gün cemaate öğüt veriyor, haktan hukuktan, sevgiden saygıdan bahsediyorsun. Bunlara önce senin uyman gerekmez mi sevgili kardeşim? Bu kadar çelişkili olmaya gerek yok. Bir düşün!..

+++
Sevgili “Atatürkçü” kardeşim, Atatürkçülüğü kimseye bırakmayan ama Atatürk’ü yeterince tanımayan, kavramayan sevgili kardeşim!..
Mustafa Kemal devrimcidir; dil devrimi yapmıştır, yine “Bağımsızlık benim karakterimdir” demiştir. Sense “Atatürkçüyüm” ve “Bağımsız Türkiye” diyorsun, ama Türkçe sözcükler dururken yabancı sözcükler kullanıyorsun. Tek bir örnek, “Atatürk devrimleri” yerine, 12 Eylül Paşalarından kalma “Atatürk inkılapları” diyorsun.
Mustafa Kemal demek laiklik demektir. Sense “Atatürkçüyüm” diye diye tarikatların dinci dilini kullanıyorsun. “Hayırlı” sözcüğünü Fetullahçılar yerleştirmedi mi bu topluma?
Mustafa Kemalci olmak, insanın durmadan kendisini yenilemesi, aydınlanması ve çağdaşlaşmasıdır sevgili kardeşim. Bütün bunları bir düşün!

+++
“Milliyetçiyim” diyerek milliyetçiliği kimseye bırakmayan sevgili kardeşim! Dünya üzerindeki bütün halklar kardeştir ve eşittir. Hiçbir halk diğerinden üstün de değildir, aşağı da. Her ulusun bayrağı kutsaldır ve eşittir. Halkları birbirine düşman edenlerse egemen güçlerdir, silah tüccarlarıdır. Her toplumda iyiler de vardır kötüler de. İyiliğin ve kötülüğün ırkla ilgisi yoktur, eğitimle, kültürle ilgisi vardır. Nice Türk vardır birbirine düşman, birbirinin kuyusunu kazan. Ama Türk olmayan nice dostumuz da vardır. Bunlar yaşamın gerçekleridir, her şeyin temeli sevgidir, bütün bunları bir daha düşün sevgili kardeşim, bir daha düşün!..

İlginizi çekebilir

SUYA YAZILAN YAZILAR

SUYA YAZILAN YAZILAR

Tema Tasarım | Osgaka.com