FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 12 Nisan 2022 579 Görüntüleme

Uluslararası Karacaoğlan Sanat Sempozyumu başladı

Uluslararası Sanat, Kültür, Eğitim ve Müzecilik Derneği (USKEM) tarafından, bu yıl ilki düzenlenen 1. Uluslararası Karacaoğlan Sanat Sempozyumu, Belediye Sinema ve Toplantı Salonu’nda yapılan panelle başladı.
Düzenlenen panele; Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Belediye Başkanı Volkan Şeker, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Yıldız Öztırak Allahverdi, 9 ülkeden 30’a yakın ressam, sanatçı ve sanatsever katıldı.

USKEM Başkanı İnce: “Mut’u Dünyaya tanıtmak istiyoruz.”

Panelin açılış konuşmasını yapan USKEM Derneği Başkanı Muhammet İnce, “Bugün bizi bir araya getiren bu güzel etkinliğin gelişiminden bahsetmek istiyorum. Mut’u Dünyaya nasıl tanıtabiliriz? Mut’un değerini insanlarımıza nasıl anlatabiliriz? diye düşündüğümüz kıymetli ve alanında ehil arkadaşlarımızla birlikte ilçemizde derneğimizi kurduk. Bugün 1. Uluslararası Karacaoğlan Sanat Sempozyumunda sanatçılarımızla bir araya geldiğimiz bu organizasyonda olmaktan dolayı çok mutluyum ve heyecanlıyım. Sürekliliği olacağını düşünerek biz birincisini gerçekleştiriyoruz ifadesini kullandık ve Karacaoğlan Sanat Sempozyumu etkinliklerinin devamının olacağını ümit ediyorum. Kıymetli belediye başkanımıza desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaybey Karoğlu hocama, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Yıldız Öztırak Allahverdi hocama ve bütün sanatçı dostlarımızla sanatın birleştirici gücünü, saf ve duru halini yaşatmak üzere buluştuğumuz için çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyonda 9 ülkeden sanatçılarımız ve aralarında 7 Profesörümüz var. Bir hafta sonra sergimizi yapacağız. Mut için mutluluk için bir araya gelen sanatçılarımıza ve sanatseverlere selamlarımı sunuyorum” dedi.

Prof. Karoğlu: “Karacaoğlan’a sahip çıkmak, Türk coğrafyasına sahip çıkmaktır.”

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaybey Karoğlu yaptığı konuşmada, ilçenin adına da gönderme yaparak, “Bugün hepimiz Mutluyuz. Hem Mut’da olduğumuz için hem de mutluluğumuzu paylaştığımız sanatçılarımızla buluştuğumuz için çok mutluyuz. Mut ilçemiz, Karacaoğlan ile özdeş kadim bir kentimiz. Bu etkinliğin Karacaoğlan adına tertiplenmesinin derin bir anlamı var. Karacaoğlan’a sahip çıkmak, Türk coğrafyasına sahip çıkmaktır. Kayısı kadar güzel, zeytin kadar gerekli ve incir kadar leziz bir etkinlik” dedi.

“Dünyada hür ve bağımsız olabilmenin yolu, kültür ve sanatla mümkün.”

Karoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerel idareler sanatın gelişimine katkı verirler. Devamlılığı çok önemli çünkü Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023’e hazır olmak kültür ve sanata destek vermekle mümkündür. Sanat en uzağı görebilen bir olgudur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin temelini kültür ve sanata bağlamıştır. Milli kültürümüzü ve sanatımızı her türlü tedbir ve vasıtayla korumak ve geliştirmek esastır demiştir. Dünyada hür ve bağımsız olabilmenin yolunun kültür ve sanatla mümkün olduğunu biliyoruz. Ve biz milletimizin öz değerlerinin yaşadığı bu şah damarı olmaya devam edeceğiz. Sanatçı geçmiş ve gelecek arasında sağlam bir köprüdür. Gelişmiş toplumların kitle imha silahları vardı. Bugün kitle iletişim araçlarıyla algı yönetmekteler. Emperyalizm kendisinden önce kültür ve sanat akımlarıyla nüfuz etmektedir. Özellikle görsel sanatlarda bu kendisini daha belirgin gösteriyor. Algıyı sanatla yönetmeyi başarıyorlar. Gelecekte kültür ve sanat üretebilen toplumlar ayakta kalacak. Kültür sanat üretmeyen toplumlar ise üretenlerin müsaade ettiği kadar var olacaklar. Anadolu coğrafyası fırtına coğrafyasıdır. Depremler, yangınlar coğrafyasıdır. Medeniyetler coğrafyasıdır. Zordur. Bu topraklarda bin yıldan fazla kalabilen tek uygarlık Türk uygarlığıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata verdiği önemi hepimiz biliyoruz.”

Allahverdi: “Sanat ortak dilimiz.”

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Yıldız Öztırak Allahverdi de Oryantalizmin batı temelli doğunun sanatının incelenmesi olduğunu, nereye gidilirse gidilsin bir doğu ve batının olacağını söyledi. Allahverdi, “Bugün biz Mut’u merkez ve orijin kabul ediyoruz. Orijinimiz Mut. Öyle olduğu için bugün dünyanın her yerinden sanatçı dostlarımızla buradayız. Algı yönetimi Mut’tan başlamalı. Sanat bizim ortak dilimiz. Mut’u ilk kez görüyorum ve kültür sanat değerleri açısından çok zengin bir coğrafya” şeklinde konuştu.
Etkinliğin sponsorluğunu yapan Belediye Başkanı Volkan Şeker ise bu kadar sanatçının karşısında olmanın çok anlamlı olduğunu kaydederek, “Kıymetli hocalarımız yüreğimizden geçenleri ifade ettiler. Sanatçılar toplumumuzun aydınlarıdır. Sizleri ilçemizde misafir etmekten, sanata ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyuz. Mut’ta bu kadar değerin bir araya geldiği organizasyona emek veren, bu ateşi yakan bütün kardeşlerimize teşekkür ediyor tebrik ediyorum” diye konuştu.

KAYMAKAM BİNGÖL’DEN SANAT LİSESİ MÜJDESİ

Panelin son konuşmacısı olan İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mut’un sanatta merkez olacağını belirtti. Bingöl, “Mut; M.Ö. 3. yüzyıla dayanan, kültürün, sanatın, tarihin ve gastronominin merkezidir. Tarım dışında sanatta da merkez olacaktır. Kıymetli hocalarımız sanatçılarımız bir hafta boyunca Mut’un tarihi, turistik yerlerini gezerek inceleyip ve sonrasında sanata dönüştüreceksiniz. Böylesine güzel bir organizasyonda aldığım güzel bir haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum. İlçemizde sanat lisesi açılması söz konusu. Artık sanata yönelmek isteyen çocuklarımız başka il veya ilçelere gitmek zorunda kalmayacaklar, daha rahat bir şekilde kendilerini geliştirebilecekler. Bu etkinlikte bu müjdeyi sizlerle paylaşmak istedim” dedi.
İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl ve Belediye Başkanı Volkan Şeker, Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, Öğretim Görevlisi Yıldız Öztırak Allahverdi ve USKEM Derneği Başkanı Muhammet İnce’ye günün anısına plaket verildi. Toplu çektirilen fotoğrafın ardından sanatçılar, Tarihi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda ilk resim çalışmalarını gerçekleştirdiler.

KATILIMCILAR

Sanat Yönetmenliğini Muhammet İnce’nin, Kuratörlüğünü Meryem Cavga Akkaya’nın yaptığı sempozyumda katılan sanatçılar arasında; Kosova’dan Prof. Vjosa Bjari Maliqi, Prof. Bardha Buza, Prof. Merita Myderrizi Maloku, Skender Idrizi, Belçika’dan Sattar Naama, Sırbistan’dan Boris Eremic, Ürdün’den Samah Saleh Samaha, Mısır’dan Prof. Nashwa Rashad Omran, Karadağ’dan Jelena Vsurovic, Rusya’dan Swetlana İnanç ve ülkemiz Türkiye’den Prof. Alaybey Karoğlu, Yıldız Özfırat Allahverdi, Prof. Mustafa Küçüköner, Havva Küçüköner, Saim Koç, Şükran Ulucan, Meltem Usta, Bahar İkbal Önal, Hülya Yücel, Özgen Öztürk, Güler Arık, Halit Şahin, Süleyman Turkay, Leyla Buhara, Meltem Usta, Gülay Çoban İnce, Gülizar İşbilir, Arda Kılınç ve Gonca Kılınç yer alıyor.

SERGİ 16 NİSAN’DA

Sempozyuma katılan ressamlar, bir hafta boyunca Mut’un doğal güzelliklerini ve tarihi ve turistik yerlerini gezerek, Karaekşi’de tuvallerine yansıtacaklar. Sempozyuma katılan sanatçılar yaptıkları resimleri, 16 Nisan Cumartesi günü Mut Kalesi Festival Alanı’nda sergileyecekler. Sempozyum, saat 17’deki resim sergisinin açılışının sonrasında, saat 20.30’daki sertifika ve plaket töreninin ardından sona erecek.

 

İlginizi çekebilir

AH ŞU MENFAAT!

AH ŞU MENFAAT!

Tema Tasarım | Osgaka.com