FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 8 Mart 2022 522 Görüntüleme

USKEM KURULDU

İlçemizde Mut Uluslararası Sanat, Kültür, Eğitim ve Müzecilik Derneği (USKEM) kuruldu. Ressam Muhammet İnce’nin başkanlığında kurulan USKEM, ilçemizde çalışmalarına başladı.
Alanında uzman kişiler tarafından kurulan USKEM’in yönetim kurulunda şu isimler yer aldı: Ressam Muhammet İNCE (Başkan), İletişimci Hasan GEZER (Başkan Yardımcısı), Grafikçi Burcu SAVUR (Genel Sekreter), Antropolog Hatice Sema ASLAN (Sayman), Görsel Sanatlar Öğretmeni Arda KILINÇ (Üye), Müzik Öğretmeni Eylem EŞİM (Üye), Grafik Öğretmeni Burak ÇOBAN (Üye).
Yeni kurdukları dernek hakkında bilgiler veren USKEM Kurucu Başkanı Muhammet İnce, “Derneğin temel amaçları din, dil, edebiyat, tarih, sanat, mimari, düşünce, sosyoloji, eğitim, ve kültür gibi alanlarda ortaya koyacağı temel prensipler; gelenekten geleceğe, yerelden evrensele, özetle insandan cemiyete uzanan kadim bir çizgiyi öncelemektir. Medeniyetimizin her bir değeri; bu hattın, bu kadim çizginin kilometre taşlarını oluşturmaktadır. Kendi alanında uzman isimlerle din, dil, edebiyat, tarih, sanat, mimari, düşünce, sosyoloji, eğitim ve kültür gibi alanlarda bu gayeyle bir bilincin toplumda oluşması, yerleşmesi ve gelişmesini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi kurum ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuştur.” dedi.
Bu gaye ve amaçlar doğrultusunda çalışmalar yürüteceklerini belirten Dernek Başkanı İnce, yapmayı düşündükleri etkinlikleri şöyle sıraladı: “İlçemizde ulusal ve uluslararası sergiler, sempozyumlar, çalıştaylar, paneller, yarışmalar, konferanslar düzenleyecek olup diğer sanatsal, kültürel etkinliklere katılım sağlayarak, ilçemize sanatsal manada sergileri getirmek amacıyla çalışmalar yapacaktır.”
USKEM Başkanı İnce, doğal ve kültürel mirasın korunarak, geleceğe köprü olmak gayeleri ile yola çıkan dernek yönetim kurulu üyelerine, şahsı ve Mut halkı adına teşekkürlerini iletti.

İLK ETKİNLİK RESİM ÇALIŞTAYI

Kuruluş çalışmalarını tamamlayan USKEM, önümüzdeki günlerde uluslararası çapta bir resim çalıştayıyla ilk etkinliğini gerçekleştirecek. Dernek, 10 – 16 Nisan tarihleri arasında, ilçenin iki farklı noktasında “Karacaoğlan Resim Çalıştayı” düzenleyecek.
Karacaoğlan Çınaraltı Parkı ile Karekşi Mesire Alanında düzenlenecek çalıştaya; başta Rusya, Belçika, Irak, Mısır, Bosna Hersek ülkeleri olmak üzere yurt dışından ve İzmir, Ankara, Konya, Samsun ve Trabzon gibi illerin olduğu yurt içinden 25’in üzerinde sanatçı katılacak.
Düzenlenecek bu çalıştayla, ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımı ile yerelde ve Dünya çapında Mut’un doğal güzelliklerinin ve kültürel mirasının tanıtımı yapılacak.

Tema Tasarım | Osgaka.com