FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 28 Haziran 2022 154 Görüntüleme

Vali Pehlivan’dan Mut Ziyareti

Mayıs ayında Mersin’e atanan Vali Ali Hamza Pehlivan, ilk Mut ziyaretini gerçekleştirdi. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, ilçe ziyaretinde çeşitli temaslarda ve incelemelerde bulunurken; ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini gezdi, muhtarlar ve yurttaşlarla bir araya geldi.
Mersin Valisi Pehlivan’ın gerçekleştirdiği Mut ziyaretiyle ilgili ayrıntılar şöyle:

Mut Kaymakamlığı’nda Brifing

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mut Kaymakamlığı’na iade-i ziyarette bulundu. Vali Pehlivan ziyarette, Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl’den brifing aldı.
Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl ve ilçe protokolü tarafından karşılanan Vali Pehlivan, Kaymakam Bingöl’den ilçenin genel durumu, devam eden çalışmalar ve yatırımlar ile ilçenin güvenlik, eğitim, sağlık, tarım, sosyal hizmetler gibi temel kamu hizmetleri hakkında brifing aldı.
Vali Pehlivan, brifingdeki alt başlıklarla ilgili olarak birim müdürleriyle değerlendirme ve bilgi alışverişlerinde bulunarak talimatlar verdi, çalışmalarında başarılar diledi.

Muhtarlarla Buluşma

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mut Kaymakamlığı’na yaptığı ziyaretin ardından, ilçedeki 19 mahallenin muhtarıyla bir araya geldi.
Kaymakamlık Toplantı Salonundaki buluşmada muhtarların çok önemli bir kamu hizmeti yerine getirdiğini belirten Vali Pehlivan, vatandaşlardan gelen istek, talep ve sorunların hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını çizdi.
Muhtarların Vali Pehlivan’a başladığı yeni görevinin hayırlı olmasını dilediği ziyarette, karşılıklı değerlendirme ve bilgi alışverişinde bulunuldu.

Mut OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı

Mut Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müteşebbis Heyet Toplantısı, Vali Ali Hamza Pehlivan Başkanlığında gerçekleştirildi.
Mut Öğretmenevi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Gürsel Aydın ve müteşebbis heyet üyeleri katıldı.
Organize Sanayi Bölgesinin genel durumu, gündem maddeleri ve gelişmelerin görüşüldüğü toplantıda, yapılması gereken çalışmalar değerlendirildi.

Mut OSB Sahasında İnceleme

Vali Pehlivan, Mut OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı’nın ardından Mut OSB sahası ve Mut Transformatör Merkezi (TEİAŞ) binasında incelemelerde bulundu. Yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Mut Belediye Başkanı Şeker’e İade-i Ziyaret

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker’e iade-i ziyarette bulundu.
Mut Belediyesi önünde Başkan Şeker, Belediye Başkan Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Belediye çalışanları tarafından karşılanan Vali Pehlivan, daha sonra Başkanlık makamına geçerek Başkan Şeker ile bir süre görüştü.
Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl’ün de eşlik ettiği ziyarette Başkan Şeker, yapılan çalışmalar ve yürütülen hizmetler hakkında bilgiler verdi.
Ziyarette, çeşitli konularda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Yerköprü Şelalesi Ziyareti

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mut ziyaretleri kapsamında Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altına alınan Yerköprü Şelalesi’ni ziyaret etti.
Vali Pehlivan, ilçenin doğa harikası şelale hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkililerinden bilgiler aldı.
Şelale’nin suyundan tadan Vali Pehlivan, bu tabii görsel şöleni çok beğendiğini ifade ederek hem yerli hem yabancı turistlerin mutlaka gelip görmelerini tavsiye etti.

Alahan Manastırı Ziyareti

Vali Ali Hamza Pehlivan, ilçe ziyaretlerine UNESCO tarafından 2000 yılından itibaren Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan, Anadolu’daki en eski ve iyi korunmuş Doğu Roma manastırlarından biri olan Alahan Manastırı’nı ziyaret ederek devam etti.

Vali Pehlivan, Erken Hristiyan sanatında ve Doğu Roma Mimarlık Tarihi’nde önemli bir yere sahip olan Toroslar’ın Göksu vadisine bakan yamacında 1280 metre yükseklikte kurulmuş, 6. yüzyılda hac merkezi haline geldiği bilinen manastırın günümüze kadar ulaşan, Mağara Kilise, İncilciler (Batı) Kilisesi, Vaftizhane, Kubbeli kiliselerin öncüsü olarak kabul edilen Doğu Kilisesi, kayalara oyulmuş keşiş odacıkları ve mezarlar hakkında Silifke Müze Müdürü Nilgün Abdimanoğlu’ndan bilgiler aldı.
Vali Pehlivan’ın ilgiyle incelediği Alahan Manastırı’ndan Evliya Çelebi ‘Seyehatname’ isimli eserinde büyük bir övgüyle bahsetmektedir.

Karacaoğlan Çınaraltı Parkı ve Karaekşi Tabiat Parkı Ziyareti

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mut ilçesi ziyaretleri kapsamında Karacaoğlan Çınaraltı Parkı ile Karaekşi Tabiat Parkı’nı da ziyaret etti.
İçerisinde asırlık 5 çınar ağacı, bir pınar ile Karacaoğlan heykelinin de bulunduğu Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nı ziyaret eden Vali Pehlivan, yurttaşların talep ve isteklerini, şikâyet ve önerilerini doğrudan dinlemek amacıyla onlarla bir araya geldi.
Yurttaşlarla tek tek görüşen Vali Hamza Pehlivan, kendisine iletilen konular, talep ve isteklerle ilgili çözümler üretmek için ellerinden gelen gayreti bütün kurumlarla birlikte göstereceklerini ifade etti.
Karacaoğlan Çınaraltı Park’ı ziyaretinin ardından 8,5 Hektar alanda, içerisinde doğal kaynak suyu, çınar ağaçları ve kızılçam ağaçları bulunan Karaekşi Tabiat Parkı’nı da ziyaret eden Vali Pehlivan, piknik için gelen vatandaşlarla sohbet etti.

Esnaf ve Yurttaşlarla Buluşma

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Mut’ta esnaf ziyaretleri de gerçekleştirdi ve yurttaşlarla bir araya geldi.
Hükümet Caddesi’nde esnafla bir araya gelerek sohbetlerde bulunan Vali Pehlivan, işyeri sahipleri ve çalışanlara hayırlı işler, bereketli kazançlar diledi. Pehlivan esnaf ziyareti boyunca karşılaştığı yurttaşlarla da sohbet etti.
Vali Pehlivan’a ziyaretleri sırasında İlçe Kaymakamı Batuhan Bingöl, İlçe Belediye Başkanı Volkan Şeker ve ilçe protokol üyeleri de eşlik etti.
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mut ziyaretini tamamlamasının ardından ilçeden uğurlandı.

Tema Tasarım | Osgaka.com