FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 13 Ekim 2021 372 Görüntüleme

Vali Su’dan Mut’a Ziyaret

Bir dizi programlara katılmak üzere ilçemiz Mut’a gelen Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mut Organize Sanayi Bölgesi (Mut-OSB) Müteşebbis Heyet Toplantısına başkanlık ederek, olgunlaşma süresi tamamlanan ‘Kızılova Yaylası Obruk Peyniri’nin hasadını yaptı. Vali Su daha sonra üreticilerle birlikte Haydar Mahallesi’nde bulunan 1300 yıllık zeytin ağacının bu yılki hasadını gerçekleştirdi.
Vali Ali İhsan Su, ilçe programı kapsamında ilk olarak Mut OSB Müteşebbis Heyet Toplantısına başkanlık etti.

Vali Su, “Üretimi artırmak için çalışmalarımız devam edecek.”

Vali Ali İhsan Su, Mut OSB Müteşebbis Heyet Toplantısının ardından ilçede geleneksel yöntemlerle üretilerek olgunlaşması ve lezzetini alması için yaklaşık 5 ay yayladaki mağaralarda bekletilen ‘Kızılova Yaylası Obruk Peyniri’nin hasadını gerçekleştirdi.
Köylerden getirilen sütlerden yapılan peynirler, üretimleri artırabilmek için Mersin Valiliği YİKOB destekleriyle Hacıahmetli Mahallesi’ndeki tesise dönüştürülen eski sağlık ocağında, özel hazırlanan kuzu ve oğlak derilerine basılıp tulum haline getiriliyor.
Obruk peynirleri yaklaşık 5 aylık olgunlaşma süresinin tamamlanmasıyla bulundukları mağaralardan çıkarılıp satışa sunuluyor.
Üreticilerle birlikte mağaralardan peynirleri çıkaran Vali Su, yaptığı açıklamada; “Köylülerimizin geleneksel yöntemlerle ürettiği deri tulum içindeki peynirimiz, koyun ve keçi sütünden imal ediliyor. Tadı ve aromasıyla öne çıkan obruk peynirimizi herkese tavsiye ediyorum.” dedi.
Üretimi artırma çalışmalarının devam edeceğini belirten Vali Su; “Yıllık 2 ton kadar üretim yapıyoruz, bunu 14-15 tona çıkarmak için çevre köylerimizle beraber mevcut işletmeyi daha da büyütmek ve geliştirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Valilik olarak desteklerimizi eksik etmeyeceğiz.” dedi.
Üreticilere bereketli kazançlar dileyen Vali Su, daha sonra hasadı yapılan peynirlerin kesimini yaparak beraberindekilere ve basın mensuplarına ikram etti.

Vali Su, 1300 yaşındaki Anıt Ağaç’tan zeytin topladı.

Mersin Valisi Su, ilçe programı kapsamında Haydar Mahallesi’nde bulunan 1300 yıllık zeytin ağacından da hasat yaptı.
1300 yaşındaki asırlık zeytin ağacından zeytin toplayan Vali Su, üreticilere bereketli kazançlar dileyerek, stantlarda sergilenen ürünler hakkında üreticilerden bilgiler aldı.
Vali Su, üreticilerin sorun ve taleplerini de dinleyerek sorunların çözümü için kurum müdürlerine talimat verdi.
Mut’un Haydar Mahallesi’nde bulunan 1300 yaşındaki Anıt Zeytin Ağacı Vali Ali İhsan Su’nun da katılımıyla hasat edilirken; zeytin hasat etkinliğine Vali Ali İhsan Su’nun yanısıra Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Belediye Başkanı Volkan Şeker, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Özgür Yalçın, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır’dan bilgi alarak ağaçtan zeytin toplayan Vali Ali İhsan Su, zeytinyağının çok şifalı olduğunu ve herkesin yemesini tavsiye etti. Vali Su, “Polifenol oranı yüksek zeytinyağı daha da bir şifa kaynağı. Mut ilçemizde de yetişen zeytinlerimizden elde edilen zeytinyağının ponifenol oranı çok yüksek” dedi.
Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da, 1300 yıllık Anıt Zeytin Ağacı’ndan elde edilecek zeytinyağının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edileceği belirtildi.
İlçede 301 bin 993 dekar alanda zeytin üretimi yapılıyor. Kayıtlı ve kayıtsız toplam 15 milyon zeytin ağacı varlığının bulunduğu ilçede bu yıl, 160 bin ton zeytin ve 15 bin ton da zeytinyağı rekoltesi bekleniyor. İlçede 11 zeytin işleme tesisi ile 20 zeytinyağı fabrikası faaliyet gösteriyor.
Vali Su, ilçedeki zeytinyağı fabrikalarında da incelemelerde bulunduktan sonra ilçeden ayrıldı.

Tema Tasarım | Osgaka.com