FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 8 Kasım 2022 133 Görüntüleme

YARALI UÇURTMA KUŞLARI

UĞUR OLGAR (*)

Uzun zamandır sosyal medyadan tanış olduğumuz yazar- şair Uğur Olgar’ın son yapıtı YARALI UÇURTMA KUŞLARI adlı ANI- ANLATI kitabının imza günü Silifke’de Halk Kırtasiye’de yapılmıştı. Halk Kırtasiye rahmetli eğitimci Kamil Saydam tarafından kurulmuştu. Yaşamı boyunca öğrencilere dost oldu, onlara ağabey, baba oldu. Onların korunmasına, bilgilenmesine katkı sundu. Şimdi onun işletmesi kızı Songül ve eşi Yaşar Öztürk aynı görevi devam ettiriyor. Orası yazar, aydınların buluşma yeri. Oraya KÜLTÜRHANE demek yaraşır.
Yaşar Öztürk beni aradı: “İmza gününde sen yoksun, diye kitabını imzalayıp bana bıraktı.”
Haberleştik, Halk Kırtasiye’de Uğur Olgar ile buluştuk. Kitabını yine onun elinden aldım. Daha önce çıkan şiir kitaplarından oluşan bir seti de imzaladı verdi. Ama içlerinde paha biçilmez bir şey vardı. Uzun süre Silifke’de çıkarılan Edebiyat dergisi ANDIZ’ın Abdulkadir Bulut’un 21. ölüm yıldönümünde çıkarılan 7. sayısını da verdi.
Abdülkadir Bulut’un şiirlerini Varlık Dergisi’nde okumuştum. Ama yakından tanıma olanağım hiç olmamıştı. Özel sayıyı okuyunca onu daha iyi tanıdım. İşte Uğur Olgar dostumuz onun yolundan, sanki bıraktığı yerden almış, yola çıkmış. Aynı ruh ile şiirlerini yazmış. Hele anıları içten, doğa sevgisi, insan sevgisi, kedi, köpek, kuş, yılan, çıyan, hele akrepler. Kazara üstüne basarsan insanı sokan akrepler.
Mut’ta keşif sırasında avara olan kaptan şoförün taşların altından çıkan akrepleri öldürmesi, sonra her taşın altından çıkan akreplerin etrafına çalılar yakıp onların yanmasını, kaçışlarını izlemesi. İşte bana başka bir şeyi anımsattı. Sivas Madımak’ta yakılan 33 insanın otel odalarında zehirlenerek, yanarak ölüme terk edilmeleri. Cuma namazından çıkıp, katli vacip diye gördükleri insanları yakmaları ile şoförün içindeki kin, nefret duygusu…
Sabah erkenden kalkıyorsun. Emekli maaşından ayırdığı para ile mama alıp kedilere, köpeklere dağıtıyorsun. Onlarla birlikte yaşamak . Onlara olan sevgisini şiirler ile dile getirmek. Onlarla ile konuşmak. Doğa sevincini birlikte paylaşmak. Ama ana Atayurdu Azerbaycan’da geçen 10 günlük yaşam, dönüşte 2 kavanoz toprak getirmek, hakka yürüyünce mezarına atılmasını vasiyet etmek.
Sözüm Söz, Marla’nın Serçe Parmağı, İkindi Sunağı, Kısa Çöpü Ben Çektim, Gel Sokak Sokak Konuşalım, Beş Mevsim, Menekşe Gülleri, Dut Dilimden Şlayda, Gelincik Ağrısı, Haller Kitabı, Diline Düştüğüm Uçurum, Kelebek Kanadı, Güz Düşümü, Kıyıları Tutsak, Öteki Düşkenar, Denize Düşen (8. Uluslararası Altın Safran 1. Mansiyon Ödülü), Nehir, Üşüdü Mavilerim, Qarabfil Yangını (Azerbaycan) yaşamı boyunca şiir yazmış, daha yayına hazır 10 çalışması var.
Geçtiğimiz hafta bütün kitaplarından oluşan seti Silifke’de kurulan Taşeli Eğitim ve Kültür Vakfı Kütüphanesine bağışladı.
Yazarımız Avukat Uğur Olgar’ın kısa yaşam öyküsü:
1951 yılında Erciyes’te dünyaya gelmiştir. Çocukluk yılları Kayseri, Pınarbaşı, İstanbul Kasımpaşa ve Şirinevler’de geçmiştir.
Liseyi Bakırköy’de, Üniversiteyi İstanbul Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Hukukta okurken Gümrük Teşkilatına girmiş, haksızlığa tahammül edemeyen yapısı nedeniyle sürgün edildiğinde Sinop’u, askerlik görevi sayesinde de Kars’ı tanıyıp sevmiştir.
Daha sonra Gümrük’ten ayrılarak Hazine Avukatı olarak görev yapmaya başlayan A. Uğur Olgar, uzun süre Mersin Silifke’de bu görevini sürdürdükten sonra emekli olmuş. Silifke’de sanat yaşamı, ama daha önemlisi kendine görev verdiği kediler, köpeklere bakma sorumluluğu onun yaşama sevincini daha anlamlı kılıyor.
Orta yaşlarında şiire gönül vermiş; Çatalzeytin Şiir Yarışmasında birincilik, 1997 yılında Ankara Barosu, ikincilik ve 8. Uluslararası Altın Safran 1. Mansiyon Ödülü ve iki çocuk sahibidir.”
Bu günlerde Mersin Kitap Fuarı’nda, daha sonra İstanbul’a gidecek. Kartal Kitap Fuarı onun için çok önemli. Anıları hep taze tutuyor. Yazmak, çizmek, onların kitap haline getirilmesi, imza günleri. Zor, ama yaşama sevincine renk katıyorsa galiba değer.
(*) YARALI UÇURTMA KUŞLARI / ANI – ANLATI / UĞUR OLGAR / İMGENİN ÇOCUKLARI YAYINEVİ – ANKARA.

Tema Tasarım | Osgaka.com