FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Ağustos 2019 1312 Görüntüleme

Yörük Şenliği Yapıldı

Kurtuluş Çatalharman Hacıahmetli Köylüleri Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği tarafından bu yıl 1.si yapılan Yörük Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Şenliği yoğun ilgi gördü.
Mut’un Hacıahmetli Mahallesi Zeyker yaylasında yapılan etkinliğe, Mersin ve Karaman bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok yerinden yaklaşık 6 bin vatandaş katıldı. Siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Yörük Şenliği, konserler ve çeşitli yarışmalarla renklendi.
Halkın yoğun ilgi gösterdiği programda, yörük örf ve adetlerinin canlandırıldı. Şenlikte, yöresel kazan yemekleri yapıldı.
Şölene katılanlara teşekkür ederek ilk konuşmayı yapan Kurtuluş Çatalharman Hacıahmetli Köylüleri Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Can Akbaş birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Akbaş, konargöçer kültürün son temsilcileri olan Yörüklerin halen Türkiye’nin bazı bölgelerinde geleneksel yaşam tarzlarını sürdürseler de yeni yaşam standartlarının artık Yörük insanını da şehre indirdiğini ifade ederek, şenliklere ve Türkiye’nin birlik ve beraberliğine katkı yapan herkese teşekkür etti. Dernek Başkanı Akbaş, “Zeyker Yaylası bir dostluk ve sevgi yaylasıdır. Bu yayla insanların birbirleriyle kucaklaştığı, kardeşliğin, misafirperverliğin en düzeyde olduğu yayladır. Bu yaylanın bütün insanlara bir örnek teşkil etmesini temenni ediyorum” dedi.
“KÖKLERİ SAĞLAM BİR AĞAÇ GİBİYİZ”
Programda konuşan Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker’de, “Yörük Kültürünü yaşatabilmek, bu insanların sahipsiz olmadığını anlamak, Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüyen Yörükler olaraktan son derece mutluyuz. Yörük kültürünü tanıtma ve yaşatma şenliğinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Şeker, şunları söyledi: “Günümüze kadar devam eden Yörük kültürünü tanıtma ve yaşatma şenliğinde sizlerle beraber bir kültürü ve güzelliği devam ettiriyoruz. Gelecek nesillere de bu kültürü tanıttığımız ve aktardığımız için Yörük bir aileye mensup olarak ben de çok mutluyum. Dünyanın en büyük ve en köklü milletlerinden biriyiz. Tarihin derinliklerine uzanan şerefli bir mazimiz var. Bizler kökleri derin ve sağlam bir ağacın dallarıyız adeta. Yüzyıllardır dimdik ayakta olmamızı sağlayan da güçlü köklerimiz, kültürümüz, iman ve inançlarımızdır.”
Gece geç saatlere kadar süren şenlikte; yörük çadırlarında yörük kültürü yaşantısını anlatan yanlıkta ayran, el değirmeninde yarma çekme, dibekte döğme,yün atma, kıl çekme ve eskilerde köylü kadınların toplanıp birlikte çamaşır yıkama (yunaklık) gösterimi sunuldu. Bunların yanı sıra yöresel keşkek, yahni ve tolga çorbası kazan yemekleri yapıldı. Kazanlarda yapılan yemekler katılımcılara ücretsiz dağıtıldı. Yöresel seyirlik oyunlardan, ayak güreşi, güvercin taklası, kale oyunu, sapan atma ve Milli sporumuz güreş müsabakaları büyük ilgi görürken; akşam programında karadelik seyirlik oyunu katılımcıları kahkaha boğdu. Gecede sahne alan pop star Nur Cennet, konserinde katılımcıları coşturdu.

Tema Tasarım | Osgaka.com