FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 21 Eylül 2023 260 Görüntüleme

YÜZ DAĞCI PERS YOLU’NU GEÇTİK / 4

Bu arada bataklığın suyu kanallara alınınca koca bir boşluk oluşmuştu alanda. Durumdan yarar çıkarmak istemesini takdir ettiğim çalışkan Karamanlı, bataklığın doğu yönünde yaptığı silajlık mısır ekimini bataklık alana da aktarmak istemiş, isteği kabul görmüş, araziyi sürüp tarıma uygun hale getirmiş, takip yılda da ekmişti. Sonuç mükemmeldi. Buradan bir defa daha tebrik etmek istiyorum kendisini. Her zaman dediğim gibi “üretmek MUTlu eder.”
Takip eden zamanda ekemedi tanışım, tarla yaptığı bataklığı. Park alanı çalışmasını başlatacağız demişler. O da ısrar etmemiş olacak ki, güzelim bereketli arazi boş kaldı. Arkadaşım boş kalmadı ama. Şu an karşılaştığımız yerdeki araziyi kiralayıp, mısırlarını ekmiş yine. Anlattıklarımı da bu arada konuştuk. Karşılaştığımıza sevinmişti o da. Gerek hikâyesini anlatırken, gerekse de yol ilişkili konuşurken o da benim gibi heyecanlıydı. Uzun boyu, ayağında çizmeleri, elinde küreği ile kendinden, yaptıklarından, söylediklerinden emindi. Yansıtıyordu. Öte yandan yol arkadaşlarımdan sürücü olan, rahatlığı ile dikkat çekiyorsa da aynı durumda olamayan keşif sorumlusu, her hali ile hadi gidelim artık diyordu. Öyle yaptık.
Bu arada hemen yanımızdaki metruk yapının bize bakan batı yan duvar yüzünde yazan yazı, sıra dışılığı ve güncelliği ile dikkatimizi çekti, fotoğrafladık.
Buraya yazmıyorum ama dönüşte sanal ortamlardan Facebookda paylaşmıştım.
Bu arada çevremiz bütün güzelliği ile Pers Yolu’nu içine almış, sarmış ona geçmiş durumda. Her tarafı kaplamış yeşillik, sulak alanın ferahlığı, tavan yapmamış mevsim ısısı bambaşka bir şekilde çağırıyor insanı yola. Gel, gel yürü diyor. Baskın örtü meyve ağaçlarının kimisi tam yeme aşamasına ulaşmışken, diğerleri tam olmasa da yenebilecek durumları ile davetkâr olsa da kendimizi tutuyoruz. Kural bu. Sahibinden izin ya da davet almadan, her şeye rağmen dokunmamak. Neyse ki zaten araçla geçiyoruz.
Bu geçişin amacı keşif. Destekçi olacak kurum, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aileden Sorumlu Daire Başkanlığı destekleyip desteklememe kararı alabilmek için yolu görmek istiyor.
Kısa bir süre sonra, kuzeyimizde yola paralel akan Deli Çay üzerindeki ilk tarihi köprüyü geçtik. Yenilenmesi tamamlanmış. Güzel olmuş. Araç ulaşımına kapatılmış. Hemen yanına doğu yönünde yeni bir köprü yapılıyor ama yeni köprüye geçen yıl başlanmıştı, pek yol alınmamış. Selamladık çalışanları.
Pers Yolu’nun bu aralardaki ikinci tarihi köprüsüne ulaşmamız çok sürmez. Yenilenmeyi burada bitirememiş işi yapanlar. Bu bizim için iyi olmadı. Buradan geçmeyi planlamıştık. Geçen yıl başlamıştı burada da yenilenme. 2022’nin on birinci ayında geldiğimiz yaklaşık kırk beş kişilik, günlük yürüyüş grubuyla yenilenme çalışmaları yapılan bu köprü üzerinden geçmiştik. Buradan geçince hemen ilerimizdeki tarihi Filaretos yerleşimine varmış oluyoruz sayılır.
Bu defa öyle olmayacak. Yine yaya geçmek mümkün ama araçla hayır. Bu durumda ilerleyeceğiz ve Filaretos yani bu günkü Dere Köyü doğu çıkışına çıkaran yeni köprüden geçip, köye geri döneceğiz. Pers Yolu yürüyüşlerimizde mutlaka görülmesini istediğimiz tarihi köyün, bin yıl önce kuruluş gönlerinden kalma kilise yapısı olup, camiye yenilenmiş, aslı korunmuş yapının, mutlaka görülmesini istiyoruz. Yanı sıra buraya kadar yürünen yol tam olarak beş kilometre. Yürüyüşçülerde dinlenme ihtiyacı oluşuyor. Tarihi yapının, çevre düzenlemesi, yüz yıllara uzanan ağaçları, lavabo olanakları ve de en önemlisi görülmeye değer mimarisi, muhteşem hikâyesi, malzemesi olan taşın çekiciliği gibi birçok neden buraya uğramayı gerektirir. İkinci köprüden geçebildiğimizde yolumuz, doğrudan buraya çıkmıyor ama bilenler için bulunması çok kolay. Yapılan yenileme nedeniyle köyün içinde üst üste binmiş, bir kısmı yıkılmaya yüz tutmuş, çamur sıvalı evlerin arasındaki daracık yolların, tarihi yapıya çıkan kısımları parke taşlar ile kaplanmış. Parke taşları takip ederek, ulaşım olası. Diğer yandan köyün içine girdikten sonra, bir çeşit çevre yolu işlevli, ilerleme yönünde sağdan ilerleyen yol da yürüyüşçüleri muhteşem yapıya götürür.
Zaten uzun olmayan geri dönüş mesafesini, araç ile çabuk aldık. Köyün içinden şöyle bir geçip taş yapıya ulaştık. Yol arkadaşlarımın da ilgisini çekti yapı. İçini gezip, fotoğrafladılar. Uzun olmayan bir süre oyalanıp, yola düştük yeniden.
16 Eylül 2023.
Devam edecek…

Tema Tasarım | Osgaka.com