FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 28 Ağustos 2019 1286 Görüntüleme

YÜZME KURSU GÖRKEM’İN UMUDU OLDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi spor kursları bünyesinde verdiği yüzme dersleri ile şifa dağıtıyor. Omurga eğriliği bulunan çocuklar ve gençler, Büyükşehir bünyesinde verilen yüzme kursu sayesinde skolyoz olarak adlandırılan hastalığı yeniyor. 3 yıl önce skolyoz teşhisi konulan 16 yaşındaki Görkem Pehlivan da o çocuklardan biri.
Doktoru tarafından tedavi için yüzmeye yönlendirilen Görkem Pehlivan, Büyükşehir’in yüzme kurslarına 2 yıldır katılıyor. Düzenli olarak yüzme kurslarına devam eden Görkem’in skolyoz rahatsızlığı yüzde 50 oranında geriledi. Görkem artık daha dik ve özgüvenli bir şekilde yürüyebiliyor. Skolyozun yanı sıra küçük yaşlardan itibaren astım hastası da olan Görkem, yine Büyükşehir’in yüzme kursu sayesinde astım hastalığını da atlattı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme kursları adeta şifa dağıtıyor. Büyükşehir’in Sosyal Tesisleri’nde spor kursları bünyesinde verilen yüzme eğitimi sayesinde omurga eğriliği bulunan çocuklar ve gençlerskolyoz hastalığını yeniyor ve sağlığına kavuşuyor.3 yıl önce skolyoz teşhisi konulan 16 yaşındaki Görkem Pehlivan da Büyükşehir’in yüzme kurslarıyla sağlığına kavuşan çocuklardan biri.
Skolyoz teşhisi konulan ve doktoru tarafından yüzmesi gerektiği önerisini alan Görkem Pehlivan, Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme kurslarına 2 yıl önce kayıt yaptırdı. Düzenli olarak yüzme kursuna gelen ve kendisi için hazırlanan yüzme programına göre yüzenGörkem’in skolyoz rahatsızlığı yüzde 50 oranında geriledi.Görkem, artık daha dik ve özgüvenli bir şekilde yürüyebiliyor. Skolyozun yanı sıra küçük yaşlardan itibaren astım hastalığı da olan Görkem, yine Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme kursu sayesinde astım hastalığını atlattı.
Büyükşehir’in yüzme kursu sayesinde skolyoz rahatsızlığını yeniyor
13 yaşındayken skolyoz teşhisi konulan Görkem Pehlivan, Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme kursu sayesinde rahatsızlığını büyük ölçüde yendi. Doktor tavsiyesi üzerine yüzmeye başlama kararı alan Görkem, Büyükşehir’in yüzme kursuna başladı. Rahatsızlığın başlangıcından itibaren yaşadıklarını anlatan Görkem, “13 yaşındayken sırtımda bir ağrı hissetmeye başladım, daha sonra doktora gittim. Omurga eğriliği var ama korkma dedi. Bol bol yüzersen, fitness yaparsan iyileşebilirsin dedi. Geçen yaz Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme kursuna başladım. Sırtım çok ağrıyordu, ağlıyordum ama buna rağmen pes etmedim, bol bol yüzdüm. Geldim burada sırtüstü yüzdüm. İyileşmeme çok etkisi oldu. İlk başlarda ağrılarım vardı ama daha sonra ağrılar kesilmeye başladı. Temmuz ayında tekrar doktor randevuma gittim. Doktorum kontrol etti,’Omurgan çok iyi durumda,bol bol yüzmeye devam et’ dedi”diye konuştu.
“Hocalarımın desteği ile başardım”
Yüzmenin yanı sıra yüzme antrenörlerinin verdiği desteğin de rahatsızlığının gerilemesine büyük katkısı olduğunu ifade eden Görkem, “Yüzme kursuna ilk geldiğimde beni çok sevdiler. Yüzme antrenörüm Mustafa Hocam bana yüzmeyi ilk öğreten insan. Dörtyaşımdayken bana yüzmeyi öğretmişti. Daha sonra ara verdim. Rahatsızlığım başlayınca tekrar yüzmeye geldim. Durumumu anlattığımda Mustafa Hocam da çok üzüldü. ‘Pes etme, pes eden başaramaz’ dedi. Ben de pes etmedim, yolun sonuna kadar inadına gittim ve başardım. Hocalarım sayesinde hastalığım geriledi. Bazen kaytarmaya çalıştım ama hocalarım buna müsaade etmedi” dedi.
Rahatsızlığını büyük ölçüde yenmenin mutluluğunu yaşayan Görkem, hem yüzme antrenörlerine hem de kendisine bu imkanı sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti. Görkem, “Hocalarım ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Benimle çok ilgilendiler hasta olduğum zaman, gelmediğim zaman annemi, beni aradılar. Hastalanmıştım, Mustafa Hoca hastaneye bile geldi. Allah razı olsun. Başkası olsa gelmez. Bana destek olan hocalarımı hem canı gönülden tebrik ediyorum, hem çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Anne Gökben Pehlivan, Büyükşehir Belediyesi’ne minnettar
Oğlunun rahatsızlığının teşhisi ve tedavi yöntemi olarak yüzmenin önerilmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi’nin yüzme kursuna başvuran anne Gökben Pehlivan,hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem de yüzme antrenörlerine minnettar. Oğlunun rahatsızlığının büyük ölçüde gerileme göstermesinin mutluluğunu yaşayan anne Gökben Pehlivan, “Buradaki yüzme antrenörlerioğlumla çok ilgilendi. İyi ki bu tesis ve kurslar var. Yüzme kursu sayesinde oğlumun rahatsızlığı geriledi. Omurgasındaki eğrilik gitti, düzleşme başladı. Tüm bunlar hocalarımızın gayret ve ilgisiyle oldu. Burası herkese tavsiye edebileceğim bir tesis.Hocalarımız çok sıcakkanlı. Her şey parayla değil dedikleri yer burası. Oğlum şu an 16 yaşında ve 1.5 sene içerisinde rahatsızlığını büyük ölçüde atlattı. Şu an çok mutluyum” diye konuştu.
“Oğlum hem astımı yendi hem de skolyoz rahatsızlığı geriledi”
Skolyozun yanı sıra astım rahatsızlığı olan Görkem’in hayatını önemli ölçüde etkileyen iki rahatsızlığını da Büyükşehir’in yüzme kursu sayesinde atlattığını ifade eden Gökben Pehlivan,“Bir de oğlumun çocukluğundan gelme astım rahatsızlığı var. Astım içinde doktorunuz yüzmeyi önermişti. Yine yüzme kursu sayesinde astım hastalığını da atlattı. Oğlumun iki rahatsızlığını atlatması da yüzme kursu sayesinde oldu.O yüzden ben burayı çok seviyorum. Yetkililer burayı el üstünde tutmalı. Gerçekten buraya ihtiyaç duyan insanlar var. Her şeyi parayla alamayız. Buradaki hocalarımız gerçekten çok içten, çok sıcak” dedi.
“Bu kurs oğluma çok şey kazandırdı”
Gün geçtikçe daha da iyileşen ve omurgasının eğriliği giden Görkem’in kendisine özgüveninin geldiğini ifade eden anne Gökben Pehlivan, “Herkesin buraya gelmesini istiyorum. Hocalar oğlumu el üstünde tuttu. Oğlumun özgüveni yoktu. Sürekli boynunu aşağıda tutup, sağa sola bakmadan, utanarak, sıkılarak yürüyordu. Geçen yıldan bu yana bu kurs sayesinde oğlum insanlarla iletişim kurmaya başladı, özgüveni arttı.Oğlum adına kendim adına yüzme antrenörlerimize, Vahap Başkanımız’a ve bu tesiste emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Antrenör Mustafa Erişik: “Görkem’de gözle görülür bir değişim var”
2007 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde yüzme antrenörlüğüyapan ve Görkem’in skolyoz rahatsızlığını yenmesinde en önemli destekçilerden biri olanMustafa Erişik, “Ben Görkem’e yüzmeyi dört yaşında öğretmiştim. İki yıl önce rahatsızlığının ardından yeniden buraya geldi. Uyguladığımız yüzme programlarıyla rahatsızlığını durdurmayı başardık. Düzelme kaydetmeye başladık. Görkem ilk geldiği zaman, duruş bozukluğu çok fazlaydı. Gittikçe düzelmeye başladı. Gözle görülür bir iyileşme var. Antrenman yaptıkça, pes etmedikçe bu hastalığı daha da gerileyecek”dedi.
“Doğru yüzme eğitimi veriyoruz”
Kas, eklem, omurga ile ilgili rahatsızlıkları olan ve doktorlarından yüzme tavsiyesi alan birçok kursiyerin olduğunu ifade eden Mustafa Erişik, uyguladıkları antrenman programlarından bahsetti. Mustafa Erişik, “Önce doğru yüzme eğitimi veriyoruz. Sırtüstü yüzme, serbest yüzme teknikleri çok az da olsa kurbağa tekniğini öğretiyoruz. Belirli bir program uyguluyoruz. Yüzmeleri gereken mesafeyi biz belirliyoruz” diye belirtti.
Skolyoz gibi omurga, kas ve eklem rahatsızlığı olan kursiyerler için tüm yıl boyunca eğitim verdiklerini ifade eden Mustafa Erişik, şunları kaydetti:
“Bu tarz rahatsızlığı olan ve olmayan vatandaşlarımız bize gelip, bizden yüzme kursu alabilirler. Skolyoz rahatsızlığı olan kursiyerlerimiz için ya da vatandaşlarımız için yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da kurs verebiliyoruz.”
Skolyoz için fizyoterapistler yüzmeyi öneriyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren alanında uzman fizyoterapistler yüzmenin skolyoz rahatsızlığının tedavisinde önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, fizyoterapi programının yanı sıra yüzme egzersizlerini de öneriyor.
Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi skolyoz rahatsızlığının erken tanısının önemli avantajlar sağladığını ifade eden uzman fizyoterapistler, erken dönemde fizyoterapi programı ile esneklik ve güçlendirme egzersizleri ile omurganın nötral pozisyonuna getirilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Fizyoterapi programının yanında yüzme egzersizlerinin de çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, yüzmenin solunum,esneklik ve güçlendirme egzersizleri içerdiği için skolyoz tedavisinde sık kullanılan egzersizler arasında yer aldığını vurguladı.

Tema Tasarım | Osgaka.com