FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 11 Ocak 2022 509 Görüntüleme

Zeytin karasuyu ilaç mı oluyor?

Zeytinyağı üretimi sırasında ortaya çıkan ve 3 bin yıldır atık madde olarak görülen zeytin karasuyundan sağlığa yararlı fenolik bileşenler (antioksidanlar) elde edilmesi için çalışma başlatıldı. Ankara Üniversitesi ve ilçemiz Mut’tan zeytinyağı üretici firması İzorya işbirliği ile yürütülen proje TAGEM tarafından destekleniyor.

Zeytinyağında bulunan polifenollerin vücutta emilimi çok yüksek.
Zeytin karasuyundaki polifenol oranı zeytinyağından çok daha fazla.

Son yıllarda zeytinyağında bulunan polifenollerin vücutta emiliminin çok yüksek olması sebebiyle sağlık için çok önemli olduğu anlaşıldığı bildirilirken, sektörde yüksek polifenollü zeytinyağı üreten firmaların sayısı gittikçe artıyor. Yapılan araştırmalarda, zeytinin karasuyunda (zeytin acı suyu) zeytinyağından çok daha fazla fenolik bileşen bulunduğu anlaşıldı. Şu anda atık madde zannedilen zeytin karasuyunda bulunan fenolik bileşenler gram düzeyinde, zeytinyağında bulunan polifenoller ise miligram düzeyinde ifade ediliyor.

Mut’ta ilaçsız zeytin üretiliyor, İzorya Zeytinyağı projeyi destekliyor.

Zeytin karasuyunda bulunan polifenollerin izole edilerek ya da sentezlenerek hem sağlığa yararlı bileşenlerin hem de atık olduğu düşünülen ürünün değerlendirilmesi amaçlanan projenin Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Özge Şakıyan Demirkol bulunmakta. İlaçsız zeytin yetiştiren Mut’ta zeytinyağı üreten İzorya Zeytinyağı firmasının da desteklediği projenin tanıtımı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Zeytin karasuyunda bulunan antioksidanlar geri kazanılacak.
Yeşil teknolojilerle fenolik (antioksidan) maddeler geri kazanılacak.
Zeytin karasuyundan antioksidan maddeler sentezlenecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı TAGEM tarafından desteklenen “Derin ötektik çözgenler kullanılarak yeşil teknolojilerle karasu fenolik bileşiklerinin ekstraksiyonu ve mikroenkapsülasyonu” isimli projenin açılış toplantısı Hayvan Sağlığı ve Gıda -Yem Araştırmaları Daire Başkanı Ramazan Bülbül’ün de katılımlarıyla gerçekleşti. Projede zeytinyağı üretimi sonucunda ortaya çıkan zeytin karasuyundan değerli fenolik maddelerin geri kazanımı amaçlanıyor.

3 bin yıllık sorun çözülüyor.

İzorya Zeytinyağı firması yetkilisi Erdoğan Şentürk yaptığı açıklamada, projenin önemine değinerek; “Mut ilçesinde üretilen zeytinyağları genellikle yüksek polifenollü, zeytinyağı sektöründe 3 bin yıldır çözülemeyen karasu probleminin bu proje sayesinde ortadan kalkacağına ve zeytin karasuyunun hak ettiği değeri kazanacağına inancımız tamdır” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com