FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 25 Eylül 2018 1203 Görüntüleme

ZEYTİNDE REKOLTE TAHMİN HEYETİ MUT’TA

Türkiye genelinde 2018-2019 zeytin sezonunda üretilecek olan zeytin ve zeytinyağı rekoltesini tespit etmek için UZZK tarafından (Ulusal Zeytin Ve Zeytinyağı Konseyi) görevlendirilen heyet, Mut’ a gelerek incelemelerde bulundu.
2018-2019 Zeytin Rekoltesi Tahminleri İçin Çalışmalar Başladı.
Zeytinde rekolte tespit heyeti; yaklaşık 15 milyon zeytin ağacı varlığıyla ülkemizin ve Dünya’ nın önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi konumunda bulunan Mut’ ta, bu yıl gerçekleşmesi beklenen zeytin rekoltesini belirlemek amacıyla Mut ilçesindeki zeytinlikleri yerinde incelediler. Yetkililerle görüşmeler yapan zeytin rekoltesi tahmin heyeti;
Zeytin sektöründe faaliyet gösteren İzorya Zeytinyağı Fabrikasını da ziyaret ettiler.
İzorya Zeytinyağı yetkilisi Erdoğan Şentürk’ ten bilgi alan; ve görüş alışverişinde bulunan Rekolte Tahmin Heyeti, Mut’un zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda önemli bir konuma sahip olduğunu belirttiler, üretim tesislerini gezerek bilgi aldılar.
Zeytin Rekolte Tahmin Heyetinde Bulunanlar:
Ziraat Mühendisi Ahmet Sarıkaya (Kristal Zeytinyağı- Ticaret ve Sanayi Kontuvarı Türk AŞ. Hammadde Satınalma Yöneticisi)
Ziraat Mühendisi Mert Murat (Tariş)
Yüksek Ziraat Mühendisi Çiğdem Ceren (Zeytincilik Araştırma Enstitüsü)
Gıda Mühendisi Dudu Gönül Tolun (Özolive Gıda)
MUT ZEYTİNİNDE İLAÇ KULLANMIYORUZ
Mut zeytini ve zeytinyağı kapasitesi ve özellikleri hakkında heyette bulunanları bilgilendiren İzorya Zeytinyağı yetkilisi Erdoğan Şentürk, Mut yöresinde zeytin üretilirken tarım ilacı kullanılmadığına dikkat çekti. Şentürk, “Mut yöresinin kendine has iklim özellikleri sayesinde hiç tarım ilacı kullanmadan zeytin üretilir. Dünya’da eşine ender rastlanan bir olay. Zeytin yetiştiren diğer yörelerde her sezon en az 7 kere ilaç yapılıyor. Bu özelliğiyle ilaçsız zeytin sadece Mut’ta yetişir. Sloganımız ise ‘Sağlık Zeytinden Zeytin Mut’tan” dedi.
İLK ZEYTİN HASADI MUT’ TA
Mut yöresinin kendine has iklimi ile hem leziz, hem de üst kalitede zeytinyağı üretilmesine olanak sağladığını belirten Şentürk, şöyle konuştu: “Dünya’nın ilk zeytin hasadı Mut’ta gerçekleşmektedir, bu sayede ürettiğimiz zeytinyağlarının çok büyük bir kısmı erken hasat edilen zeytinlerden yapılmaktadır. Erken hasat edilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı; sağlığa yararlı bileşenler, polifenoller bakımından çok zengin olmaktadır.”
MUT, ZEYTİNDE CAZİBE MERKEZİ OLACAK
Kaliteli üretim ve hassas toplama yaptıkları için Mut Zeytin üreticilerine sonsuz teşekkürlerini ileten Erdoğan Şentürk, “Yaklaşık 15 milyon zeytin ağacımızla da (kayıtsız olanlarla birlikte 15 milyon civarında) en kısa sürede, zeytin sektöründe Mut’un bir cazibe merkezi haline geleceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.
MUT ZEYTİNYAĞI BU YIL YURT DIŞINDAN 6 MADALYA ALDI
İzorya Zeytinyağı Firması’ nın Mut Zeytini’ nden elde etiği Mut Zeytinyağı’ nın bu yıl yurt dışında yapılan zeytinyağı kalite yarışmalarından toplamda 6 madalya aldığını belirten Şentürk; ”geçtiğimiz yıllarda da 9 madalya aldık, 1 üstün lezzet ödülü aldık, bu yıl da yurt dışından toplam 6 madalya aldık; Mut Zeytini için ve bizim için gurur verici”
şeklinde konuştu. Osman Çağlar

Tema Tasarım | Osgaka.com