FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 2 Kasım 2021 439 Görüntüleme

Zeytindostu Derneği Başkanı Özkaya: “Kalite için eğitim ve farkındalık önemli.”

Yönetiminde, ilçemizden İzorya Zeytinyağı Fabrikası yetkilisi Erdoğan Şentürk’ün de bulunduğu Zeytindostu Derneği’nce zeytin ve zeytinyağı sektörüyle ilgili açıklamalarda bulunuldu.
2021-2022 dönemi zeytin hasadı başladı.
Her yıl dört gözle beklenen zeytin hasadının ülkemizin dört bir yanındaki üreticilerin özverili çalışmalarıyla şenleniyor. Özellikle sofralık yeşil zeytin üreticileri ile erken hasat zeytinyağı elde etmek isteyen zeytinyağı üreticileri için zeytinliklerde hasat heyecanı başladı.
Kalite fark yaratır.
Ülkemizde hem üretici, hem de tüketicileri zeytin ve zeytinyağı konusunda bilinçlendirmek için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Zeytindostu Derneği Başkanı Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya, zeytinle ilgili tüm ürünlerde kaliteli üretimin anahtar nitelikte olduğunu belirtti. Zeytinyağında kalite yolculuğunun bahçeden başlayıp şişeye kadar sürdüğünü, bunun için zeytin ağaçlarının yıl boyu bakımına ve hasatta uyulacak ilkelere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı. Hasat esnasında zeytin meyvelerinin ağaçların sürgünlerine zarar vermeden toplanmasını, sırıkla dallara vurulmamasını, mümkünse elle veya dalları sarsan makineler ile hasadın yapılmasını, toplanan zeytinlerin çuvallara değil, hava alan delikli kasalara doldurulmasını, mümkün olan en kısa sürede sıkılması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya, “Kaliteli üretim için gerekli koşullara uygun olacak şekilde elde edilen zeytinyağlarının kalite tescilleri bu yıl 15.’si düzenlenecek olan Zeytindostu Kalite Ödülleri ile sağlanabilir. Bu amaçla duyurularımızı ve web sayfamızı takip edebilirsiniz.” diye konuştu.
Aynı zamanda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak da görev yapan Özkaya, sofralık zeytinin ülkemiz gastronomi kültürü içinde önem arz ettiğini, “Türk Kahvaltısı” teması ile bu kültürün dünyaya tanıtılabileceğini ifade etti.
Kalite için eğitim ve farkındalık önemli.
Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya pandemi sürecinde, zeytinde kalite farkındalığını artırmak için verdikleri eğitimleri tüm katılımcıların sağlığını ön planda tutacak şekilde dijital ortama taşıdıklarını, eğitimlere katılmak isteyenlerin internet sitesindeki iletişim bilgilerini kullanarak Derneğe başvuruda bulunmalarının yeterli olduğunu belirtti.

Tema Tasarım | Osgaka.com