FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 22 Kasım 2022 159 Görüntüleme

Zeytinyağında fiyat düştü işçi yevmiyeleri yükseldi

Mut’ta zeytin sezonu devam ederken, zeytinyağında fiyat düştü, 230 ile 250 lira olan işçi yevmiyeleri 300 liraya yükseldi.
Mut’ta zeytin fiyatı 1 lira artarken, zeytin toplama yevmiyeleri 230 liradan 300 liraya yükseldi. Zeytinyağı fiyatı ise, 100 liradan 75 liraya düştü.
Zeytinin kilosu eleğin en alt gözüne göre 8 liradan 9 liraya, iri zeytinin kilosu 15 liradan 17 liraya yükselirken; 230 lira olan işçi yevmiyesi ise 300 liraya yükseldi. Zeytinyağının kilosu ise 100 liradan 75 liraya düştü.
Mersin’de zeytin üretiminin yüzde 75’i, Türkiye üretiminin ise yüzde 15’inin gerçekleştirildiği Mut’ta, kayıtlı ve kayıtsız 15 milyon zeytin ağacı bulunuyor. İlçede üretilen zeytinyağına Mut Zeytinyağı adıyla 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi.
İlçede 10 zeytin salamura işleme tesisi ile 20 zeytinyağı fabrikası faaliyet gösteriyor. Hasadın yarıyı geçmesine rağmen bölgede zeytin fiyatının 1 lira artması, yağının ise 100 liradan 75 liraya düşmesiyle birlikte işçi yevmiyesi ise 230 liradan 300 liraya yükseldi.
Ege’de zeytinin taban fiyatı 15 lira iken, Mut’ta 9 liradan alınmasına dikkat çeken üreticiler, yetkililerden destek istedi. Zeytin hasadının başlamasıyla birlikte 4 lira ile başlayan zeytin için taban fiyatı; zeytin hasadının ortalarına doğru 8 liradan 9 liraya yükseldi. Tavan fiyat ve eleğin en üst bölümünün ise 15 ile 17 liradan fiyat veren tüccarlar, zeytin toplama işçisi bulamamaktan şikayet ederken; işçi yevmiyelerinin bir anda 230 liradan 300 lira olmasına tepki gösterdi.
Elekten geçen en küçük yağı için alımı yapılan zeytinin kilogramı 8 liradan 9 lira olurken, iri zeytinin fiyatı ise 17 liradan alımı yapılıyor. Öte yandan 45 ile 60 TL arasında satılan yağın fiyatının ise 100 liraya çıkmasının ardından, şu an 75 liraya düşmesinden tedirgin olan üreticiler; maliyet yükseliyor, fiyatlar düşüyor şaşkınlığı içinde olduklarını dile getirdiler.
Zeytin hasadının yarısına gelinmesine rağmen işçi bulamamaktan şikayet eden tüccar ve üreticiler, “Zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının düşmesine rağmen işçilerin yevmiyelerini bir anda 230 liradan 300 liraya yükseltmeleri bizleri şaşkına çevirdi. Zaten işçi bulmakta zorluk çekiyoruz bir de zamlı işçi yevmiyeleri bizleri şaşkına çevirdi” dediler.
Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar ise, “İlçede 700 bin dekar tarım arazisi mevcut olup, bunun 300 bin dekarı zeytin üretim alanlarımız olup, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 12,5 milyon zeytin ağaç varlığımız var. Kayıtsız zeytin ağaçlarımızla beraber ilçemizde toplam 15 milyon zeytin ağaç varlığımız vardır. Türkiye’nin sofralık kayısıda yüzde 85’ini karşılayan Mut ilçesinde zeytin üretiminde ise yüzde 15’ini karşılıyoruz. Zeytincilik yüz yıllar öncesine dayanmaktadır. Mut zeytinimiz ve zeytinyağımızın gerek iklimsel avantajıyla kaliteli natürel üretim avantajıyla gerekse sıfır asitli zeytinyağımızla yurt içine ve yurt dışına satımı yapılmaktadır. Fransa, Japonya, Birleşik Arap ülkelerine ilçemizden ihracat yapan firmalar bulunmaktadır. Zeytinyağımız natürel organik ve polifenol miktarı olarak dünya piyasalarında ön planda yer almaktadır. Zeytin fiyatları 1 lira artarken zeytinyağı fiyatları ise 100 liradan 75 liraya düştü. İşçi yevmiyeleri ise 230 liradan 300 liraya çıkması maliyeti daha da yükseltiyor” dedi.

Tema Tasarım | Osgaka.com