logo ms
Ana Sayfa Gündem 30 Mart 2021 92 Görüntüleme

KÜÇÜCÜK YAŞAM KESİTLERİ / 17

“Bizim köyün en dürüst insanlarından birisiydi o. Bu salgın onu da götürdü. İnsanın içini cız ettiriyor eleğin üstünde kalanların azalması.”
“Usuma ne geldi bak! Hani bunlar yazın köyde kışın Mut’ta otururlar ya, bir güz sonu annemle birlikte bunlara gittik. Annem zaten yılda bir kez Mut’taki bütün köylülere uğrar, köy köylü özlemini giderirdi. Köyde narları vardı, nar ekşisi yaptıklarını biliyordu. “Satılık nar ekşiniz var mı?” diye sordu. Adam ne dedi biliyor musun?”
“Ne dedi?”
“ ‘Bizim narların çoğu tatlı. O yüzden ekşinin içine biraz limon tuzu kattık. İster alın ister almayın. Ben doğrusunu söyleyeyim de!’ ”

+++

Son basamağa çıkıyordu ki, yüreği ağlamaya başladı. En zor şey ağlayan bir yürekle geri dönmekti ki, o da onu yaptı.

+++

“Yüz seksen derece karşıtım birisini hastanede ziyaret etmiştim. Bunu gören birisi bir şaşırmıştı ki bana! Başka ne diyeyim, ‘Ne kadar az birisisin’ demiştim ben de bu birisine, içimden.
Sağken hiç yanına uğramayıp, durumunu bir kez olsun sormadığım birisinin cenazesinde görse de şaşırsa, işte o zaman bütünüyle katılırdım bu birisine. Çünkü ben ne zaman annemi babamı, çok yakınlarımı ve güzelim dostlarımı yitirmiştim, işte o zaman anlamıştım onların o büyük değerlerini.”

+++

Bir servis aracında sürücü. Taşımalı eğitim için köylerden öğrenci taşıyor. Birkaç köyü var, sabah öğrencileri alıyor, ikindin bırakıyor. Aldığı para, işsizlikten!
Tutucu mu tutucu köyün birisinde, köy alanında öğrencilerden birisini beklerken bir kadın ilişiyor gözlerine. Karşıdaki duvarın dibinde, asasına dayanmış, onlara bakınıyor. Yaklaşık 70 yaşlarında. Giysileri yedi yerinden yetmiş yamalıklı ve yıl solgunu. Usulca yaklaşıyor yanına:
“Teyze bizde giyilmiş giyilmemiş, ufak tefek biraz giyecek var; hanımın, kızların, kaynananın. Hanıma söyleyeyim de yarın getireyim sana, uygun olanları giyersin.”
“Garın bir şey demezse getir guzum, giyerim, n’olacak!”
Ertesi gün dediklerini getiriyor sürücü. Kadın yine aynı yerinde, teslim ediyor.
Bir gün sonra kadın yine oralarda, elinde de poşet!
“N’oldu teyze?”
“Götür git çocuğum bunları, ben istemiyom, çocuklarım kızdı!”

Tema Tasarım | Osgaka.com