logo ms
Ana Sayfa Gündem 6 Nisan 2021 107 Görüntüleme

Hasat Öncesi Meyve Ağaçlarında Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Meyve ağaçlarında kış döneminden hasat zamanına kadar dönemsel periyodlarla hangi işlemler yapılmalıdır? Ağaç gelişimi ve meyve kalitesi için hasat dönemine kadar hangi bakımlar ve ilaç uygulamaları yapılmalıdır? Bu yazımda Ziraat Mühendisi gözüyle kısaca hangi işlemler uygulanmalı, bunları anlatacağım.
Baharın gelmesiyle birlikte, havaların ısınmasıyla uyanan erik ve kayısı ağaçlarında çiçeklenme dönemine girilmiş olup, eriklerde çiçeklerin dökülüp meyve oluşmaya başladığı, kayısı ağaçlarının da çiçeklenme döneminde bakım işleri nasıl olmalıdır?
Kış döneminde uygulanan taban gübresinin, ağacın verimliliği için çok önemli rolü vardır. Aralık ve Ocak aylarında fosfor içerikli taban gübreleri verilerek meyve gözlerinin daha kaliteli, daha verimli olması sağlanır. Ardından budama işlemlerinin yapılmasıyla birlikte yaraların kapanması için bakır uygulaması veya bordo bulamacı uygulaması yapılmalıdır. Azot içerikli gübreler fidan gelişimi için önemli olup, fidanlar kök, gövde yeni sürgün oluşumu ve meyve gelişimine katkı sağlar.
Peki, azot içerikli gübreler ne zaman kullanılmalıdır? Gübreler çiçeklenme döneminden 15-20 gün önce kullanılmalıdır. Ve daha sonra çağlaya bağlayan ağaçlara azot, potasyum ve kalsiyum içerikli gübreler verilmelidir.
Erik ve kayısı ağaçlarında her yıl görülen hastalık ve zararlılar engellemek için ne yapılmalıdır, hangi uygulamalar yapılmalıdır?
Bahar dönemiyle birlikte her yıl erik ve kayısı ağaçlarında en sık karşılaşılan hastalıklar; monilya, yaprak ve unlu bit, çil hastalıkları olduğu görülmektedir. Bahar ile birlikte yapraklarını yeni açan erik fidanlarında, bahar mevsiminde en sık rastlanan zararlı “yaprak biti” zararlısıdır. Yaprak biti zararlısı önlemek için; 15-20 gün ara ile, hava durumuna göre 2-3 defa yapraktan “yaprak biti” ilacı uygulamasını yapılmalıdır.
Kayısı ağaçlarında, bahar döneminde en sık görülen hastalıklar ise; monilya ve çil (yaprak delen) hastalığıdır. Monilya ilacı mantar hastalığını önlemek için yapılmalıdır. Monilya ilaç uygulaması 2 dozda yapılır: Birinci ilaç uygulaması çiçeklenme başlangıcında, ikinci ilaç uygulaması ise tam çiçeklenme döneminde yapılmalıdır. Kayısı ağacı meyveye bağladıktan sonra ve çekirdek sertleşmeye başlayınca “yaprak delen” hastalığına karşı çin ilacı hasattan 20-25 gün önce yapraktan uygulanmalıdır. Sıcaklıkların artmasıyla külleme, kırmızı örümcek gibi hastalıklar baş göstermeye başlayacaktır, bunların ilaçlamasına da 15 gün arayla dikkat etmek gerekir.
Bu hastalıklara karşı ilaç uygulamalarının yapılmaması, fidan gelişimi ve meyve kalitesini çok büyük derece etkilemekte olup verimi düşürmektedir.
Üreticilerimize katkı olmasını diler, saygılar sunarım.

İlginizi çekebilir

KENTLERİ SÜSLEYEN  ANITLAR

KENTLERİ SÜSLEYEN ANITLAR

Tema Tasarım | Osgaka.com