FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Uncategorized 7 Ağustos 2019 1621 Görüntüleme

İncir Üreticisi Fiyatlardan Memnun

Bu yıl ilk turfandası 15 liradan alıcı bulan Mut İnciri şuan 6 liradan alıcı buluyor. Üretici fiyatlardan memnun. 6 bin dekar araziden 5 bin ton incir rekoltesi bekleniyor.

Türkiye’de piyasaya erken incir sunabilen Mut’tan yaklaşık bin 500 aile incirden elde ettikleri gelirle geçimlerini sürdürüyor. Şırası, tadı, aroması ve kalitesi bakımından Mut İnciri tercih sebebi. Bu yıl incirde kayıtlı ve kayıtsız toplam 6 bin dekar araziden 5 bin ton rekolte bekleniyor.
Bu yıl ilk hasadı yapıldığında 15 liradan alıcı bulan incirin, şu an 6 liradan satıldığını belirten üreticiler, “Güneş doğmadan sabahın erken saatlerinde kalkıyoruz. Sıcaklar başlamadan inciri toplamak zorundayız. Sıcağa kalırsak incirin sütü vücudumuzu yakıyor. Toplaması zor olmasına rağmen fiyatı 6 lira olması bizi sevindiriyor. Fiyatlar geçen yıllara oranla çok çok iyi. Emeğimizin karşılığını alıyoruz. Piyasanın bu şekilde devam etmesi durumunda incirden bu yıl para kazanacağız” dediler.
İncir bu yıl yüzümüzü güldürüyor diyen tüccar İsmail Kaplan, “İncir şu anda altın yılını yaşıyor. İlk turfandasını fiyat olarak 15 liradan başladım şuanda 6 liraya alıyoruz” dedi.
İncirin emeğinin zor olduğuna değinen üretici Soner Uğur ise, “İncir tonajı bu sene yüksek piyasalar 5 ila 6 lira. İncirden vatandaş bu senen güzel para kazanacak. Bu yıl incirin kalitesi de çok yüksek. Fiyatta çok güzel iç piyasada çok güzel gidiyor” dedi.

İlginizi çekebilir

MUT İKLİMİ KONUŞULDU

MUT İKLİMİ KONUŞULDU

Tema Tasarım | Osgaka.com