FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 4 Aralık 2019 737 Görüntüleme

MERSİN KİTAP FUARI 5. YILINDA YİNE DOPDOLU

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle geçtiğimiz günlerde kapılarını açan 5. Mersin CNR Kitap Fuarı, 1 Aralık pazar gününe kadar kitapseverleri bekliyor.
Fuar bu sene 150 yayınevinin katılımıyla, 300’ün üzerinde imza günü, 30’un üzerinde etkinlik ve söyleşiye ev sahipliği yapıyor. Yazar Ahmet Ümit’in onur konuğu olduğu fuarda, Muazzez İlmiye Çığ, İpek Ongun, İlyas Salman, Enver Aysever gibi isimler de okurlarıyla buluşuyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi de kitap fuarında çeşitli hediyelerle ziyaretçileri standına ve Gezici Kütüphane’ye bekliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle geçtiğimiz cumartesi 12 bin 500 metrekare alanda kapılarını açan 5. Mersin CNR Kitap Fuarı, 1 Aralık pazar gününe kadar kitapseverleri bekliyor. Sabah 09.30’da kapılarını açan kitap fuarı, akşam saat 20.00’ye kadar sürüyor.
Fuar bu sene 150 yayınevinin katılımıyla, 300’ün üzerinde imza günü, 30’un üzerinde etkinlik ve söyleşiye ev sahipliği yapacak. Yazar Ahmet Ümit’in onur konuğu olduğu fuarda Muazzez İlmiye Çığ, İpek Ongun, İlyas Salman, Enver Aysever ve Erkmen Özbıçakçı gibi isimler de okurlarıyla buluşuyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi standında kitapseverlere hediyeler

Mersin Büyükşehir Belediyesi fuardaki standı ve Gezici Kütüphanesi’yle 5. Mersin CNR Kitap Fuarı’ndaki yerini aldı. Ziyaretçilere kültür yayınlarından Abdullah Ayan’ın “Mersin Dedikleri Bir Limandı Aslında”, Kemal İstek’in“Spora Adanmış Bir Ömür: Seyfi Alanya”, Hüseyin Metin’in “Celal Abaç ve Ailesi” adlı eserlerini ücretsiz olarak sunan Büyükşehir Belediyesi, kalem, defter, kent rehberi ve ayraç hediyesiyle de kitapseverleri standına davet ediyor.
Öte yandan, Gezici Kütüphanesi’ni de fuarda ziyarete açan Büyükşehir Belediyesi, orada da çocuklara RobinHood, La Fontaine Masalları, Pinokyo, Ezop Masalları gibi çocuk klasiklerinden ve Türk bilmecelerinden seçmeler kitaplarından hediye ediyor. Büyükşehir Belediyesi fuar boyunca ziyaretçileri standına ve Gezici Kütüphanesi’ne bekliyor.

İlyas Salman: “İnsanlar okusunlar, yazsınlar, bilgi sahibi, kültür sahibi olsunlar”

Oyuncu-yazar İlyas Salman, fuarda imza gününe katıldı. Fuar boyunca Mersin’de okurlarıyla buluşacağını belirten Salman, “Dünü yaşadık ve öğrendik. Bugün yaşıyoruz ve öğreniyoruz. Yarını da yaşayarak öğreneceğiz. Peki dünden önceki günü kimlerden öğreneceğiz? Beyni bedeninden büyük insanların yazdıklarından öğreneceğiz. Yani kalıbımızı kente getirip kellemizi köyde bırakmak bize göre bir iş değil. İnsanlar ancak kendilerinin dışında yazan insanların belgeleriyle büyüyorlar. Ben de aşağı yukarı önümüzdeki pazar akşamına kadar burada olacağım. İnsanlarımızı bekliyoruz. Gelsinler okusunlar, yazsınlar. Çünkü tarihe bir belge bırakmak istiyorsan bastığın yerde izin kalmalı. O da ancak okumaktan ve yazmaktan geçer. Okusunlar, yazsınlar, bilgi sahibi olsunlar, kültür sahibi olsunlar”

“Kitap fuarı bir şehir için büyük bir zenginlik, Büyükşehir’in desteği de önemli”

Fuarı ziyaret eden Talat Yıldırım, kendisinin öğretmen olduğunu ve okuyan bir aile olduklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin fuara değer kattığını ve Başkan Vahap Seçer’den beklentilerinin büyük olduğunu ifade eden Yıldırım, “Biz okuyan bir aileyiz. Kitap fuarı tabii ki bir şehir için büyük bir zenginlik, Büyükşehir’in desteği de önemli. Beklentilerimiz büyük. Bildiğimiz, tanıdığımız kadarıyla daha da zenginleşeceğini düşünüyoruz” dedi.
Kızı Şilan Hayat Yıldırım’la birlikte fuarı gezmenin güzel bir şey olduğunu söyleyen anne Fatma Yıldırım ise vatandaşları fuara davet ederek; “Gelip böyle bir etkinliğe, fuara katılmak güzel bir şey. Hem fiyat olarak daha uygun oluyor hem de seçenek daha çok oluyor. Ailelerin özellikle çocuklarıyla birlikte gelip bakmaları, tercih etmeleri güzel bir şey” diye konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com