FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 24 Temmuz 2019 1298 Görüntüleme

MUT İNCİRİNDEN 5 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Mut’ta incir hasadı başladı. İlk turfanda Mut İnciri 15 liradan alıcı buldu. İlçede bu yıl 5 bin ton rekolte bekleniyor.

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, kayısıdan sonra sofralık incir hasadının başladığını belirterek, 2019 yılı sezonunda iklim şartlarının incir için uygun geçtiğini belirtti.
Türkiye’de piyasaya erken incir sunabilecek Mut’ta başka bir bölge olmadığını ifade eden Bayır, “İlçede yaklaşık bin 500 ailenin incirden elde ettikleri gelirle geçimlerini sürdürüyor. İncir çeşitlerimiz beyaz ve siyah olarak piyasada. Mikro klima ikliminden dolayı yıl boyu bitkisel üretim yapılmaktadır. İncirde Temmuz ve Ağustos ayının ara alternatif ürün olarak çiftçilerimiz ve ilçe ekonomisine katkı sağlıyor. Şırası, tadı, aroması ve kalitesi bakımından Mut İnciri tercih sebebi. Bu yıl incirde kayıtlı ve kayıtsız toplam 6 bin dekar araziden 5 bin ton rekolte bekliyoruz” dedi.
Üretici İsmail Kaplan ise, “Mut incirinin tadı, aroması ve kalitesi bakımından rakipsiz olduğunu, bu yüzden ilk hasadında kilosunun 15 liradan alıcı bulduğunu” söyledi.

Tema Tasarım | Osgaka.com