FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 14 Eylül 2021 46 Görüntüleme

OKUL ZİLİ ÇALDI

Sevgili okur, okul zili çaldı ve pek çoğumuzu tatlı bir telaş aldı. Kimimiz geçtiğimiz dönem pandemi sebebiyle okuldan uzak kaldığını kar saydı kimimiz de yakındı durdu bu durumdan. Şimdi o sıraları tekrar doldurma vakti.
12-18 Eylül ilköğretim haftası olması sebebiyle bu hafta çocuklarımızın beslenmesi üzerine yazmak istedim. Çünkü yeterli ve dengeli beslenme her yaş grubunda olduğu gibi özellikle de çocuklar için çok önemlidir. Hızlı büyüme ve gelişme nedeni ile okul öncesi çocukların pek çok besin öğesine olan ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır ve bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir. Toplumun çekirdeğini oluşturan ve sürekli bir büyüme gelişme süreci içinde olan çocuklar, beslenme yetersizliklerinden en çok etkilenen gruplardan biridir ve çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şişmanlık gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturmaktadır.
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması ve bu konuda desteklenmeleri çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine önemli katkılar sağlayacaktır.
Çok değerli eğitimcilerimiz, sevgili anne babalarımız şimdi sizlerle çocuklarımızın her gün tüketmesi gereken besinleri ve bunlara neden ihtiyaç duyduğunu paylaşacağım lütfen devam edin.
Kemikleri, dişleri ve kaslarının gelişimi, yaşına ve ağırlığına göre ideal boy uzunluğuna sahip olabilmesi için; 2-3 su bardağı süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar peynir.
Beyin gelişimi, hastalıklara karşı dirençli olması ve kansızlıktan korunması için; 2-3 köfte büyüklüğünde et, tavuk, balık, hindi veya 1 tabak kurubaklagil yemeği (kuru fasulye, nohut, mercimek vb) buna ilave haftada 3-4 kez 1 adet yumurta.
Hastalıklardan korunabilmek, gözlerinin, dişlerinin, cildinin sağlığı ve sindirim sisteminin düzenli çalışması için; 5 porsiyon taze sebze veya meyve.
Enerji sağlaması, sinir sisteminin güçlenmesi için; 4-6 orta dilim ekmek, 1 tabak pilav veya makarna, 1 kase çorba veya 1 orta dilim börek.
Bunların yanı sıra; kahvaltı ile güne başlamasına, öğün atlamamasına, bir gün içerisinde 1-1,5 litre su içmesine, beslenme çantasının temizliğine ve açıkta satılan besinleri almamasına çok dikkat ediniz.

İlginizi çekebilir

Suya Yazılan Yazılar

Suya Yazılan Yazılar

Tema Tasarım | Osgaka.com