logo ms
Ana Sayfa Gündem 1 Aralık 2020 150 Görüntüleme

OYUNUN ÖNEMİ VE ÖNERİLER

Çocuğun gelişiminde oyunun önemi yadsınamaz. Oyun fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimi destekler. Çocuğun dili oyundur aynı zamanda oynama biçimi, kullandığı oyuncaklar ile bize bir şeyler anlatabilmektedir. Oyun; çocuğun yaratıcılığını, problem çözme becerisi, geliştirdiği gibi aynı zaman da kişilik gelişiminde de önemli bir rol oynamaktadır. Kurallara uyma, işbirliği, yardımlaşma ve paylaşmayı öğrenirler.
İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinden kaynaklı evde kaldığımız süre boyunca, evde bulunan materyallerle yapılabilen aynı zamanda çocukların gelişimine fayda sağlayacak oyun önerileri vermek isterim.

AJAN OYUNU

Bu oyun için öncelikle evde bulunan iplere ve ipleri tutturmak için de bir banta ihtiyacınız olacak. Evinizdeki duvarlara ya da nesnelere; bant yardımıyla ipleri tutturun. Sonra çocuğunuzun, iplere değmeden oradan geçmesini izleyin. Ne kadar çok ip yaparsanız zorluk seviyesi artacak ve yararlı olacaktır.

P Bu oyun, çocuğun yer-yön duygusunu kazanmasına ,düşünme becerisinin gelişimine aynı zamanda görsel anlamda algısının artmasında yardımcı olmaktadır.

MASA TOPU

3 yaş üzeri çocukların fazla kişiyle birlikte oynayabileceği bir oyundur. Oyuncular iki gruba ayrılır ve bir masanın etrafında oturur. Her grubun önüne kendi alanlarını belirlemek için çizgi çizilir. Masanın ortasına bir pamuk yumağı konur. Başlama sesiyle beraber oyuncular pamuk yumağını karşı tarafın alanına göndermek için üflerler. Belirlenen alana kadar üflenen her yumak için 1 puan kazanılır. Toplam 5 puan alan takım oyunu kazanır.

P Masa oyunu ,görsel ve zihinsel alanda planlama yapma, konsantre olma, hızlı hareket etme becerilerini gelişmesine katkı sağlamaktadır.

DOKUN VE TAHMİN ET

Bir tepsi içinde evde bulunan nesneler konur. (Toka, para, saç fırçası, cüzdan vb.) oyuncular bu nesneleri kısa süre gördükten sonra tepsinin üzeri bir bezle örtülür. Oyuncular sırasıyla nesnelere dokunarak doğru bir tahminde bulunmaya çalışırlar.

P Dokunma duyusunu kullanarak akıl yürütme, kısa süreli ve aktif işleyen bellek alanlarını geliştirir.

İlginizi çekebilir

ALAMUTLU VELİ AĞA

ALAMUTLU VELİ AĞA

Tema Tasarım | Osgaka.com