FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Siyaset 21 Mayıs 2019 1173 Görüntüleme

CHP’Lİ BAŞARIR: “Akkuyu tamamlandığında olası bir çatlak ya da depremde Akdeniz haritadan silinir”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır TBMM’de Akkuyu Nükleer Santralini temelindeki betonların çatlaması ve söz konusu santralin diğer tüm boyutları ile ilgili basın açıklaması yaptı.
Başarır basın açıklamasında; “Bildiğiniz üzere Rusya federasyonu hükümeti ile Türkiye cumhuriyeti hükümeti arasında seçim bölgem olan Mersin’de ‘Akkuyu Sahası’nda bir nükleer güç santralin tesisine ve işletimine dair işbirliği anlaşması mensubu olduğum Cumhuriyet Halk Partisinin, çevre derneklerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve duyarlı Mersin halkının tüm itirazlarına rağmen 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalandı. Bu anlaşma TBMM genel kurulunda, Türkiye’de Hükümetler Arası Anlaşma’nın uygun bulunduğuna dair kanun adı altında AKP’nin oyları ile kabul edilip 21 Temmuz 2010 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi” dedi.
Gelinen süreçte ise Akkuyu nükleer santralinin daha temelinde çatlaklar oluştuğunu belirten Başarır, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk beton çatlağı temmuz ayında tespit edildi. Temeldeki çatlak betonlar kırıldı tekrar beton atıldı. Ancak daha sonra tekrar çatladı. Şimdi yeniden beton atma çalışmaları başladı. Şaka gibi. Ve bu durum başta Mersin olmak üzere tüm halkımızı oldukça tedirgin etti. Nükleer santral tamamlandıktan sonra olası bir çatlak ya da depremde bırakın Mersin’i Akdeniz haritadan silinir. Nükleer santral kazasının şakası olmaz. Hatırlarsanız, AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan’ın nükleer patlamayı mutfaktaki tüp patlamasına benzetmişti. Bu tüp patlamasına benzemez. Bakın, Japonya’daki nükleer kaza sonrası ilk 10 günde çevrede ölçülen radyasyon dozu bir yılda alınabilecek dozun 5000 katına çıktığı tespit edildi. Sahibi %100 Rus olasına rağmen oluşacak zararlardan Türkiye sorumlu. Ayrıca; sahibi %100 Rus olmasına rağmen Akkuyu Nükleer Santrali’nde ciddi bir kaza olması anında komşu ülkelerde meydana gelecek her türlü zarar ve kayıpların tazmininden Türkiye olarak biz sorumlu olacağız. Nükleer atıkların ne olacağı belli değil. Dünyanın hiç bir ülkesinde ve Türkiye’de nükleer atıkların nihai olarak depolanacağı bir yer ve teknoloji belirlenmiş değildir. ABD, şu ana kadar Nevada Eyaleti’nde Yuko Dağları’nda 10 milyar dolar harcamasına rağmen, radyoaktif yakıt atıkları izole problemini çözememiştir. Bu konu, ‘hele bir reaktör inşasına ve işletmesine başlayalım, gerisi arkadan gelir’ diye geçiştirilebilecek bir konu değildir.”
Yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin başka boyutlarına da bakılması gerektiğini ifade eden Başarır, Milli Enerji denilerek tanıtıldığını belirterek, “AKP hükümeti Akkuyu nükleer santralini halkımıza milli enerji olarak lanse etmeye çalıştılar. Reklamlarında sürekli bu vurguyu dile getirdiler. Ancak bilinmelidir ki Akkuyu nükller santralinin %100 sahibi Rusya devletine ait Rosatom adlı bir şirkettir. Bunun neresi milli anlamakta zorluk çekiyorum. Söz konusu anlaşmanın daha vahim boyutları da var; Dünyanın en pahalı elektriğini satın alacağız. AKP hükümeti, Dünyada nükleer santralle üretilen elektriğin kilovat saati 6 dolar civarındayken, Rus şirketi Rosatom’a KDV hariç 12.35 dolara 15 yıl boyunca kayıtsız şartsız alım garantisi verdi. Rusya’nın, kendi ülkesindeki benzer tesislerde üretilen elektriğin kilovat saat bedelinin yarı yarıya düşük olduğu da bir gerçektir. Yani bu sene çok yağış oldu, benim senden elektrik almaya bu yıl ihtiyacım yok deme lüksüne sahip değiliz. Kur farkının faturası halka çıkacak. Ayrıca anlaşmanın imzalandığı tarihte dolar kuru 1.52 TL iken şimdi dolar kuru 6.04 TL seviyesinde. Bu durumda aradaki ekonomik kaybın faturası da halkımızın sırtına yüklenecek” şeklinde konuştu.
Neresinden bakılırsa bakılsın bu anlaşmanın adeta Rus şirket lehine tek taraflı bir anlaşma olarak görülmekte olduğunu savunan Ali Mahir Başarır, “Biz CHP olarak, daha bağımsız, daha sürdürülebilir, daha temiz, daha verimli bir enerji politikası olmasından yanayız” diyerek sözlerini noktaladı.

Tema Tasarım | Osgaka.com