FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Spor 26 Şubat 2024 191 Görüntüleme

ÇIDOG’dan doğa yürüyüşü ve 4. Kavurga Şenliği

Mut Çıtlık Doğa Gezginleri (ÇIDOG), 130. etkinliğini gerçekleştirdi. Mut ÇIDOG bu etkinliğinde Mut’un Işıklar Mahallesi’nden Köprübaşı Mahallesi’ne kadar doğa yürüyüşü ve Köprübaşı’nda Hüseyin Cılız ev sahipliğinde 4. Kavurga Şenliği gerçekleştirdi. Cumartesi günü gerçekleştirilen Işıklar-Köprübaşı Doğa Yürüyüşü ve 4. Kavurga Şenliği’ne 37 doğasever katıldı.
Mut’ta doğa yürüyüşü geleneğini başlatan ve düzenli aralıklarla doğa yürüyüşü ve gezi etkinlikleri düzenleyen Mut ÇIDOG’un bu haftaki durağı, Mut’un Işıklar ve Köprübaşı Mahallesi oldu. Etkinlik için Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda toplanan doğa gezginleri, 2 araçla Işıklar Mahallesi’ne hareket etti. Işıklar’da muhtar Mehmet Şahin ve köylüler tarafından sıcak bir şekilde karşılanan doğa gezginlerine, burada çay ikramında bulunuldu. İçilen çayların ardından yola koyulan gezginler, Işıklar ile Köprübaşı arasındaki eski yolu takip ederek doğa yürüyüşüne başladı. Oldukça güzel bir havada yaklaşık 6 km’lik bir doğa yürüyüşü gerçekleştiren gezginler, yaklaşan baharın canlandırdığı doğanın tadını çıkararak Köprübaşı’ndaki gelenekselleşen 4. Kavurga Şenliği’nin yapılacağı alana ulaştı. Burada Hüseyin Cılız’ın ev sahipliğinde 4. Kavurga Şenliği kutlandı ve eski gelenekler yaşatıldı. 4. Kavurga Şenliği’nde bu kez, gelen konuklara kavurga yerine köy bulgur ve çay ikramları yapıldı. Köprübaşılılar tarafından mengi oynanan şenlikte; günün anlamına yönelik konuşmalar yapıldı, şiirler okundu, şarkı ve türküler söylendi. Şenliğin sonunda Mut Çıtlık Kültür Sanat Dergisi sahibi Nihat Mustul tarafından, doğa yürüyüşlerine ilk kez katılanlara imzalı kitap armağan edildi. Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen şenliğin ardından doğa gezginleri, Köprübaşı’ndaki cemevini ve kültür müzesini ziyaret etti. Sonrasında Kıravga’daki balık üretim çiftliğini de ziyaret eden doğaseverler, buradaki molanın tamamlanmasıyla güzel anılarını yanlarına alarak araçlarla Mut’a geri döndü.
Mut ÇIDOG yöneticilerinden Nihat Mustul, düzenledikleri etkinlikle ilgili olarak, bir doğa yürüyüşünde daha doğada ve 4. Kavurga Şenliği’nde buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Mustul, “Mut Çıtlık Doğa Gezginleri olarak 130. Etkinliğimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu etkinliğimizde Işıklar’dan Köprübaşı’na kadar doğa yürüyüşü ve Köprübaşı’nda Hüseyin Cılız ev sahipliğinde 4. Kavurga Şenliği’ni yaptık. Hüseyin Cılız ve Köprübaşı halkı bizi çok güzel bir şekilde ağırladı. Geçmiş yıllardan farklı olarak kavurga yerine bulgur yedik, eski geleneklerimizi yaşattık. Bu etkinliğimizle, bir günlüğüne de olsa, şehrin gürültüsünden, stresinden uzak, güzel ve temiz bir havada çok güzel ve eğlenceli bir gün geçirdik” dedi.
Nihat Mustul, kendilerine çay ikramında bulunan Işıklar Muhtarı Mehmet Şahin ve köylülere, Kavurga Şenliği’ne ev sahipliği yapan Hüseyin Cılız’a, ailesine ve Köprübaşı sakinlerine, etkinlikte emeği geçenlere, araç işletmecisi ve şoförler ile tüm katılımcılara teşekkürlerini ileterek; sonraki etkinliklerde buluşmayı diledi.
Mut ÇIDOG’un düzenlediği etkinliğe katılan doğa gezginleri de çok güzel bir gün geçirdiklerini belirterek; grup yöneticilerine ve emeği geçen herkese teşekkürlerini ilettiler.
4. Kavurga Şenliği’ne ev sahipliği yapan ve konuklarını çok güzel bir şekilde ağırlayan Hüsyin Cılız ise, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada, şu duygularını paylaştı:
“4. Gavurka Etkinliğini yaptık. Sevgili Çıtlık Doğa Grubu ile başta Nihat Mustul hocam ile Mehmet Gürbüz olmak üzere, yaklaşık 60 kişilik birbirinden değerli can komşu, Işıklar köyünden köyümüze kadar ki yürüyüşten sonra evimize geldiler. Hoşgeldinizden sonra, ikramımız her yıl yaptığımız Gavurka değil, bizim köy dilinde Börtme, bazı yörede Hedik, bazı yerlerde de Diş Bulguru ikramımız oldu. Etkinliğimizin adına gene de Gavurka Etkinliği diyoruz. Arkasından konuk canlarla beraber kendi köyümüzden can akrabalarla beraber mengi, oyun havaları, halaylar çekildi. Şiirler okundu. Nihat Mustul hocam günün önemi ile ilgili konuşma yaptı. Köprübaşı köylülerinin sevgi dolu, misafire, insanlara değer verdiğini anlattı. Ben de naçizane gelen dostlara teşekkür ettim, Gavurka Etkinliğinin neden Börtme ye dönüştürdüğümüz ile ilgili konuştum. Etkinliği Köprübaşı Cemevi’ndeki müze ziyaretinden sonra teşekkür ederek sonlandırdık. Etkinliğimize yardım eden, gönül desteği veren Köprübaşılı tüm canlara özellikle çok teşekkür ederim. O güleryüzlü, özverili, yardımsever duruşları ile etkinliğimize en büyük katkıyı onlar verdi. Ben sadece aracılık ettim. Bu etkinliği eski köy geleneklerini yaşatmak adına yapıyorum. Komşuların birbirine sadakat ve bağlılığını yaşatmak için yapıyorum. Köyün ortasına ataş yakılıp, sac ters çevrilerek üzerine nohut, mısır, bulgur, karpuz kabak giliği, evlerde ne varsa getirilip kavrulurdu. Ya sade şekilde ya da karıştırılıp tercihe göre yenilirdi. Böylelikle komşunun gavurkasından yenilince, herkesin birbirine hakkı geçerdi. Komşunun hakkını ödeyebilmek için de onunla barış içinde yaşanıyordu mecburen. İşte bu geleneği yaşatmak için böyle bir etkinliğimiz var artık. Hem de gelenekselleşti. Belki de Dünyada tek Gavurka Etkinliği. Gerek konukların, gerek etkinliğimize emeği geçen canların yüzlerinin gülmesi, konukların bana söylediği onore edici sözlerden en çok ben mutlu oldum herhalde. Daha nice güler yüzlü, tatlı sözlü etkinliklere.”
Mut ÇIDOG’un Işıklar-Köprübaşı Doğa Yürüyüşü ve 4. Kavurga Şenliği’yle ilgili fotoğraf ve videolara, sosyal medyada facebook/MUT ÇITLIK DOĞA GEZGİNLERİ sayfasından ulaşılabilir.

İlginizi çekebilir

DÖRT DÖRTLÜK MUT İDMAN YURDU

DÖRT DÖRTLÜK MUT İDMAN YURDU

Tema Tasarım | Osgaka.com