FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber, Siyaset 26 Şubat 2024 51 Görüntüleme

CUMHUR İTTİFAKI MUT’TA BASINLA BULUŞTU

Mustafa Sever: “Üreticilerimizin yüzü gülecek, hastane seviye atlayacak.”

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi olan eski Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Cumhur İttifakı adayı MHP’li Belediye Başkan adayı Volkan Şeker ve Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Ünver’le birlikte ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Mut Öğretmen Evi’nde kahvaltılı toplantıda konuşan Mustafa Sever, göreve seçildiği 4 aydan bu yana Mersin’i iki tur dolaşarak çalışmaları yoğun biçimde sürdürdüğünü söyledi. Sever, özellikle Mutlu ve Mersinli hemşerilerine yapmış olduğu çalışmalar yapmak istediği projelerin hedefleri noktasında kısa kısa bilgi vermek istediğini belirterek, “Mersin’de de büyük alt yapı projelerimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. Yakında tamamlanmış olan Çukurova Hava Limanı’nın açılışını yapacağız. Çeşmeli – Taşucu otobanımızın da bütün sorunlarını aştık, bütün tıkanıkları giderdik, hiçbir teknik sorun kalmadı. Ödenek problemi yok, şu anda inşaat başlamış durumda, şantiyeler kurulmuş durumda. İnşallah önümüzdeki haftalarda Ulaştıma ve Altyapı Bakanımızın uygun olduğu bir zamanda resmi olarak tanıtımı yapılacak. Bu projemizin biraz gecikme sebebi; sit alanları, tarım alanları. Viyadükle ve tünellerle inşallah sit ve tarım alanlarına zarar vermeden sağlıklı bir şekilde buraları geçeceğiz. Tabi maliyetinde de artış oldu. 1 Milyar liradan 3 milyar liraya çıktı Cumhurbaşkanımız bütün imkanları ortaya koyarak onayladı. Diğer taraftan devam eden karayollarında sorunlarımız var biliyorsunuz. Mersin genelinde geçen yıl 1 buçuk milyon olan karayolları ödeneklerimizi 3 buçuk milyon liraya çıkarmayı başardık. Başta Silifke- Mut karayolu, Anamur Kazanlı yolu, Mersin Çamlıyayla yolu, Mut Gülnar Silifke bütün yollarımız çok hızlı bir şekilde inşallah ilerleyecek en kısa zamanda tamamlanacak. Diğer taraftan göletlerimiz, barajlarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Önümüzde de yapılacak barajlarımız var. Mut barajında bakanlık dönemimde çok önemli girişimlerim olmuştu. Planlama etüt alanlarını bitirmek üzereyiz. Tabi belli bir süre geçti, tekrar gündemimize aldık. Önümüzdeki süreçte Genel Müdürümüzle, Tarım Bakan Yardımcımızla yüz yüze görüşülüp hızlanması konusunda ciddi bir adımlar atılıyor. 2024 veya 2025 yılında planlama projesine alınacak. Bunu başardığımızda hem Mut ovası hem de Sakız havzası cazibeli suyla büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

KAYISI İHRACATI ARTACAK

Bölgenin en önemli tarım ürünlerinden kayısı ihracatının önemine dikkat çeken Mustafa Sever, “Mut’ta kayısı ihracatını sıfırdan 100 bin tona çıkardık. Geçen yıl bazı sıkıntılar yaşandı inşallah bu sıkıntıların tekrarlanmaması için gayret sarf ediyoruz. İlçe Tarım Müdürümüzle beraber hemen sezon başından itibaren gerekli bilgilendirme çalışmaları yapılacak. 19 Nisan’da Ticaret Bakanımız, Bakan Yardımcımız, İhracat Genel Müdürümüzle birlikte yapacağız bu organizasyonu ve Türkiye’nin ileri gelen bütün sebze meyve ihracatlarını Mutumuzda toplayacağız. Bütün tarımla ilgili birimlerle Mut’ta bir araya geliyoruz. Kayısı üreticilerimiz ve tüm birimlerle oturacağız. Gerçekten ihracatçıların beklentisi nedir bunları tekrar gözden geçireceğiz 100 Bin ton ihracatımızı inşallah 200 bin tonlara çıkaracağız. Hem böylece üreticilerimiz kazanacak alın teri ve akıl teri inşallah” diye konuştu.

DEVLET HASTANESİ SEVİYE ATLAYACAK

Mut Devlet Hastanesi’nin yapımında büyük katkısının olduğunu ifade eden Mustafa Sever, şöyle konuştu: “Devlet Hastanesi’nin de yapılmasında büyük katkım oldu. Şimdi ise tüm çalışmalarımızı yaptık. Hastanemizi D seviyesinden B seviyesine yükseltilmesi ile ilgili bütün çalışmalar yapılıp teklif hazırlandı, Bakanımızla da görüşüldü. D seviyesinden B seviyesine getirilecek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. D seviyesinden B seviyesine gelmenin anlamı şu; tam teşekküllü hastane seviyesine en yakın seviyedir. Bu seviyede emar, tomografi, laboratuvar, cihazlarda bir sıkıntımız kalmayacak. Aynı zamanda da herhangi bir doktor eksikliği olmayacak. Bir doktorun tayini çıkarsa yerine öncelikli olarak başka bir doktor gelecek. Bunu sıkı bir şekilde takip edeceğim.”
Sever ayrıca 1984 yılında çekilen fotoğraflara dayanılarak yapılan arazilerin ormana çevrilmesi konusunda ortaya çıkan sorunların da çözüme kavuşturulması için çalışma yapacağını sözlerine ekledi.
Konuşmanın ardından sorular ve yanıtlarla toplantı sona erdi.

Tema Tasarım | Osgaka.com