FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 11 Ocak 2022 257 Görüntüleme

GERÇEK ŞİFA KIŞ MEYVE VE SEBZELERİ

Ocak ayının gelmesiyle birlikte kış iyiden iyiye hissedilmeye başladı ve tezgahlarda çeşitli kış meyve sebzeleriyle dolup taşıyor. Peki, biz hangi meyveden hangi şifayı alıyoruz?

Turunçgiller

Canlı ve parlak renklerdeki turunçgiller, en çok tüketilen kış meyveleridir. Limon, portakal, lime limon, greyfurt, kan portakalı, mandalina ve pomelo gibi birçok meyve çeşidinden oluşan turunçgiller, tatlı ve ekşi tatlarıyla pek çok damağa hitap eder. Turunçgil meyveleri; B vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum ve bakır dahil olmak üzere sağlıklı bir beden için gereken diğer vitamin ve minerallere de sahiptir.
Turunçgil tüketmek, vücudun diğer gıdalardan da daha fazla yararlanmasını sağlamaya yardımcıdır. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde, demir bakımından zengin etlerle birlikte tüketildiğinde demir emilimini kuvvetli bir şekilde artırır.
Turunçgiller, zengin lif içeriği sayesinde sindirim sistemine katkı sağlar. Uzun süre tokluk hissi de vererek kilo kaybına da destekçidir. Yapılan araştırmalar, yetersiz C vitamini alan bireylerde vücut kitle indeksi, bel çevresi ve vücut yağ yüzdelerinin yüksek olduğunu gösteriyor.
Yeterli miktarda turunçgil tüketimi kötü kolesterolü engeller.

Turpgiller

Özellikle kış döneminin vazgeçilmez sebze grubu olan turpgiller ailesi kanserle mücadeleci bir fitokimyasal olan izotiyosiyanatlardan zengindir. İnsan vücudundaki bir takım enzimleri aktive eden bu fitokimyasallar vücudun antioksidan kapasitesini arttırarak kanserle mücadelecidir.
Ayrıca kadınlarda östrojen metabolizması üzerinde etkili olduğu için; meme ve rahim kanseri gibi östrojen ilişkili kanserlerin tedavisi ve engellenmesine destektir.
İyi parçalanma ve çiğneme; turpgillerin içerisindeki fitokimyasalları aktive etmektedir.
Fitokimyasalların yanı sıra turpgiller; protein, lif, vitamin A, C ve K’den de fazlasıyla zengindir.
Roka, brokoli, brüksel lahanası, lahana, karnabahar, kara lahana, koyu yeşil yapraklılar, turp, kale, şalgam, su teresi gibi sebzeler izotiyosiyanatlardan zengin sebzelerin başında geliyor.
Kış şifasından faydalanmak için özellikle bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin, sağlıkla kalın. 🙂

Tema Tasarım | Osgaka.com