FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 2 Ağustos 2022 228 Görüntüleme

Mut Beyazı hasadı başladı

Mut’ta beyaz incir hasadı başladı. “Mut Beyazı” tabir edilen incirden bu yıl 30 bin ton rekolte bekleniyor. Hasadı başlanan incirin kilosu 25 liradan gidiyor.
Mut’ta toplam 6 bin dekar alanda Mut Beyazı incir üretimi yapılmakta. Bu yıl 30 bin ton rekolte tahmin edilmekte. İlçede incir hasadı, Temmuz ayının sonlarında başlayıp, yaklaşık üç ay devam etmekte.
İlçede 25 liradan alıcı bulan ve rakibi olmayan incir, üreticinin gelir kaynağı olmakta. Mut Beyazı incirleri; rengi, aroması, tadı ve sevkiyata dayanıklılığı ile tüketiciler tarafından tercih edilmekte.
Bu yıl incir hasadının başlamasıyla birlikte üreticinin yüzü gülmeye başladığını söyleyen tüccar İsmail Kaplan, “Bugün itibariyle incir hasadına başlamış bulunmaktayız. Şu anda kilosunu 25 liraya alıyoruz. Üreticide, tüccarda, kazançtan fiyattan memnun. İnşallah hepimize hayırlı uğurlu olur. İnciri üreticiden 25 liraya alıyoruz. Kalitemiz belli, zaten şu anda Mut incirinin rakibi yok. Beyaz İnciri Ankara ve Konya ağırlıklı olmak üzere Türkiye’nin çoğu illerine gönderiyoruz. Gönderdiğimiz yerde de kilosu 40 ila 45 liraya satılıyor. Sezon boyunca Mut genelinde tahmini 30 bin ton incir rekoltesi beklentimiz var. Şu anda fiyatlar çok iyi. Bir kova incir getiriyorlar, 250 lira ediyor. Bir kova incir 10 kilo gelir” dedi.
Üretici Osman Kavalcı ise, “Ben üreticiyim. İncir üretmekteyim. Şu an tüccar kilosunu 25 liraya alıyor, iyi para kazanıyoruz. Allah razı olsun herkesten bunun devamını bekleriz” şeklinde konuştu.

Tema Tasarım | Osgaka.com