FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Haber 9 Kasım 2021 514 Görüntüleme

Mut Zeytinyağı Fransa ve Japonya’da

Mut Zeytinyağının ünü ülkeyi aştı, Fransa ve Japonya’ya gönderilmeye başlandı. Hedef Mut zeytinyağı’nın ilerde eczanelerde satılması.
Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağında üretim merkezlerinden biri olan Mut’ta ürünler, Fransa, Japonya ve Birleşik Arap Emirliklerine gönderilmeye başlanırken, ilerde hedefin eczanelerde de satılması olduğu belirtildi.
Türkiye’de ilk zeytin hasadının gerçekleştirildiği Mut’ta, 300 bin dekar zeytin bahçesinde, çiftçi sistemine kayıtlı yaklaşık 12,5 milyon zeytin ağacı bulunurken, kayıtsız olanlarla birlikte 15 milyon zeytin ağacı varlığı olduğu tahmin ediliyor. Hasadın sürdüğü Mut’ta bu yıl tahmini rekoltenin 160 bin ton civarında, zeytinyağında ise 15 bin ton olmasının beklendiği belirtildi. Ege Bölgesi’nde üründe verim ve kalite sorunu yaşanırken, bu yıl özellikle Mut’taki yüksek rekolte beklentisinin tüccarın ilçeye ilgisini arttırdığı ve ürünün dalında satıldığı belirtildi. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 14’ünü tek başına Mut’un karşıladığını, verim artışıyla rakamın bu yıl daha da yükseleceğini söyledi.
Bayır, “Dünyada zeytin hasatının ilk yapıldığı bölge olan Mut’ta iklim şartları nedeniyle haşere ya da zararlı problemi de yaşanmıyor. İlçemizde 700 bin dekar tarım arazisi mevcut olup bunun 300 bin dekarı zeytin alanlarımızdır. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı yaklaşık 12,5 milyon zeytin ağaçlık varlığımız var. Kayıtsız zeytin ağaçlarımızla beraber ilçemizde 15 milyon zeytin ağaç varlığımız vardır. 2021 yılında tahmini rekoltemiz 160 bin tondur. Zeytinyağında da rekoltemiz 15 bin ton diye tahmin etmekteyiz” dedi.

“Ortadoğu üzerinden dünyaya zeytin Mut üzerinden yayılmıştır”

Mut’un, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olduğuna dikkat çeken Bayır, “Yaklaşık 20 adet zeytinyağı fabrikamız, 11 adet zeytin işleme tesisimizle natürel organik üretim yapmaktayız. İlçemizin sahip olduğu mikro klima iklim sayesinde gerek zeytin zararlarının gerekse mikro klima avantajımızın etkisiyle kimyasal kullanmadan zeytin ve zeytinyağı üretmekteyiz. Mut’ta zeytincilik yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bunun en bariz örneği de Haydar Mahallemizdeki bin 300 yıllık zeytin ağacımızdır. Dolayısıyla Ortadoğu üzerinden dünyaya zeytin Mut üzerinden yayılmıştır. Yine de Geçimli Mahallemizdeki eski vergi kayıtlardan da anlaşıldığına göre Mut’ta üretilen zeytin ve zeytinyağlarının komşu illere gönderildiği ve ticaretinin yapıldığından bahsedilmektedir. Mut zeytin ve zeytinyağımızın iklimsel avantajıyla kaliteli natürel organik üretimin avantajıyla yurt içine ve yurt dışına satışı yapılmaktadır. Yakın zamanda gerek Fransa’ya, gerek Japonya’ya, gerekse birleşik Arap Emirlikleri’ne ilçemizde ihracat yapan firmalarımız bulunmaktadır” diye konuştu.
Konuşmasını sürdüren Bayır, “Mut Zeytinyağı’mız sıfır 8 asitin altında peroksit değerinin 8-9’larda olmasıyla raf ömrünün peroksit avantajıyla daha uzun olmasıyla ve içeriği sağlık bileşenlerinin sayesinde natürel organik ve polifonik miktarı olarak dünya piyasalarında ön plana çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Mut Zeytinyağının eczanelerde satışı hedefleniyor”

Hedeflerinin ilerleyen yıllarda, Mut Zeytinyağı’nın yarım litrelik ambalajlarda eczanede satımı olduğunu bunun için çapa sarf ettiklerini dile getiren Bayır, “Burada biz kanser tedavisinde kullanılan sağlık bileşenleri olferonla normal marketlerdeki zeytinyağında 150 milyon civarındayken bizim Mut zeytinyağımızda 300-400-500 miligram gibi yüksek polifonike sahiptirler. Ayrıca ilçemizde salamura dediğimiz zeytin üretim tesislerimiz bulunmaktadır. Burada da kaliteli bir şekilde üretimlerimiz yapılmakta, gerek iç piyasaya gerek dış piyasaya arz edilmektedir. İlçemizde üretilen natürel sofralık zeytinlerimizin yağlık zeytin fiyatımız 4,5 ile 5 liradan alımı başlamaktadır. Sofralık zeytinlerimizin de üst sınırı 15-16 numarasına göre fiyat şekillenmiştir. Dolaysıyla kaliteli ürün ürettiğimiz için egeli tüccarlarımız olsun ilçemize yoğun miktarda gelmektedirler. Buradan alım yapmaktadırlar. Kabala bahçe satın almaktadırlar. Bu da Mut zeytin ve zeytinyağının her zaman kalitesini ön plana çıkaran reklamını da yapmış bulunmaktayız. Zeytinyağımızın fiyatı da 35 liradan fabrikaların alımıyla başladı. Bir buçuk ay sonra 45-50 lira bandında satılacağı günleri de göreceğiz. Günden güne zeytinyağı fiyatlarımızda yükselmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Tema Tasarım | Osgaka.com