FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Uncategorized 26 Temmuz 2022 155 Görüntüleme

Mut’a 29 sac suvat

Mut’ta, Uluslararası Tarım Kalkınma Fonu’nun (IFAD) desteklediği, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, “Kırsal Dezavantajlı Alanları Kalkındırma Projesi (KDAKP)” kapsamında, Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Hacıahmetli, Ballı ve Kavaközü mahallelerine, toplamda 29 adet sac suvat dağıtıldı. Büyük ve küçükbaş hayvanların sulamasında kullanılan sulama teknesi sac suvatların, 72 bin 550 TL’ye malolduğu bildirildi.
Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü önünde düzenlenen sac suvat dağıtım törenine; İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Mut Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Salgur ve belediye yetkilileri, Ak Parti Mut İlçe Başkanı Soner Solak ve partililer, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, mahalle muhtarları ve köylüler katıldı.
Dağıtım töreninde konuşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, dağıtımı yapılan sac suvatlar ve proje hakkında bilgi verdi. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bayır, “Uluslararası Tarım Kalkınma Fonu’nun desteklediği, Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüz tarafından projesi yürütülen, Kırsal Dezavantajlı Alanları Kalkındırma Projesi kapsamında, Mut ekonomi kümemizde bulunan 45 mahallemizden, Hacıahmetli, Ballı ve Kavaközü mahallelerimize, toplamda 29 adet suvat dağıtım törenimize hoş geldiniz” dedi.
Mersin için 448 bin TL’lik toplam bütçeden Mut’a 72 bin 550 TL’lik bütçe ayrıldığını belirten Bayır, projenin amacı için şunları söyledi: “Bu kapsamda bu üç mahallemiz muhtarlarına teslim edilecek olan suvatlar, göçerlerimizin, çobanlarımızın yoğun olarak yaşadığı, 600 rakımın üzerindeki meralarımıza muhtarlarımız tarafından yerleştirilecek olup, proje kapsamında göçerlerimizin, tarım ve hayvancılıkla uğraşan işletmelerimizin sosyal ekonomik ve refah düzeyini kalkınmaya yönelik bir projemizin amacı bulunmaktadır.”
Ekrem Bayır, KDAKP kapsamında önümüzdeki günlerde yapılması planlanan çalışmalar için ise şu bilgileri verdi: “Kırsal Dezavantajlı Alanları Kalkındırma Projesi kapsamında, Ballı Mahallemizde toplamda ortalama 500 bin TL’lik bir bütçeyle, gölgelik yapımı önümüzdeki ay inşaatı başlayacak olup; ayrıca ihale süreci de devam eden, ilçemize 200 adet taşınabilir güneş paneli projemiz nasip olursa Eylül ayında dağıtılacaktır. Şu an başvuruları başlamış olan çağrı dönemi başlamış olan arıcılarımıza yönelik modern arı kovanı projesi kapsamında toplamda yüzde 75 hibe destekli Arı Kovanı Projesi başvuruları da İlçe Müdürlüğümüz olarak başlatmış bulunmaktayız. Bu proje kapsamında faaliyetlerimiz devam ediyor.”
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, projenin hayırlara vesile olmasını dileyerek, destek olanlara teşekkürlerini iletti.
Dağıtım töreninde konuşan Ak Parti İlçe Başkanı Soner Solak, “Allah devletimize zeval vermesin. Memleketimize, ilçemize hayırlı olsun” derken; Mut Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Salgur ise, ilçeye yapılan hizmetler için teşekkür etti ve desteklerin devamını diledi.
Yapılan konuşmaların ardından, mahalle muhtarlarına sac suvatlar teslim edildi.
KDAKP kapsamında Mut Kavaközü Mahallesi’ne 2 adet büyükbaş, 8 adet küçükbaş, Ballı Mahallesi’ne 2 adet büyükbaş, 7 adet küçükbaş ve Hacıahmetli Mahallesi’ne 2 adet büyükbaş, 8 adet küçükbaş olmak üzere toplam 29 adet saç suvat dağıtımı yapıldı.
Büyükbaş suvatların uzunluğunun 240 cm, üst genişliğinin 60 cm, taban genişliğinin 40 cm, derinliğinin ise 30 cm olduğu; küçükbaş suvatların ise uzunluğunun 240 cm, üst genişliğinin 46 cm, taban genişliğinin 32 cm ve derinliğinin 27 cm olduğu bildirildi.

Tema Tasarım | Osgaka.com